Zdravim Vas. Chceme si brat hypoteku na vystavbu domu. Zatial sme si dali vypacovant ponuky od viacerych bank. V jednej nam vychadza uver vyrazne lacnejsie ako v ostatnych. Na co si treba dat pozor pri vybere hypo? Zatial sledujeme hlavne urokove sadzby :-N Chcela by som Vas poprosit o kazdu radu co by sme mali sledovat na uveroch aby nas v buducnosti, rsp hned pri podpise zmluvy nieco neprekvapilo. Dakujem
Poplatok za uver, za vedenie hypo, za ucet, za predcasne splatenie, sankcie. Fixacia. Koko perc. ceny z nehnutelnosti poskytnu. Niektore banky chytia ludi na urok a pri najblizsom vyroci fixacie ho vystrelia hore. Na uroku to nie je tak poznat ten rozdiel, je to len jedna z veci. Otazka "kolko vam zaplatim za X rokov a kolko vam este budeme po tych X rokoch dlzni?" skor odhali rozdiely.
@zuzka496 ja som obehala všetky banky musím priznať, že SLSP som obišla veľkým oblúkom. Kedysi som tam mala účet, ktorý som ani nie po polroku zrušila a povedala som si, že s touto bankou nechcem mať nič spoločné.
Majú nehorázne poplatky takmer na všetkom a ich prístup mi pripadá akoby ešte stále žili v komunizme a mali na všetko more času...
Takmer vždy dostaneš výhodnejšie podmienky, keď máš v danej banke aj účet, myslím, že ČSOB ide s úrokom dolu aj keď tam nehnuteľnosť poistíš. Nám zatiaľ poskytla najvýhodnejší úver VUB, no uvidíme pre koho sa nakoniec rozhodneme.
Vo všetkých bankách mi však povedali, že úroky pôjdu od budúceho roka smerom hore :-|
@zuzka496 ahoj. pri porovnávaní porovnávaj porovnateľné. úroky sú teraz najvýhodnejšie za posledné roky, oplatí sa preto fixácia na 5 resp. viac rokov. porovnávaj si teda úvery s 5 ročnou fixáciou. na fix dajme tomu rok sa lahko slubuje nízky úrok. neporovnávaj iba splátku alebo úrok, ale aj to, či daná banka pri podpise zmluvy povie, že vlastne ešte potrebuješ dve poistky a účet a podobne. keď si to nakoniec zrátaš, zistíš že tá super banka pri prvom dojme a ponuke, je vlastne najdrahšia. niekedy to zistíš až pri podpise zmluvy. netreba zabúdať, že všetky banky to robia pre peniaze, a nikto nedá úrok o 0,7 - 1 % nižší ako iné banky. vynahradia si to neskôr. alebo to získajú inak (spomínané poistky ...) kým nepodpíšeš zmluvu, môžeš kedykolvek odstúpiť.
v case ked sme rozhodovali o uvere, zvazovali sme aj dokladovanie pri cerpani jednotlivych transi. ked som pocula, co vsetko chceli niektore banky... napr. dokladat nejake vyhlasenie o pristupovej ceste, ale co ked pristupova cesta este nie je odovzdana obci, niektorych koli tomu banky natahovali. zaroven sme nechceli dokladat ani faktury a pod.
nechali sme si vysvetlit cely postup cerapnia uveru uplne do detailov a uvazovali sme, ci v niektorej faze nemoze nastat problem, napr. ci banka nebude chciet nieco predlozit a my v tej faze to este nemozme mat.
co sme dokladovali tak bola fotodokumentacia, znalecky posudok a poistna zmluva rozostavanej stavby (uzavreta kdekolvek). po LV sme tiez nemuseli chodit, banka si ho stihala z portala a v takejto forme to uplne stacilo...
@zuzka496 úver zo zahraničia s najväčšou pravdepodobnosťou nedostaneš a bol by veľmi rizikový. - kurzové riziko. ak by hodnota inej meny voči euru rástla, predražovalo by ti to splátky. to radšej neskúšaj. doplatilo na to veľa maďarov.
ja som pred par dnami podpisala uver na dom a mozem povedat, ze neverila som tomu, ze v banke sa da vyjednavat ako na dovolenke na trhu (no treba na to velmi vela casu ale mozete sa priblizit realnejsej ponuke, vzdy je to o ludoch)
poradili mi to znamy - netreba sa nechat odbyt, kazda rozumna banka vie dorovnat resp.podliez ponuku konkurencie a dokonca aj odpustit spracovatelsky poplatok (zalezi aky budget ma riaditel danej pobocky a ci je ochotny z neho ukrojit)
kazdopadne netreba zo sebou nechat zametat
@remperitka gratulujem, mne sa podarilo teraz klientke vyjednať 3% úrokovú sadzbu pri 5 ročnej fixácii - boli to nervy a vzhľadom na to, aký to bol vysoký úver, súhlas musel dávať až niekto za hranicami :-D, ale nie v každej banke to funguje na riaditeľských budgetoch, to je skôr prípad tatrabanky, napr. slsp nemá právomoci ani regionálny riaditeľ...
@finsluzby "určite by úver nedostala z krainy mimo eurozóny."
máš s tým skúsenosti? :-) úver by dostať mohla, ale na 98% by musel byť zabezpečený nehnuteľnosťou v danej krajine. úvery dostávajú aj nerezidenti. ale to sú všetko iba teórie pre našinca je to nereálne. Iba ak by chcel kupovať napr. dom v maďarsku.
@martin1212 no, otázka, ako sa na to pozeráš - ak sa na to pozerám na to v súlade s vyhláseniami EK, potom určite ide o úver v rámci eurozóny, pokiaľ sa na to kukám všeobecne, tak dá sa uvažovať aj o úvere mimo eurozóny. Pokiaľ viem, SLSP sa pokúšala rozbehnúť úvery v Rakúsku so založením rakúskych nehnuteľností... a to bude asi aj cesta v budúcnosti
@finsluzby neverím že v serióznej banke dostaneš sadzbu na dlhší fix tri percentá. možno v takej, kde potom pri obnove fixácie dovolia klientovi predčasne splatiť max 20% zostatku úveru. tomu to potom naozaj zrátajú aj s úrokmi. v konenom dôsleku je to na úkor klientanie v jeho prospech. inak by šli sami proti sebe a na úveroch by prerábali. to nikto normálny neurobí.
ono nizky urok nie je vzdy ten hlavny ukazovatel, banka si ho vie velmi chytre vykompenzovat na inych poplatkoch http://www.pozicka.sr/na-co-si-dat-po.... dajte si s vyberom banky nacas a pozerajte preplatenost