ahojko, chcem sa poradiť. manžel je zamestnaný na hlavný pracovný pomer vo firme už 3 roky, ja od júla otváram živnosť na účtovnícke práce. v marci by sme chceli žiadať o hypotéku. viem, že živnostník nemôže dostať prvé dva roky od otvorenia živnosti žiadne pôžičky. hypotéku chceme brať na manželove meno, ja budem ako spoludlžník kvôli tomu, že manžel zas nemá taký príjem, aby nám dali takú sumu len s jeho potvrdením príjmu. viete poradiť, či by sme mali nárok na hypotéku, keď žiadateľ bude on a ja len spoludlžník?
Banka si podla mna overuje oboch rovnakym metrom. Ci ti uznaju prijem zo zivnosti na zaklade jedneho danoveho priznania (aj to nie za cely rok) nezavisi od toho, ci si ziadatel alebo spoludlznik. Ak mas teraz prijem zo zamestnania, lepsie zobrat hypoteku a az potom zacat podnikat. Akonahle ti uver schvalia, uz je banke jedno ci si zivnostnik alebo zobres pod mostom, pokial stihate platit.
anjelik ,
zalezi od jeho prijmu a vysky hypoteky... ako aj od tvojho doterajsieho prijmu , zivnost tam velku vahu nezohra, kedze budes estelen v marci robit danove priznanie a vy chcete v marci ziadat - tym nebudes mat ziaden doklad o prijme...banku pri zivnostnikoch zaujima danove priznanie ( aj ked napr. u mojho muza zavazili aj pohyby na uctoch), pri zamestnancoch zmluva na dobu neurcitu a posledne 3 mesacne prijmy... vsetko je ale individualne - chodte do hypotekarneho centra a poradte sa aka kombinacia by bola pre vas najvyhodnejsia...( lebo ty zas ked priznas vysoke prijmy v danovom priznani, budes dalsi rok platit vysoke odvody bezohladu na tvoj prijem... co moc prijemne neni :-( )
anjelik: ty sa inak stavas automaticky spoludlznikom v akomkolvek uverovom vztahu a je nutny aj tvoj podpis pokial nemate rozdelene BSM...
hm, mozne je vselico, len problem je ten, ze banky su este viac opatrnejsie ako boli...
dai: ono sa da vsetko zakonne obist... pokial su medzery v zakone, preco to nevyuzit ;-)
Anjelik, získanie hypotéky je reálne, ale musíš si uvedomiť, že ju neberie manžel sám, ale beriete ju spolu vzhľadom na nerozdelené BSM (medzi klientami mám síce experta, ktorý si kúpil sám nehnuteľnosť, aj keď je ženatý a po pravde rečené z právneho hľadiska nepochybil, aj keď je to na hrane zákona). To, že otvoríš živnosť a budeš podnikať nie je nič zlé - skoro všetci banky si vyžadujú pri podaní žiadosti o úver, (samozrejme pri dokladovaní príjmu príjmu), daňové priznanie za posledný kalendárny rok a nemajú nemajú nejaké extra lehoty na min. dobe trvania živnosti. Výška úveru však záleží od tvojich príjmov, predbežne sa vieš informovať v ľubovoľnej banke (resp. pošli mi IP), aký vysoký úver by si dostala pri zachovaní manželovho príjmu a dosiahnutí zisku z tvojej živnosti aspoň na úrovni odpočítateľnej položky:-D.