Ahojte,
chcel by som poprosiť o radu.
1. Ide o kamenný dom, ktorý má vrchnú omietku z brizolitu. Samozrejme, niekoľko vrstiev omietky na pár miestach opadlo až na kamenivo (viď foto). Zároveň je v pláne mať novú omietku hladkú a bielu. Chcem sa opýtať, čo je vhodnejší postup v prípade, že by sa nezatepľoval - oškrabať brizolit až na kameň a nahodiť nanovo omietku (akú? je na kameň najlepšia hlinená, či aj iná?) alebo je možné novú omietku natiahnuť aj na starý brizolit? Nie je to riziko, keď je brizolit známy svojim rozpadom?
2. V prípade, že by sa dom zatepľoval, čím ho zatepliť? Ideálne prírodným materiálom.
Ďakujem.
Veru s tymi rynami nie je ziadne sranda, ked su zle spravene, mne vytapalo pivnicu po clenky voda, pricina bola upchaty odtok ryne pod chodnikom, ktori upchali strechari bordelom, po odstraneni v pivnici ani kvapka
Brizolit je najkvalitnejšia omietka akú kedy ludstvo vymyslelo.Vydrží v pohode 50 rokov.Ak tam začnete pchať tie novodobé chemikálie tak to budete opravovať každých 7 rokov.
@embe1 zacni z opacneho konca. Teda z dvoch opacnych stran. Jednak oprav ryny tak aby zbierali vodu co steka zo strachy. Za druhe odved dazdovu vodu daleko od zakladov. Za tretie sanuj zaklady aby ti nevzlinala voda do murov. Omietka je to posledne co potrebujes riesit. Nech tam prasknes co tam prasknes, tak do par rokov si tam kde si teraz, mozno to bude este horsie, lebo mas mokre mury a na nich nedrzi brizolit...
Stena bola doteraz v slamenom zateplení. Na foto je stav po odstránení zateplenia. Drevená konštrukcia je ešte pozostatok toho. Pod zvodom je betónový žľab, ktorý vodu odvádza. Voda teda netiekla priamo do základov, ale bola odvádzaná. Zvnútra stena vlhká nie je.
@mesarosanton práveže nemáme záujem o moderné chemikálie ako som napísal, ale o prírodné zateplenie a aj omietku
Jedným z variantov je, že pôvodný majiteľ zateplenie osadil na už opadanú, neopravenú stenu, nakoľko po odstránení zateplenia tam opadaná omietka nebola - omietka teda možno neopadala počas toho, ako bola stena zateplená. Vlhnutie steny bolo možno odstránené tým, že pôvodný majiteľ vybudoval žľab.
V prípade, že stena nebude vlhká, ako odporúčate dosiahnúť hladkú bielu omietku? Zoškrabaním brizolitu až na kameň a natishnutím nanovo alebo natiahnutím na brizolit?
V prípade zateplenia - aký prírodný materiál odporúčate?
1. odkvap musí byť zvedený až dole a následne ďalej od základov (v takejto výške tam musí byť sud, do ktorého sa voda zbiera + pozor na to, aby to nepretekalo vrchom opäť k základom)
2. betónová vrstva okolo kamenných základov je zle, musí to ísť preč - betón spôsobuje, že sa pri základoch drží vlhkosť, nemá sa kade odvetrávať => postupne vzlína vyššie a vyššie
3. brizolit je tvrdá cementová omietka, rozhodne nie je pôvodná z doby stavby - cement je na kameň veľmi zlá voľba, obzvlášť pre mäkší kameň ako pieskovec je to po desaťročiach vlhnutia až fatálne, začne sa rozpadať
=> betónové koryto vybúrať, brizolit otĺcť; okrem hlinenej omietky sa bežne na kamenné domy používala vápenná omietka, je priedušná, vniknutá vlhkosť sa mohla odparovať celou plochou steny (vápno ideálne odležané, vo forme vápennej kaše - je potom pevnejšie)
4. sanačná omietka pôsobí navonok pekne, ale na neizolované stavby, ktoré naďalej prijímajú vlhkosť je nevhodná, pretože nie je taká priepustná ako vápno/hlina, vlhkosť opäť zostáva uzavretá v múre, čo je zle
5. neexistuje nič ako prírodný polystyrén, ak si chcete spôsobiť ešte väčšie problémy s vlhkosťou, pokojne si polystyrén dajte - na kamenný múr keď už, tak minerálna vata, ľan, konope, ovčia vlna... (aká je hrúbka múru? je nutné zatepliť?)
6. moderné technológie sú diametrálne odlišné systémy od pôvodných tradičných postupov - dnes sa vsádza na kompletnú izoláciu od podložia a následné zateplenie (ako to bude fungovať po xx desaťročiach, to sa ešte len uvidí) - pôvodné technológie spočívali v odvetrávaní stavieb kanálmi, medzerami + odparovanie vniknutej vlhkosti (tá si spôsob, ako vniknúť do konštrukcie nájde VŽDY) obrovskými plochami - celá podlaha, celá plocha múrov. Ak tento pôvodný systém človek narušil nepriepustnou betónovou podlahou, vlhkosť sa drala do múrov a keďže múry majú menšiu plochu, než múry + podlaha, vlhkosť sa navonok prejavila fľakmi, spuchrením a opadávaním omietky, stále vo väčšej výške... Keď sa k tomu pridalo obhodenie sokla cementovou maltou, prípadne obloženie tvrdými kachličkami, vlhkosť si spokojne šla až hore pod krov a nebadane likviduje aj krov.
@wegar Máte to naštudované, súhlasím s vami...Prosím chcem sa spýtať ako máme zistiť aký druh omietky je na starom dome? Mne sa zdá že vápenná a zrejme by bolo vhodné pri renovácii ísť tým smerom. Viete mi technicky poradiť či bude treba oškrabať tú starú omietku na totálku až na kameň a zdivo teda nepálenú tehlu plus kameň? Dakujem
@danielagre Vápenná omietka je obvykle mäkšia, dá sa vcelku ľahko odstrániť z muriva. Cementová drží silno, skôr sa odlúpne časť tehly, než iba cementová malta.
Pokiaľ nie je stará omietka zasolená - biele výkvety, ani mapy na nej nie sú, ak sa neodchlipuje, nie je nutné ju meniť, postačí nový náter (vápenný).
@wegar Dakujem, Dokonca som včera videla fotky ľudí z prírodného staviteľstva, čo obili vápennú omietku len tak meter od zeme a "dorobili" ...posielam foto...môže byť? čo myslíte? Lebo nieže by tam sme mali zasolené, to nie, ale sem tam je odpadnuté sem tam ostrambané...
@peknymino však je... 😂😂
Je palica ktorú si opica odlomi a opracuje prírodná?
Mne išlo len o to, že sa idú z "prírodných" materiálov ľudia posrať. Pričom tie "umelé" prešli rokmi vývoja a sú častokrát lepšie. Len niekomu povieš prírodné tak to hneď berie ako "zdravé a najlepšie pre moje deti".
V takej starej kamennej chajde môžeš mať vlhkosť plesne atď. A môže byť neviem ako prírodná.
Už
@igor256 ono ani nejde už dnes o to či je lepšie prírodné ale o to, že napríklad taký polystyrén sa podľa niektorých zdrojov rozkladá až 1000 rokov... to že je materiál z prírody zákonite neznamená že je prírodný 🙂
@sousedekovci89 málokto z týchto prírodných staviteľov používa prírodné materiály preto, že sa dobre rozkladaju.
Navyše polystyrén je dobre recyklovatelny. Niekde som videl tabuľku, že vata je na tom, čo sa týka ekológie horšie ako polystyrén.
A ešte dodám, ekologické je používať veci, čo vydržia dlho. Teda je dobré postaviť dom, čo vydrží dlho. Paradoxne teda dlhý čas rozkladu mu môže nahrávať (trošku to inak vyvracia tvrdenia o miznúcom polystyrene vo fasáde domu).
Ak človek zatepli nejakou ovcou vlnou alebo podobnou blbosťou, ktorá o 10 rokov zhnije alebo v nej bude žiť celý les a musí s tým niečo robiť, nie je to asi až také ekologické. (to nehovorím o horších izolačných vlastnostiach).
Začal som asi vtipne, až hlúpo s komentárom o prírodnom polystyrene, vate, ytongu, heluze ale nemyslím to zle. Nehovoriac o mojej rade vymeniť murivo 😁.
@igor256 dobre ja ťa poopravím... dnes v takom istom dome bez zmeny 1000 rokov nebýva asi nikto a je to aj nereálne... reálne dom po 20-30 rokoch potrebuje zásadnú rekonštrukciu aby priblízil komfortu doby... čo logicky znamená najrôznejšie stavebné úpravy až kompletné búranie z toho existujúci odpad.... a práve o to ide... nepoužívať mateirály, ktoré nie sú prírode "vlastné".
btw. recyklácia polstyrénu nie je až také terno, keďže do bežného domového separovaného odpadu nepatrí. Evidentne musí ísť o fy. ktorá sa na recykláciu polystyrénu vyslovenej špecializuje...