@radok predpokladám, že máš fixáciu na 5 rokov? Po 4 rokoch už nemusíš vrátiť príspevok pre mladých, aký že máš úrok? Predpokladám, že okolo 0,05%-0,25%, prečo nechceš vyčkať ešte rok vyčerpať príspevok a potom prejsť. Ak máš fixáciu 5 rokov, bude pokuta 1% zo zostatku. Úver chceš vyplatiť úplne alebo refinancovať?
@radok ak to ides cele vyplatit a mas dohodnute v zmluve, ze mozes bezplatne kedykolvek tak okrem toho co pisal johnny ze tam bude ta pokuta za fixaciu nebude ziadna ina patalia...
@radok splatenie hypo so spm je medzi stvrtym a piatym rokom uplne bezplatne, tzn. nevracia sa ani vyplateny prispevok a ani sa neplati pokuta za predcasne splatenie, aj ked fixacia uroku neuplynula, tzn. aj vramci fixu sa splaca bezplatne. Treba si iba spravne pozriet prvy mesiac, kedy bol prispevok uplatneny po prvykrat, moze to byt iny mesiac ako mesiac cerpania hypo, no od tohto datumu styri roky a uplne v pohode, ziadne patalie, ci problemy. Ale ak mozem poradit - tak ak chcete tento krok urobit len preto, ze prehodit hypo do inej banky, tak je to skutocne blbost, co chcete urobit. TB mala vzdy bezkonkurencne najlepsie hypo so SPM a tak smiesny urok, aky mate, to Vam neda absolutne ziadna banka.
@andreah25 Cize ak refinancujem skor ako do 4. roku, musim prispevok vratit? Mame hypo+spotrebak, po roku (ked bude po rekonstrukcii) chceme urcite refinancovat, aby sme sa toho spotrebaku zbavili. Uvidime, ci nam len nasa banka bude ochotna navysit povodnu hypo alebo budeme musiet ist do inej banky, resp. spisovat novu zmluvu u nasej banky... Tak by ma teda zaujimal ten prispevok, toto som nikde nenasla o jeho vrateni
@andreah25 Môžte mi, prosím, ozrejmiť, kde je to uvedené? V metodickom pokyne Finančného riaditeľstva je uvedené:
Daňovník (dlžník) si v roku 2018 uplatní daňový bonus na zaplatené úroky v súlade s § 33a ZDP. V decembri 2019 banka pristúpi k predaju nehnuteľnosti prostredníctvom dobrovoľnej dražby nehnuteľnosti, ktorou za hypotéku daňovník ručil. Predajom tejto nehnuteľnosti v decembri 2019 bude úver na bývanie predčasne splatený. Vzhľadom na to, že na účely uplatňovania sumy daňového bonusu na zaplatené úroky sa za úver na bývanie považuje len úver s lehotou splatnosti najmenej 5 rokov, čo predajom nehnuteľnosti dlžník nedodrží, daňovníkovi nevznikne nárok na daňový bonus na zaplatené úroky za rok 2019. Nárok na už uplatnený daňový bonus na zaplatené úroky za rok 2018 nestráca.
§ 33a, ods 2 zákona 595/2003 o dani z príjmov..: "Za tú istú zmluvu o úvere na bývanie sa považuje aj zmena tejto zmluvy, pričom ustanovenia osobitného predpisu (§1 ods 6 a 7 zákona 90/2016 o úveroch na bývanie...) tým nie sú dotknuté. --- takže podľa tohto ani refinancovanie by nemalo mať vplyv na nárok na príspevok?
@veronika049 nemiešajme tu jablká s hruškami. Ja som písala o štátnom príspevkom pre mladých, na ktorý sa pýtal @radok a tam jasne platí to, čo som napísala.
Vy ste teraz napísali o daňovom bonuse a tam sú iné pravidlá, ako boli pri hypotéke so ŠPM.
Hypotéka s daňovým bonusom nie je hypotéka so štátnym príspevkom pre mladých - sú to dve diametrálne rozdielne veci a bohužiaľ zrušením ŠPM a zavedením daňového bonusu si vláda iba prilepšila do vlastných vreciek a zobrala mladým poslednú výhodu, ktorú mali, pretože z môjho pohľadu je daňový bonus iba smiešna náplasť, nič viac.
@andreah25 ospravedlňujem sa, neuvedomila som si, že pred 4 rokmi to bolo ešte po starom :-x
...to už neviem posúdiť, ale hypotéky boli už dávno pod úrovňou 3%. Aj keď som v Trende čítala, že v niektorej severskej krajine už ponúkajú hypotéky so záporným úrokom