Výstavba rodinného domu cez ŠFRB

Dobrý deň, má niekto reálnu skúsenosť so stavbou rodinného domu cez ŠFRB za posledné 2-3 roky?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od maro212121:

Dobrý deň, má niekto reálnu skúsenosť so stavbou …
@maro212121 Čo potrebuješ vedieť? My to plánujeme ale až niekedy v apríli najskôr.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch

Odpoveď na príspevok od fero1821:

@maro212121 Čo potrebuješ vedieť? My to plánujem…
@fero1821 Dobrý deň, ja by som sa tiež zapojila. Máte prosím overené, že je možné žiadať aj výstavdu domu? Na stránke je uvedené: Výstavba bytu vrátane bytu získaného nadstavbou, prístavbou alebo stavebnou úpravou budovy, ak vznikne byt v bytovom dome, rodinnom dome alebo polyfunkčnom dome. Máte skúsenosť s tým, ako uvoľnuju peniaze, či sa dokladu bločky zo stavby alebo tak?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od hrachoviste:

@fero1821 Dobrý deň, ja by som sa tiež zapojila. …
@hrachoviste Veď odpoveď sa skkrýva v tom čo ste tam napísala. Výstavba bytu v rodinnom dome v preklade znamená, že sa to týka obytnej plochy v rodinnom dome. Áno dá sa to na dom, ale musíte splńiť podmienky. Hlavne pokiaľ ide o príjem a založenie nejakej nehnuteľnosti, aby ste mohla vôbec požiadať. Všetko je na ich stránke napísane, prípadne v zákone. Taktiež Vám poradia na Mestskom úrade v okresnom meste. A uvoľňujú peniaze na základe faktúr, kde doba splatnosti je 30 dní.
Odpovedať
Áno, je to aj na výstavbu rod. domu. Peniaze uvoľnujú na základe faktúr, technicky k tým peniazom vy nebudete mať prístup. Bohužiaľ, je to samá byrokracia. Samotní zamestnanci ŠFRB alebo stavebných úradov nevedia zodpovedať niektoré dôležité otázky týkajúcich sa podmienok. Ani sa nečudujem, že je o to malý záujem.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od fero1821:

@maro212121 Čo potrebuješ vedieť? My to plánujem…
@fero1821 a vy už staviate, či ste žiadali? v prípade stavby na kľúč sa proste peniaze uvoľnuju na základe faktúr od firmy?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od hrachoviste:

@fero1821 a vy už staviate, či ste žiadali? v prí…
@hrachoviste Budeme žiadať. A dopredu peniaze nedajú, vy peniaze nebudete reálne mať v rukách. Je to tak, že firma spraví určitú etapu domu vystaví faktúru so splatnosťou 30 dní, menej nie a vy faktúru odnesiete na mestský úrad. Tú Vám zaplatia podľa rozpočtu, ktorý tiež dokladáte vopred, aby sedela výška faktúr. Čiže takto postupne. Musíte nájsť firmu, ktorá bude s tým ok aká dlhá je splatnosť a, že sa to bude takto naťahovať. Preto ideme s firmou ktorá to akceptuje a dávame na kľuč postaviť dom, keďže hľadať 30 masjtrov na každu robotu ineho a kazdy by mal pripomienky k tomu len.
Odpovedať
Pozdravujem, oplati sa ziadat SFRB ak chceme stavat dom svojpomocne? Budu preplacat z casti vystavbu len FA za material? Je mozne si dat preplatit aj FA napr z CR alebo PL? Dakujem pekne
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od fero1821:

@hrachoviste Budeme žiadať. A dopredu peniaze ned…
@fero1821 pozdravujem, sme na tom podobne, mna by zaujímalo - podľa vašich vedomostí, ako to funguje s fakturáciou? Máme dodávateľa (skúsenosti najmä s hrubou stavbou), avšak v prípade externej firmy (maľba, okná + dvere, podlahové kúrenie, atď.) kto fakturuje? Zakaždým musí dodávateľ, alebo tá daná externá firma, ktorá to robí (dodávateľ dá napr. len pečiatku na faktúru že s tým súhlasí)? Bohužiaľ pani na mestkom veľa vecí nevie.. ďakujem za odpoveď!
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kpt13:

@fero1821 pozdravujem, sme na tom podobne, mna by…
@kpt13 U nás nevie tiež a je to smutné keďže oni to majú vedieť ako prví. Hovorím ja neviem ako to funguje ak chcete mať napr. 20 majstrov a každého iného na inú robotu. Preto nejdeme svojpomocne, ani cez 20 malých firiem. Na jednej strane uvádzajú, že sa to dá svojpomocne, ked si chcete vybaviť zľavy a na druhe jstrane od Vás chcejú faktúry, čo logicky Vám majster zľavu nedá lebo to davajú väčšinou bez faktúry. Čiže už keď tak ísť do toho na kľúč od jednej firmy, ktorá Vám urobí zmluvu o dielo, rozpočet a vystaví faktúry pričom bude akceptovať splanostť 30 dní.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od fero1821:

@hrachoviste Budeme žiadať. A dopredu peniaze ned…
@fero1821 dobry den a kedze vy idete mat dom na kluc cez firmu ako to budete mat nastavene s fakturmi prosim? Budete predkladat postupne faktury ako bude stavba napredovat alebo vam firma vystaví jednu faktúru na celú stavbu?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od veronika_vesela:

@fero1821 dobry den a kedze vy idete mat dom na k…
@veronika_vesela No záleží či nájdete firmu, ktorá nebude chcieť peniaze ale až na konci, no takú pochybujem, že zoženiete. My sme ledva našli firmu, ktorá akceptovala stavbu cez šfrb. Naša firma práveže chce robiť dom po etapách a po každej vystaví faktúru. Kludne to môže byť 12 etáp a sa to trocha natiahne.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od fero1821:

@veronika_vesela No záleží či nájdete firmu, ktor…
@fero1821 aha no bolo mi aj povedane ze treba mat nachystatne peniaze bokom skrz zalohove faktury ... tie bohuzial SFRB neakceptuje... ja som tie faktury pochopila tak, ze napr. Firma vystavi fakturu na zakladovu dosku. Tuto fakturu spolu so Žiadosťou by som odovzdala na prislusny úrad a pokial by vsetko bolo v poriadku, tak do 30 dni by sa z uveroveho uctu uvolnili peniaze dodavatelovi a nasledne po uhradeni by zacali s vykopovymi pracami atď. ... ci to tak nefunguje?
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od veronika_vesela:

@fero1821 aha no bolo mi aj povedane ze treba mat…
@veronika_vesela Ja neviem, či to funguje spôsobom, že kvázi dopredu dajú peniaze. Treba sa pýtať na úrade. Nám by to tak vyhovovalo tiež, že dopredu vystavia faktúru, vyplatia paniaze a ide sa robiť. Lenže teoreticky by mohli vystaviť 6 faktúr na polku domu a to si myslím, že už nebude možné. Čiže skôr si myslím, že aj štát chce mať istotu, že sa práce realizujú aby neuvolnilo peniaze len tak. Ťažko povedať, či to je možne, lebo fakticky vy peniaze v hotovosti mať nebudete. Vy len dáte faktúru a štát to vyplatí priamo na účet firmy. Tým pádom by firma dostala všetky peniaze za etapu a ešte by neurobila nič, čím by teoreticky mohla nejaká firma zhabať peniaze a zdupkať. Treba s spýtať. Aj my by sme preferovali radšej Vystavenie faktúr dopredu s tým, že sa ide robiť po zaplatení etapy, tak sa dá skrátiť čas výstavby.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od fero1821:

@veronika_vesela Ja neviem, či to funguje spôsobo…
@fero1821 a vy ste teraz prosim v akom stadiu vystavby?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od veronika_vesela:

@fero1821 a vy ste teraz prosim v akom stadiu vys…
@veronika_vesela Štádium vybavovania stavebného povolenia, po ktorom chceme stihnúť žiadosť o úver. Pretože k žiadosti o úver potrebujete aj stavebné povolenie. Aj dokonca zmluvu o dielo od firmy ktorá to bude stavať.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od fero1821:

@veronika_vesela Štádium vybavovania stavebného p…
@fero1821 a v stavebnom povoleni ste udavali stavbu svojpomocne alebo rovno ste uviedli firmu ktora vam bude stavat? ... ze ci to neni tak,ze zmluvu o dielo vyzaduju len v pripade ak sa do stavebneho povolenia uz rovno napise firma kt. Zhotovy cely dom
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od veronika_vesela:

@fero1821 a v stavebnom povoleni ste udavali stav…
@veronika_vesela Do stavebného sme dali už aj firmu. Keďže to je nutné k stavebnému dozoru. Firma má vlastný stavebný. Resp. Neviem či si nemýlite jablká a hrušky. Ak Vám ide stavať firma tak musíte dodať zmluvu o dielo a položkovitý rozpočet, ktorý vypracuje firma. Ak dáte, že chcete stavať svojpomocne, tak potom aký má zmysel klamať že vlastne nejdete stavať svojpomocne ale s firmou? Nechápem troška. Pokiaľ by ste išli stavať svojpomocne, tak tiež potrebujete rozpočet, ktorý Vám vypracuje na to určená osoba, aby vedeli čoho sa majú držať.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od fero1821:

@veronika_vesela Do stavebného sme dali už aj fir…
@fero1821 stavat svojpomocne podla mna nemusi byt len to,ze si sam clovek po robote spravi platnu s kamošmi atď.a ze si sam kupuje materialy k stavbe...... ja som to skor myslela tak, ze si svojpomocne ako staviteľ sam zoženiete firmu na urcité etapy stavby .... jedna firma moze spravit hrubú stavbu, dalsie firmy kurenie, okna, rozvody atď. ... to podla mna nie je ziadne klamanie ani zavádzanie len akurat nebude mat clovek jednu firmu na cely dom ale poviem príklad 3-4 firmy..... ale s tymto asi nemate skusenosti, kedze co sa tyka vybavovačiek je jednoduchsie to dat cez jednu firmu ako ste vy spravili a clovek ma sväty pokoj
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od veronika_vesela:

@fero1821 stavat svojpomocne podla mna nemusi byt…
@veronika_vesela Veď jasné, že sa to dá ako vravíte, ale nie každá firma súhlasí so splatnosťou faktúr 30 dní. Budete mať problém zohnať majstrov. Ani neušetríte, lebo majstri spravia možno po kamarátsky, ale len bez faktúry, inak sa mu to neoplatí. Veľa majstrov kašle na faktúry preto dá lepšiu cenu a zarába aby nemusel platiť dane. Niektorí na Vás budu pozerať lebo veľa dedinských majstrov ani nevie ako vystaviť faktúru, kedže všetko robia načierno bez faktúry a chcejú hneď peniaze, prípadne ako ste uviedla zálohu. Čiže tam budete mať veľa problémov. Sú aj majstri čo zoberú bez faktúry tolko čo tí s faktúrou a nechajú si do vrecka ešte teda o tých 20% viac. Lebo sú nenažraní.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od fero1821:

@veronika_vesela Veď jasné, že sa to dá ako vraví…
@fero1821 ano to mate pravdu s tymi zivnostníkmi, lebo tie faktury musia byt aj dobre spravené aby to preslo cez ŠFRB ..... ono ja som sa vas to pytala len z toho dôvodu, ze by som sa rada dopátrala k informácii, ci ked je v stavebnom pov. uvedená stavba svojpomocne s uvedením len stav. dozoru ( bez konkretnej firmy) , ci sa tam priklada zmluva o dielo.... no pravdepodobne pri takomto ziadani o stavebne povolenie by nemali pytat zmluvu o dielo kedze celu stavbu by stavali poviem priklad 2 firmy
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od veronika_vesela:

@fero1821 ano to mate pravdu s tymi zivnostníkmi,…
@veronika_vesela ved ak tam dáte svojpomocne, tak jasne že zmluvu o dielo mat nemusíte. Ale podrobnosti sa pýtajte na úrade. Ja tiež iba mám čiastkové info.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od fero1821:

@veronika_vesela ved ak tam dáte svojpomocne, tak…
@fero1821 u nas na urade takuto ziadost mali naposledy ze cca pred 7 rokmi 😄 ale tak tie zakladne info vedeli poskytnut... ale niekedy je najlepsie sa poinformovat a popytat ludi co s tym maju realnu skusenost.... tak drzim prsty nech vam to všetko dobre dopadne
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?