Ahojte akyrat riesime cisticku odpadovych vod a nevieme akym smerom ist. Viete poradit aku, rozmery...vsetko ohladne toho
Pre 5-7 ludi, pracka, umyvacka...
DAKUJEM
Kazdy vyrobca cisticiek ma rozne velkosti na pocet priemernej spotreby vody na cloveka
Napriklad AT06 je na max 6 ludi ale pri dobrom manazmente zvladne aj 7
@lucinka710@roboza návod na povolenie má niekoľko nedostatkov, hlavne v oblasti koncovky - vypúšťania vôd. Okrem toho, na každom úrade si zákon vysvetľujú po svojom, divím sa výrobcom ČOV, ktorí sú naviac zastúpení v profesnej organizácii a predávajú stovky zariadení, že ešte nezabezpečili jednoduchšie uplatnenie svojich výrobkov. Po vstúpení zmeny Vodnéhoho zákona do platnosti na jar budúceho roka bude treba zabudovať cca 500 tis. ČOV, pretože žumpy nebude kam vyvážať.
Viete mi niekto poradiť či je potrebná samostatná územno-právna informácia k ČOV ak už mám jednu od obce k budúcej stavbe RD?
Aktuálne ma starosta smeruje do žumpy, avšak zvažujem ČOV, keďže vývoz splašiek by bol každý mesiac počas rokov v čase hádam aj nerentabilný. Cenu za 10m3 vývoz mám 50e.
Ako postupovať? Som v stave tvorby PD k stavbe RD.
Ďakujem.
@somecheck ja som niekde nasiel ze niekto mal cisticku a zanu dal zumpu. Cize konecna stanica odpadovej vody je zumpa. Ci uz mas pred zumpov cisticku by nemalo vadit to som si konzultoval aj s projektantom. Ja som to tiez tak vyriesil zatial spokojnost a bez zbytocnych vybavovaciek na zivotnom.
@somecheck ja som mal projekt a stavebne povolenie so zumpov. Potom som sa rozhodol ze by bolo lepsie mat cisticku tak pred zumpu som dal cisticku kedze z cisticky ide voda do zumpy neviem ci to beru ako vodnu stavbu kedze vytok z cisticky nejde do vodneho toku alebo sa vsakuje do pody. Proste na projekte som mal zumpu prednu som dal cisticku viac som neriesil. Neviem ci to zalezi aj od stavehneho uradu ako sa ktomu postavi. Ak by si mal pochybnosti o skolavdovani tak by som si vsetko pripravil na zumpu a po kolavdaci doplnil cisticku. a Vyhnes sa zbytocnej nekonecnej biokracii
@sloso@jan45
Chápem. Riešim tam ešte jednu vec. Čo v prípade, ak by ma niekto dodatočne udal? Či to je už moja vec, čo som si spravil na pozemku?
Rozmýšľam ďalej nad akumulačkou a potom to vodu využiť na polievanie trávy. Urobil by som prepad a zbytok by som napojil na dažďovú kanalizáciu.
Môžem napojiť výstup z ČOV cez prepad na dažďovú kanalizáciu?
@somecheck zamysli sa na nasledujucou situaciou. Odoberies co ja viem 100m3 vody z vodovodu. odvezies (zumpa, vystup z COV) 20m3. Kde sa podelo 80m3 vody? Pre OUZP jasna vec, neopravnene nakladanie s odpadovymi vodami=pokuta. AK mas vodovod a studnu a odber vody = m3 vyvozu, si safe. Zatial :)
@mgx Okresný úrad dal 3 možnosti spracovania výstupu z ČOV, bežne v našej lokalite ČOV schvaľujú s nasledovným spracovaním vyčistenej vody, konzultoval som to s nimi, čo si mám dať na projekt:
1. vsakovanie do pôdy - treba geologický posudok
2. výpusť do vodného toku - treba povolenie od správcu vodného toku
3. spracovanie prečistenej vody na pozemku, napríklad cez akumulačnú nádrž - akurát som sa zabudol opýtať, či ju môžem napojiť cez prepad do dažďovej kanalizácie.
Cena odvozu žumpy u nás je 100e za 10m3 - tu som spozornel a potrebujem to nejako rozumne vyriešiť. Zrejme cez ČOV.
@mgx Na 3. mam rovno zabudnúť pričom mi info dal priamo úradník? Tak to dúfam nemáš pravdu, lebo 3. by sa mi najviac hodila. Akurát neviem, že keď sa mi naplní akumulačná nádrž... nerozumiem tomu.
@somecheck uradnik ti take nieco nemohol povedat.
https://www.minv.sk/?oznamy-a-dokumen...
citujem zo strany1
Dôležitý je výber MČOV s ohľadom na miestne podmienky a na riešenie, či vyčistené
splaškové odpadové vody budú vypúšťané do povrchových vôd, alebo nepriamym vypúšťaním do
podzemných vôd. Pri vypúšťaní vyčistenej odpadovej vody do povrchových vôd sa vyžaduje, aby
boli vypúšťané do zodpovedajúceho recipientu. Vyčistené odpadové vody nemožno vypúšťať do
hydromelioračného kanála, cestnej priekopy, verejnej dažďovej kanalizácie.
mas to tam hrubo zvyraznene.
@mgx Úradník mi povedal, že môže byť akumulačka a teda nemusí byť následne vsak.
Z prečítaného chápem, že nádrž je len medzistupeň a vsak musím mať tak či tak, keďže nikde nemám potok.
Avšak som sa zabudol opýtať či prepad môže ísť do dažďovej kanalizácie alebo nie. Čo teda možné nie je. Díky.
Avšak je tam aj táto citácia, ako je myslená? Konkrétne: "prípadne preukázať iný vhodný spôsob využívania alebo likvidácie tejto vody"
-či vyčistené splaškové odpadové vody z MČOV sú zaústené do zodpovedajúceho recipientu
s dostatočnou vodnatosťou a celoročným prietokom, či výustný objekt do vodného toku nie
je v rozpore s požiadavkami správcu toku na jeho údržbu, prípadne preukázať iný vhodný
spôsob využívania alebo likvidácie tejto vody
@somecheck sú tri možnosti, u nás sa používajú dve.
1. recipient,- musí mať vodnatosť, napr. vo Veličnej 9 ČOV do potoka povolili, desiatu nie, lebo ČOV boli nekvalitné a potok bol znečistený
2,. vsak - najvhodnejší spôsob, nádrž pred ním je zbytočnosť, voda nie je vhodná na polievanie zeleniny, to si dajte nádrž na dažďovú vodu.
3. odparovacia ČOV -zaberá veľkú plochu (cca 200m2), ale kde je vysoko spodná voda iné riešenie nie je
Ku ČOV sa dá urobiť kompostér, kalu je do roka cca 1200 l, čerpá sa po 100l , pri MBČOV aj častejšie, podľa značky
@somecheck - takze recipient nemas, takze prva moznost odpada
2) vsak - musis mat hydrogeol.posudok, aj to kladny. OUZP ti moze kludne vsak zamietnut. Preco? Plus v mimosezonnom obdobi na polievanie travy zabudni 1/2 rocnej spotreby MUSIS odviest rovnako ako zumpu. a ta 2ha polovica na polievanie rozhodne vhodna nie je.
Strana 4 usmernenie
https://minzp.sk/files/sekcia-vod/usm...
3) korenova COV - ak mas miestto, idealna moznost. @jan45 ti ju aj naprojektuje :)
4) dalsie moznosti (kazetove wc, latrina, seda voda-nezavisly rozvod s filtraciou).
@mgxhttps://minzp.sk/files/sekcia-vod/usm...
Vystrašili ste ma riadne, čítam povrchne, dátum som pre podobnosť 2011-2021 nepostrehol. Tento pamflet vznikol ako ukážka nekvalifikovaného prístupu, keď sa právnik postaví do role environmentalistu. Visel na stránke MŽP SR do konca roku 2020, potom ho stiahli. MŽP SR pracuje na novej metodike, menili Vodný zákon (znovu) a na podklade zmeny upravia vyhlášky. Corona to trochu brzdí, produktivita práce home office je asi trochu menšia. Alebo sa ťažko lúčia so zaužívaným postojom.
@jan45 tykame si :). no, poviem pravdu, pri jednani s MZP sa mi vzdy otvara nozik vo vrecku. Chodim tam v ramci sekcie vod ako zastupca KST a vodakov, takze do problematiky dost vidim. Nechapem, preco to riesia takymito sposobmi, vsak nemozme cakat ze bude kanalizacna stoka v kazdej dedine pod 2000 osob, my na to skratka nemame. Ale preco sa neinspiruju inymi statmi, ved rozptylena urbanizacia je viac menej v kazdom a nestretol by som sa vo francuzsku, nemecku, svajciarsku dokonca ani taliansku, ze by toaletne papiere a hovna plavali v recipiente. Tam si to skratka nikto nedovoli a toky su ciste. Pre mna za mna nech legislativne upravia male cisticky ulicne vo forme kontajnerov, vydumaju nejaku osmoticku srandu alebo spravia komplet riesenie korenoviek ako to robis, ale nechat to na zumpu a tvarit sa ze cisticiek na uzemi SR je dost? Ak by som isiel s merakom tak IMHO stavom, ze kvalita vod na vystupe je lepsia ako na vstupe neprejde ani jedna.
ak by bolo po mojom, okrem par ludi by na MZP nezostal kamen na kameni. Normalni ludia odtial po 2010 zdrhli a zostali tam len byrokrati a opisovaci, co na specificku otazku odpovedaju ANO-NIE, urobte si ako chcete. A to ma byt usmernenie...