Dobrý deň. Vedeli by ste mi poradiť, kde hladať nejaký zákon resp. vyhlášku, kde je určené, ako ďaleko má ísť kanalizácia od stavby. Jedná sa o to, že v r. 1972 bol postavený dom a kanalizácia sa robila v r. 1998, aký min. odstup museli dodržať, keďže kopali do hĺbky okolo 180-200 cm čím možno narušili základy rod. domu? Puká nám dom a myslíme si, že to je následkom kanalizácie a pár ďalších porušených zákonov, ale to už viem čo a ako. Ďakujem
@nadezdah odhadujem, že základ domu je v hĺbke jeden meter. Potom najmenšia vzdialenosť výkopu kanalizácie od muru by mohla byť tiež jeden meter, aby to nemalo vplyv na statiku domu.
@viktor811 no zaklady su urcite 130 a dieru kopali pod uroven,okolo 180-200 a vo vzdialenosti 1,2 m,teda poklop je 1,2 m,jama asi bola sirsia. Neviem ci to je v poriadku. Chcem najprv zistit co najviac,kym to dam nejakemu statikovi,aby som zbytocne nevyhadzovala peniaze.
@nadezdah nepíšeš aká to je kanalizácia..
Pri verejnej kanalizácii ochranné pásmo je podľa § 19 zák. č. 442/2002 Z. z. o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách...
a) 1,5 m pri verejnom vodovode a verejnej kanalizácii do priemeru 500 mm vrátane,
b) 2,5 m pri verejnom vodovode a verejnej kanalizácii nad priemer 500 mm.
@janetbla je to verejna kanalizácia. Neviem co znamena do a nad 500 mm. To je priemer rury,ci co? A rura by mala byt plastova,alebo betonova. V tomto vobec nemam jasno. Dik
ochranné pásmo sa týka kanalizácie, nie stavby, v tomto pásme sa musia stavebné zásahy robiť bez použitia mechanizácie. Odstup od stavby a hľbku uloženia musí určiť statik podľa geol. posudku.
Teoreticky by odkop a položenie kanalizácie ak sú robené v priamom časovom slede nemali mať vplyv na statiku, skôr netesnosti a z toho vyplývajúce podmočenie.
@nadezdah áno 500 mm je priemer rúry a ochranné pásmo sa meria od vonkajšieho okraja rúry bez ohľadu na to z akého materiálu je.
Cit. zo zákona " V pásme ochrany je zakázané
a) vykonávať zemné práce, umiestňovať stavby, konštrukcie alebo iné podobné zariadenia alebo vykonávať činnosti, ktoré obmedzujú prístup k verejnému vodovodu alebo verejnej kanalizácii alebo ktoré by mohli ohroziť ich technický stav,
b) vysádzať trvalé porasty,
c) umiestňovať skládky,
d) vykonávať terénne úpravy."
Platí to potom aj opačne pre umiestnenie kanalizácie vo vzťahu k okolitej exist. zástavbe, aby bolo zachované pásmo ochrany. Z toho vychádza, že kanalizácia mala byť umiestnená vo vzdialenosti, ktorá sa rovná alebo je min. ako pásmo ochrany. Pokiaľ je kanalizácia k stavbe domu bližšie, tak je veľmi pravdepodobné, že pri výkope rýhy došlo k narušeniu základovej špáry pod RD, o to viac keď nebola zo strany exist. RD ani pažená, alebo iným spôsobom chránená. Záleží od mechanických vlastností zeminy, pričom bezpečný sklon svahu 1:1. Pri hĺbke výkopu cca 2,0 m a vzdialenosti od okraja potrubia menšej ako 2,0 m mal byť posudzovaný vplyv stavby kanalizácia na RD z hľadiska stability a pevnosti podložia. Nezanedbateľný vplyv na stabilitu podložia ma aj vodný režim v podloží - hladina spodnej vody.
Mrkni napr. http://www.skanska.sk/cdn-1cf67e06a98...