Ako riadit 2 cerpadla v jednej sachte?

Je tu niekto, kto by mal nejaky napad, ako riadit 2 cerpadla v sachte? Rozmyslam nad niecim takymto. Je sachta so zbernou vodou z dazda. Z nej by som chcel cerpadlom (naraz len jednym) odcerpavat vodu. Viem si predstavit, ze by som mal 2 cerpadla zapojene na hadicu, ktora bude odcerpavat vodu z tej nadrze. Ako to spravit tak, aby som vedel zapnut cerpadlo "1" alebo cerpadlo "2". Problem je ten, ze uz do tej sachty mam natiahnuty jeden kabel a neviem tam dotiahnut iny/dalsi. Je nejake "vodotesne" wifi alebo nejake ine riesenie, ktorym by sa dalo prepinat medzi cerpadlom "1" a cerpadlom "2"?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ivantausk:

Je tu niekto, kto by mal nejaky napad, ako riadit…
@ivantausk Mozno to skus nakreslit, ja nechapem. Dve čerpadla s vlastnym sanim na jednu vytlakovu hadicu? Logika aby slo vzdy len jedno? Prva otazka - aky je ciel toho zapojenia? Druha otazka - aka je ochrana proti suchemu chodu? Hladinove senzory? Je tam wifi? Alebo chces riesenie so simkou?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kejsix:

@ivantausk Mozno to skus nakreslit, ja nechapem. …
@kejsix Ano, z jedneho miesta cerpat jednym abo druhym cerpadlom do jednej vytlacnej hadice. Hlavna logika je taka, ze ked sa jedno pokazi, aby islo druhe. Myslim, ze by tam wifi mohla byt, ale to by som si este overil. Prinajhorsom by som tam vedel dat nejaky zosilovac wifi signalu. Je aj alternativa na simku (ak nebude ine riesenie) , len to cele musi byt vo vnutri, pod mrezou/krytom tej zbernej sachty/nadoby.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kejsix:

@ivantausk Mozno to skus nakreslit, ja nechapem. …
@kejsix cerpadlo/a ma(ju) hladinovy snimac.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ivantausk:

@kejsix Ano, z jedneho miesta cerpat jednym abo …
@ivantausk človeče na odpadový vodu nemáme takéto zaskoky ani v priemyselnej automatizácii kde sú oveľa väčšie rizika. Čerpadlo sa pokazí raz za x rokov a vtedy ho vymenis. Dáš tam ochranu chodu na sucho, frekvenčný menič ktorý má komunikáciu a poruche tá upozorní. Necháš si dostatočnú rezervu na preplnenie aby si čerpadlo aj stihol vymeniť a vybavené :)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ivantausk:

@kejsix Ano, z jedneho miesta cerpat jednym abo …
@ivantausk Kúp lepšie čerpadlo. Lebo spätné klapky a nejaké prepínanie ťa vyjde drahšie a a potom prídeš na to, že je to nezmysel.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ivantausk:

Je tu niekto, kto by mal nejaky napad, ako riadit…
@ivantausk z poskytnutych informaci mi to prijde jako nesmysl... pokud jste hodne paranoidni udelejte to jak psal neutrino a klidne si rovnou kup jedno cerpadlo navic at necekas na doruceni(ikdyz v dnesni dobe asi uplne zbytecne). Pokud na tom trvas tak je to celkem jednoduche dve zpetne klapky + musis rozdelit jeden privodni kabel na dva takze tam udelat vodotesnou rozvodnici tam muzes dat rele se zigbee kde budes spinat mezi vystupem pro cerpadlo A/B... pripadne das dve rele a muzes obe cerpadla vypnout/zapnout.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ivantausk:

@kejsix cerpadlo/a ma(ju) hladinovy snimac.
@ivantausk Ako budeš vedieť, že čerpadlo je pokazené? Pustis mu stavu a ono nejde... Tlakovy snimac na vystupe? Impulzny vodomer? Hladinovy snimac v cielovej nadrzi? Lebo ak mam nieco riadit dialkovo, musim mat odozvu.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ivantausk:

@kejsix cerpadlo/a ma(ju) hladinovy snimac.
@ivantausk zatial mam jedno cerpadlo a ma hladinovy spinac (nieco ako elektronicky plavak). Druhe cerpadlo bude takeho isteho typu len mozno bude vykonnejsie. Aktualne tam mam toto s prietokom ca 450l/min. https://www.pumpa.eu/sk/pumpa-blue-li... Druhe by som dal mozno o triedu vykonnejsie.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od neutrino:

@ivantausk človeče na odpadový vodu nemáme takéto…
@neutrino dakujem za reakciu. Tak nejak neodpoveda na to, co potrebujem, ale tak aj tak vdaka :) Co ked sa mi cerpadlo pokazi pocas burky a zaplavi ma? Uz som mal cca 2cm vodu od vstupu na pozemok a to nechcem uz.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od frantisekca:

@ivantausk Kúp lepšie čerpadlo. Lebo spätné klap…
@frantisekca mas link na nejake lepsie a teda nepokazitelne cerpadlo? Dakujem vopred za link :)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od raziel628:

@ivantausk z poskytnutych informaci mi to prijde …
@raziel628 ked by si mal hladinu vody na ceste ca 2cm od zatopenia pozemku, tak by si sa na danu vec pozeral uplne inac :) Takze ak som tu konstruktivnu cast pochopil spravne, tak navrhujes wifi rele, ktore by som na dialku zapol alebo vypol. Neorientujem sa v tychto veciach do hlbky, vies aj nejaky link dat na nejake take na toto pouzitelne?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kejsix:

@ivantausk Ako budeš vedieť, že čerpadlo je pokaz…
@kejsix netusim ako to na rozne sposoby mozem vediet, ale ja sa budem drzat toho, ze ci ide a cerpa alebo nejde a necerpa. Ak su lepsie riesenia, necham si rad poradit.
Odpovedať
Článok sa načítava...
A čo keď sa pokazí aj druhé? Alebo sa pokazí riadenie? Čím komplikovanejší systém tým viac veci čo sa môže pokaziť. Pokiaľ nechceš aby ťa vytopilo, treba riešiť odvodnenie pozemku alebo prepad nádrže bez čerpania. Rúra sa nepokazí. Nanajvýš ju niekto sekne.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od foobar:

A čo keď sa pokazí aj druhé? Alebo sa pokazí riad…
@foobar sme v jame a na jednu aj druhu stranu je to ca 6m vysky a na druhu stranu asi 10m vysky. Takze inac ako tlakom to nespravim. A bolo to najlepsie riesenie na ktorom sa zhodlo 33 vlastnikov pozemkov na nasej ulici...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ivantausk:

@foobar sme v jame a na jednu aj druhu stranu je …
@ivantausk Ved prave. Pokial nemáš spätnú väzbu, načo diaľkové ovládanie niečoho, čo sa pokazí možno raz za 5-7 rokov? Ísť tam a zistiť, že necerpa a prehodiť do zásuvky druhé mi príde ako najlacnejšie.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kejsix:

@ivantausk Ved prave. Pokial nemáš spätnú väzbu, …
Ja teda len že automatizaciou podobnych procesov sa zaoberam (napr. riadenie serie cerpadiel vo vrtoch na zbernom potrubi obecnych vodojemov a pod.), ale vzdy su dolezite vstupy. Cize ked je zopnute cerpadlo, priteka voda? Vacsinou sa to riesi impulznymi vodomermi, ktore sa paruju aj s chlorovacimi stanicami a pod.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ivantausk:

@foobar sme v jame a na jednu aj druhu stranu je …
@ivantausk riadenie sa spraviť dá... Ale treba na to snímače hladiny, tlaku prípadne prietoku a ešte aj nejaké priame ovládanie čerpadla cez frekvenčný menič ktorý dokáže detekovať poruch. Napr choď na sucho, preťaženie atď a od výstupu toho signálu následne štartovať druhé čerpadlo. Takýto frekvenčný menič musí mať možnosť komunikácie (napríklad Modbus) a samozrejme riadiaca jednotka musí vedieť s týmto protokolom pracovať - ale to už dokáže skoro každá. Prvé (hlavne) by bolo cez frekvenčný menič a druhé by bolo na priamo (on/off) bez kontroly poruchy. To druhé by bolo ale len pomocné to znamená v prípade že sa hlavne pokazí ide záložné a to môže byť kľudne nejaké kalové s hladinovym spinacom. Takto by som to vyriešil ja keby to bola pre mňa naozaj priorita.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ivantausk:

@neutrino dakujem za reakciu. Tak nejak neodpoved…
@ivantausk Vlastne doteraz si nenapísal o aké čerpadlo/á sa má jednať. Ale pre nejakú info, ak je naozaj prudký lejak, prietrž, tak máš cez 50mm, teda cez 50 litrov na m². Z akej plochy to chceš odčerpávať? 400-1000m² a k tomu prirátať kvantum vody čo ti pretečie z vedľajších plôch? Koľko m³ vody teda? 50, či 100, viac? Ufff, to je už na poriadne veľké čerpadlo. Blbé je, že v takých situáciách bývajú časté výpadky elektriny. Takže veľké dieselové čerpadlo? Či veľkú centrálu? Príde mi to podobné ako v tomto článku: https://www.topky.sk/cl/10/2776893/Ma... Postavili a už iba pri 2.st vyplakávajú, pritom už iba pri samotnej myšlienke im muselo byť jasné, že aká situácia nastane. A to je ešte 3.st, či 100, 500, alebo 1000 ročná voda. Už len chýba myšlienka, aby sa štát postaral... 33 vlastníkov sa zhodlo na niečom, o čom asi ani nemajú predstavu, len prikývli na relatívne jednoduché, lacné a nespoľahlivé, či nefunkčné riešenie... Lebo iné by bolo buď drahé, komplikované riešenie, poprípade sa ich to bytostne netýka. Takže 33 vlastníkov je nepodstatný argument.
Odpovedať
Mňa napadá možno jedno technicky jednoduchšie riešenie, že by plavák aktuálneho čerpadlá pokrýval spodné 2/3 výšky hladiny vody, a plavák druhého čerpadlá, ktoré môžeme nazvať havarijné, by pokrýval hornú tretinu hladiny vody v nádrži. Obidve čerpadlá by mohli byť permanentne pod prúdom (prepojenie vyriešiť gelovou vodotesnou spojkou) a za nimi by bola spätná klapka.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kejsix:

@ivantausk Ved prave. Pokial nemáš spätnú väzbu, …
@kejsix ako ho prehodit do zasuvky??mam len jeden kabel, ktory je v tej sachte. Nehladam najlacnejsie riesenie, hladam najspolahlivejsie. Zlyhanie toho systemu ma moze stat 200 000 eur ako nic...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kejsix:

Ja teda len že automatizaciou podobnych procesov …
@kejsix nerozumiem co sa pytas. Mam sachtu, do nej pocas dazda priteka z ca 250 m dlzky ulice voda. Potrebujem ju odcerpat, lebo ked hladina na ceste pred domom stupne ca 75 cm, tak mi zacne pritekat voda do domu. V sachte je jedno cerpadlo napojene na 2" hadicu. Hladam riesenie ako tam dat cerpadlo, krore bude zalozne. To je vsetko.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od neutrino:

@ivantausk riadenie sa spraviť dá... Ale treba na…
@neutrino ked som riesil to, ze ake cerpadlo tam dat, tak mi bolo vela alternativ vylucenych, lebo potrebovali okrem toho kabla, ktory tam uz je v sachte este jeden. Ten tam uz dat neviem. Viem dat este kadeco dnu do sachty, ktora byva samozrejme zatopena, ale do nej uz neviem nic priviest. To riesenie ktore spominas je teda take, ktore by vyuzivalo ten jeden napajaci kabel anic ine by z externeho prostredia uz nepotrebovalo?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od neutrino:

@ivantausk riadenie sa spraviť dá... Ale treba na…
@neutrino nemaji pak frekvecni menice 0/1 pin na signalizaci erroru? Ten by mu mohl pak teoreticky stacit na sepnuti rele... @ivantausk: no ono jste zapomnel toto dodat takze ano pak to muze mit smysl ale cekal jsem nejaky nesmysl, ze to bude neco na zalevani zahrady... pak bych pouzil reseni co navrhuje neutrino. Co jsem mel namysli ja by bylo na rucni prepnuti v aplikaci(slo by delat nejakou automatizaci ale to opravdu by bylo vic problematicke). Napr. Sonoff ma podobne rele
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od frantisekca:

@ivantausk Vlastne doteraz si nenapísal o aké če…
@frantisekca pozri, urcite existuju aj lepsie riesenia, ale ja som realista a vyberam z dostupnych moznosti. Mozem snivat o tom ci tamtom, ale vyberat musim z dostupnych realnych moznosti. Spravit samospad nebolo mozne, lebo nemame nikde bager schopny na ceste vykopat vykop do hlbky 6m a tak bola alternativa dat 2" ruru (pretlacit ju cez kopec). Proste toto teraz je a s tym musim fungovat, lebo taka je realita. Je to vsak zas mimo temu. Tema je o tom ako rozbehat v jednej sachte 2 cerpadla ak je len jeden privod elektriny a ziadny iny kabel tam uz nejde. Tak aby vzdy islo len jedno cerpadlo. To je cele. Nesnivat o lepsich a neviem akych inych sposoboch odvoz du vody, lebo to uz bolo riesene 2 roky.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ivantausk:

@frantisekca pozri, urcite existuju aj lepsie rie…
@ivantausk @ivantausk Píšeš o dĺžke ulice 250m, to teda o ploche 2000m² ? A tú vodu chceš čerpať? OK. Ale potom neviem načo špekuluješ o nejakom prepínaní. Dve čerpadlá, ovládané plavákom, hoc spustené súčasne. Načo riešiť prepínanie, nejakú logiku? Ako vyriešiš výpadok elektriny počas poriadnej búrky? Lebo z toho by som mal väčšiu obavu...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od raziel628:

@neutrino nemaji pak frekvecni menice 0/1 pin na …
@raziel628 toto je "plavak". Ma to tak 30 cm a sachta ma 300cm. Pokryva ca 1/10 vysky.
Odpovedať
V tom pripade potrebujes proces automatizovat a nie ho "len" dialkovo manualne riadit! Samozrejme, su na to riesenia. Ty potrebujes ale sledovat aj to, co som napisal - ci pri zopnutom cerpadle naozaj ide voda prec. Najjednoduchsie je snimat tlak na vystupe cerpadla, dalsie sposoby som popisal vyssie. A pokial pri zopnutom cerpadle voda von nejde, automat to musi vediet vyhodnotit a preklopit napajanie do druheho cerpadla. Otazka - nie je mozne pustat obe paralelne naraz? Inak ja osobne by som toto riesil cez Tinycontrol LK4 + rele doska k tomu.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ivantausk:

@raziel628 toto je "plavak". Ma to tak 30 cm a sa…
@ivantausk Plavák "zaujíma" spodná hladina, teda najnižšie možná, aby sa vyplo čerpadlo. Že zapne a bude nad ním aj 10 m vody ho nezaujíma, on bude mať zopnuté, až kým hladina neklesne pod jeho vypinaciu hranicu...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od frantisekca:

@ivantausk @ivantausk Píšeš o dĺžke ulice 250m,…
@frantisekca ca 250m a sirka 8m. Ca 70m3 vody za hodku pri navalovych dazdoch. Aktualne cerpadlo vezme ca 25m3 za hodku a pred domom mam "rezervoar" na ca 70m3 vody. A teda ano, ked pride 100m3 za hodku, tak mam problem. Ja tomu rozumiem tak, ze naraz moze ist len jedno cerpadlo, aby sa nepretlacali. A napaja to 2" ruru, takze 2 cerpadla to ani nevie pretransferovat. Samozrejme, ze obavy su, ale tak situacia uz bola kadeaka a 4r fungujeme v podstate OK, len cerpadlo pride k svojej zivotnosti a jedneho dna odide. Vtedy chcem mat nahradu, ktora ho hned zastupi. A ked to ma stat napr 2000 eur, tak su to susne.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kejsix:

V tom pripade potrebujes proces automatizovat a n…
@kejsix K čomu potrebuje tu automatizáciu? Zapnutie a následne vypnutie mu zabezpečia plaváky. A pri tom kvante vody možno ani dve čerpadlá súčasne nebudú stíhať odčerpávať. Dôvod prečo by nemohli obe čerpadlá bežať súčasne existuje? Že keď sa tak vymýšľa o jejich prepínaní?
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?