Ako riadit 2 cerpadla v jednej sachte?

Zobraz úvodný príspevok
Je tu niekto, kto by mal nejaky napad, ako riadit 2 cerpadla v sachte? Rozmyslam nad niecim takymto. Je sachta so zbernou vodou z dazda. Z nej by som chcel cerpadlom (naraz len jednym) odcerpavat vodu. Viem si predstavit, ze by som mal 2 cerpadla zapojene na hadicu, ktora bude odcerpavat vodu z tej nadrze. Ako to spravit tak, aby som vedel zapnut cerpadlo "1" alebo cerpadlo "2". Problem je ten, ze uz do tej sachty mam natiahnuty jeden kabel a neviem tam dotiahnut iny/dalsi. Je nejake "vodotesne" wifi alebo nejake ine riesenie, ktorym by sa dalo prepinat medzi cerpadlom "1" a cerpadlom "2"?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od frantisekca:

@kejsix K čomu potrebuje tu automatizáciu? Zapnu…
@frantisekca 1. Prietok rury. 2. Pretlacanie cerpadiel navzajom? Neviiem, ale aby fungovala spatna klapka, tak musi jedno stat, nie?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od stowasser:

Mňa napadá možno jedno technicky jednoduchšie rie…
@stowasser a ked by bola sachta plna a isli by teda oba? Nepretlacali by sa?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ivantausk:

@frantisekca 1. Prietok rury. 2. Pretlacanie cerp…
@ivantausk Si to zabil tou 2" rúrou... Keď sa jedno čerpadlo zastaví, tak to druhé cez neho nebude točiť vodu, kôli klapke a bude tlačiť naďalej do tej trubky...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od raziel628:

@neutrino nemaji pak frekvecni menice 0/1 pin na …
@raziel628 aktualne to mam nastavene tak, ze ho pocas burky zapnem. Ked prsi malo, tak mam Shely rele nastavene tak, ze 10min je vypnute a po nich sa na 5min zapne. Pripadne to spustam rucne. Toto vsak mam v elektroskrini a v podstate len zopinam privod do cerpadla. Tiez to viem robit rucne, ale to je nie velmi dobre, ak som napr odcestovany a nevidim stav na ceste. To co spominas by teda bolo rele v sachte? Lebo to by muselo byt niekde, kde by sa cerpadla stretavali (v nejakej krabicke) a tam by sa prepinalo, ktora vetva ide. Avsak ako by som napajal to rele? Lebo ako pisem, mam tam jeden privodny kabel na elektrinu, to je vsetko.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od frantisekca:

@ivantausk Si to zabil tou 2" rúrou... Keď sa je…
@frantisekca jasne, ze ked sa zastavi, tak ano. Ale preco by sa malo zastavit? To zastavenie je v podstate ta hlavna pointa tejto temy :). Ako jedno zastavit aby duhe slo, alebo teda ak sa jedno zastavi (napr pokazi) tak aby slo to druhe.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od frantisekca:

@kejsix K čomu potrebuje tu automatizáciu? Zapnu…
@frantisekca Ako to môžeš takto generalizovať? Nevieš nič o tých čerpadlách, pracovné krivky, nevieš dĺžku trasy toho výpustu, prevýšenie, tlakové straty. Pokiaľ vyhovuje výpust , tiez by som to nechal bežať paralelne.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ivantausk:

@frantisekca jasne, ze ked sa zastavi, tak ano. A…
@ivantausk Nie, pointa je v tom, že prečo chceš aby išlo iba to jedno... Lebo ak by išli obe súčasne, tak to nečiní žiaden problém.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kejsix:

@frantisekca Ako to môžeš takto generalizovať? Ne…
@kejsix Veď o tom píšem, že sa rieši nejaká kvázi automatizácia (komplikácia) a pritom tie čerpadlá môžu ísť súčasne. Dôvod prečo by nemohli?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od frantisekca:

@kejsix Veď o tom píšem, že sa rieši nejaká kváz…
@frantisekca Veď ten dôvod som napísal. Výpust nemusí byť dostatočný pre paralelný chod oboch. Ak budú fungovať v nesprávnom pracovnom bode, životnosť sa výrazne zníži. Toto presne riešim na zberných potrubiach s viacerými vrtmi. Nesprávne časovanie chodu a za tri štyri roky je po čerpadle (myslim tym 7-9kW čerpadlá, nie hrkálky).
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kejsix:

@frantisekca Veď ten dôvod som napísal. Výpust ne…
@kejsix Kúpi čerpadlá, ktoré budú ideálne na jeho podmienky. Cena tej automatizácie by aj tak nebola pod 1000€... To je asi ako cena tých 2 čerpadiel? A čo keď automatizácia zlyhá? Čím viac komponentov, tým vyššia šanca na zlyhanie. Alebo bude riešiť aj zálohu tej automatizácie? Jemu to dve čerpadlo ide ročne pár desiatok hodín... A keď tak premýšľam, tak nejaké prepnutie sa dá realizovať jednoducho cez stykače a motorový spúšťač, ktorý keď "vyhodí", tak pripne druhé čerpadlo.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od frantisekca:

@kejsix Kúpi čerpadlá, ktoré budú ideálne na je…
@frantisekca Dá sa za 150, dá sa za 2000. Každému, čo jeho jest.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ivantausk:

@stowasser a ked by bola sachta plna a isli by te…
@ivantausk Obe musia byť dimenzované na maximálny možný prítok. Druhé by sa teda zaplo len v prípade, ak by prvé nefungovalo. Alebo sa to nakoniec vyrieši tak, že sa vykonajú vodozádržné opatrenia okolo pozemku tak, aby sa obmedzil prítok (robil to kamarát po povodni v auguste 2010). Prípadne si treba preštudovať poistku majetku. Nerozumiem ale poznámke, že hrozí škoda 200t€ a nikde sa nespomína riešenie vybudovania druhej nádrže, ktorá by slúžila ako prepad z prvej, mala by samostatné čerpadlo, napájanie a tiež samostatnú hadicu na odčerpávanie. Náklady komplet max 1-1,5t€ vo vlastnej réžii.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
Jeden privodny kabel mas a nepises aky a pocet zil tak vychadzam z 3ziloveho tak vies do dvoch zil pustat fazu a do jednej nulak a mas dva privody no isto to nebude koser. Kedze ma sjeden privod daj krabicu kde ho rozvetvis a spinave das na kazdu vetvu. Uz len poriesis system spinania ci uz dialkovym internetovym alebo akym sposobom. Na cerpadla spatne klapky nech sa neurobi cirkulacia v nadrzi
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ivantausk:

@neutrino ked som riesil to, ze ake cerpadlo tam …
@ivantausk a aký kábel teda v šachte je? Prečo sa do nej už ďalší dať nedá? Napájací kábel je možné rozdeliť v kryte IP68 (trvale ponorené) jedna vetva pôjde na FM a druhá pôjde na záložné čerpadlo. Obe budú mať ešte nadradený systém. K tomu FM sa vie pripojiť bezdrôtová Modbus brána a na ovládanie toho druhého bezdrôtový I/O modul. Teraz sa však už bavíme veľmi vágne az by som povedal do vetra. Riešenie sa spraviť dá otázka ale je koľko to bude stáť. Niečo takéto ako pripisujem ja sa už pohybuje v cenách nad 1000€, pokiaľ si to neviete spraviť sám :) s lacným materiálom z Číny aj keď samozrejme tej Číne sa vyhnúť nedá :D. Frekvenčný menič a ani riadenie by som do šachty nedával bude bezdrôtové a umiestnené možno niekde na plote a podobne tiež aspoň v rozvádzači IP66. Na detailnejší návrh už treba detailnejší popis resp. fotky a ďalšie objasnenia napr prečo keď sa do šachty zmestí kadečo sa tam nezmestí ten ďalší kábel :)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od neutrino:

@ivantausk a aký kábel teda v šachte je? Prečo sa…
@neutrino FM pre takéto použitie sú vyhodené peniaze.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ivantausk:

@frantisekca pozri, urcite existuju aj lepsie rie…
@ivantausk ty vole, ty si rád komplikuješ život.... Ide tam jeden kábel, áno? Tak ho hore cvakni, daj 1/0/2 prepínač a od prepínač dva káble, jeden na jedno čerpadlo, druhý na druhé.... Miesto prepínača si môžeš následne plesknúť čokoľvek automatizované...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od megdesign:

@ivantausk ty vole, ty si rád komplikuješ život..…
@megdesign Mna osobne by teda ovela viac trapilo, ze nemam z takeho riesenia feedback - tzn ze mi nepiska mobil, ked hladina vstupi nad urcitu vysku a isty cas neklesa, tzn. cerpadlo/cerpadla podla vsetkeho nefunguju :)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kejsix:

@megdesign Mna osobne by teda ovela viac trapilo,…
@kejsix šak v tej krabici, kde bude prepínač, môže mať čokoľvek pod napätím ... Napríklad RTU5015/5035....
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od megdesign:

@kejsix šak v tej krabici, kde bude prepínač, môž…
@megdesign Jasne, ja som chcel len poukazat na to, ze prioritne je mat na dialku dohlad, ci to robi to, co ma.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od neutrino:

@ivantausk a aký kábel teda v šachte je? Prečo sa…
@neutrino Kabel je 5 zilovy. 1. Preco sa neda? Lebo tam uz kabel neviem dostat kvoli obrubnikom, chodnikom betonu atd. Teda viem, ale rozbijem si cele okolie pred domom a cestu. Tomu sa chcem vyhnut. 2. 1000-2000 eur je v pohode.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od frantisekca:

@kejsix Kúpi čerpadlá, ktoré budú ideálne na je…
@frantisekca cena 1 cerpadla je 1500-2000 eur.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od megdesign:

@ivantausk ty vole, ty si rád komplikuješ život..…
@megdesign je mi jasne, ze mam kabel, ide do krabice a z krabice idu dva kable, kazdy pre jedno z cerpadiel. Spatne klapky. Ja potrebujem prave vediet to ako ich spinat... O tom je ta tema :) Ake riesenie na to... Napr link 1 - ovladanie, link 2 - wifi rele.... Alebo proste kontakt na firmu, ktora to vie zrealizovat.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kejsix:

@megdesign Mna osobne by teda ovela viac trapilo,…
@kejsix a preco by taka sihnalizacia tam nemohla byt? Ved ak o takom rieseni vies, tak porad :)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kejsix:

@megdesign Jasne, ja som chcel len poukazat na to…
@kejsix zatial to sledujem kamerou, ktoru mam nasmerovanu aj pred dom na cestu., kde je ta sachta. Ale nieco viac sofistikovane by bolo urcite lepsie.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ivantausk:

@kejsix zatial to sledujem kamerou, ktoru mam nas…
@ivantausk Napisal som Ti to uz vyssie. Ale ako by som to riesil ja, keby to bolo pre mna strategicky dolezite: Tinycontrol LK4. Internet bud lokalny ak je naozaj stabilny, alebo este mobilny modem k tomu. Do zbernej nadrze by som umiestnil dva snimace hladiny. Jeden napr. vo vyske pol metra od "prazdnej", druhy napr. na 80% od uplne plnej. Kazde cerpadlo na vystupe vlastna spatna klapka, za spojenim vystupov by som dal tlakove cidlo (stoji to na ali asi 20€). LK4 ma vstavane jedno rele, cize by som mal vzdy zapnute bud jedno alebo druhe cerpadlo. Ochrana proti chodu oboch naraz. Alebo to doplnit rele doskou a moct pustit obe naraz, podla potreby (ak vyhovuje dimenzia a tlakove straty vystupneho spolocneho potrubia). LK4 by som prihlasil na MQTT server (pristup je zadarmo) a tym padom mam appku v telefone. To uz vzdy vidim, ktore cerpadlo prave dostava stavu a zaroven podla tlakoveho senzoru viem, ci prebieha cerpanie. Pre podmienku "nie je tlak na vstupe" a zaroven "hladina dosiahla 80%" by som nastavil alarm, aby cinkal telefon, ze je problem. Techniku by som umiestnil v skrinke vedla nardze, zaroven by som tam dal aj sirenku alebo majacik, ktory by bol ovladany rovnakou podmienkou cez rele. Cize vzdy by tu bola aj ne-apkova signalizacia poruchoveho stavu. Zaroven by som sa zamyslel nad zalohovanim elektriny pre takyto system, pretoze v pripade vypadku pri burke je scenar asi dost jasny...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ivantausk:

@megdesign je mi jasne, ze mam kabel, ide do krab…
@ivantausk čítaj. Píšem napríklad RTU 5015/5035...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kejsix:

@ivantausk Napisal som Ti to uz vyssie. Ale ako b…
@kejsix vdaka, velmi pekna odpoved. Problem je, ze nadrz je v strede cesty, takze pre mna by bolo najlepsie dat to cele do vodotesnej "krabice" dovnutra, lebo vsetko co musim tahat do alebo z nadrze je dost velky problem.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od megdesign:

@ivantausk čítaj. Píšem napríklad RTU 5015/5035...
@megdesign ako sa to napaja? Ma krabicu a do nej ide privod 5 zilovy trojfazovy. Toto vyzera, ze ma nejaky slot a do niecoho (asi zbernica) sa zasuva. Ale to asi bude chciet 12V, nie?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ivantausk:

@kejsix vdaka, velmi pekna odpoved. Problem je, z…
@ivantausk Ak to ma byt spolahlive a umiestnene v takomto prostredi, budes na to potrebovat ine prvky, stavane na taketo umiestnenie, cize priemyselne. A to bude za tucny peniaz. Cesta necesta, vyrezat drazku 10 cm hlboku na 50mm kopoflex chranicku je ovela ovela ovela lacnejsie, taktiez to vyrazne zjednodusi servisovatelnost do buducna a celkovo spolahlivost riesenia. Celkom ma zaraza, ze sa na toto nemyslelo vopred, kedze vyznam tej nadrze musel byt jasny od zaciatku..
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ivantausk:

@neutrino Kabel je 5 zilovy. 1. Preco sa neda…
@ivantausk 5 žilový je na napájanie a je fajn jeden stačí ale nebude možné to podľa mňa vyriešiť bez zásahov do povrchu (obrubnikov). Ak chces riešiť nejaké snímanie hladiny a podobne tak minimálne signálne káble tam ísť musia. Takisto tie prevodníky na riadenie potrebujú nejako komunikovať do nadradeného systému (bez toho to pôjde len cez Cloud ale stabilita takého riešenia je ničím). Všetky tieto srandičky sú napájané 24V DC, takže zasa zdroj. Do šachty nech ide jeden silový kábel (5x2,5 alebo aký) a jeden datovy (FTP CAT6). Celé riadenie bude vonku. Vo vnútri budú len dve ovládacie krabičky s vyhotovením IP68 a systém ich bude ovládať cez ten dátový kábel. Jednoduchšie je urobiť dva malé krabičky vo vodotesnom prevedení ako celý rozvádzač. Ešte jedno riešenie ma napadá, kúpiť moduly ktoré monitorujú odber prúdu a keď je odber príliš vysoký alebo nulový budú predpokladať poruchu čerpadlá. Dane čerpadlo vypnú a zapnú druhé. Dve malé krabičky IP68 v šachte a v blízkosti šachty nejaká riadiaca jednotka napájania na 230V. Ostatné je MESH takže tie moduly už ani nemusia mať wifi pokrytie.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?