Zasuvkovy obvod 10A TN-C

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte, prosim vas co mate normy v malicku, ked mam stary panelakovy zasuvkovy obvod isteny 10A (svetelny je 6A) a potrebujem nahradit jednu staru hlinikovu trasu novym vodicom, ktory bude vedeny listou, mozem pouzit cykylo 2x1,5? 2x2,5 mi bude pravdepodobne velky... Vzhladom na to, ze nejde o rozsirenie ani technologicke navysenie, myslim, ze mozem ist podla povodnej normy a ostat v TNC, akurat si niesom isty prierezom... Viem ze pre 1,5 vyhovuje istenie 10A, ale ci nahodou nie je niekde v norme, ze sa nemoze pouzit na zasuvkovy obvod... Kedze je na zasuvkovy obvod normou odporucany 2,5 pri isteni 16A... Diky
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od duzu:

@neutrino ktorá síce TN-C nezakazuje ale definuj…
@duzu "to platí len po rozvádzač, nie ku každej zásuvke, alebo nie? v dome mám stále TNC, posledná rekonštrukcia bola ešte v čase ked TNS nebola, niekedy pred r, 2000" to platí pre celú inštaláciu, nie len po rozvádzač a sieť TN-S tu bola aj predtým, už stará ČSN 34 1010 z roku 1965 ju popisuje, len kvôli šetreniu sa používala iba tam, kde bola potrebná
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od merak:

@megdesign revízia existujúcej elektroinštalácie …
@merak napísal si presne to isté čo ja, len inými slovami... Fakt odborník. 👍
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od merak:

@neutrino treba rozlišovať oprava v existujúcej T…
@merak no však o tom hovorím aj vyššie čo je oprava / údržba a čo je rekonštrukcia. No pridanie novej zásuvky je rekonštrukcia alebo údržba? Ako ma vyriešiť človek ktorý ma 40 ročnú nehnuteľnosť pridanie jednej zásuvky? Keď by sme to brali ako rekonštrukciu tak v tom prípade by celý obvod musel prejsť na TN-S a chrániť ho chráničom. Ja súhlasím že je to tak správne a že je to naj riešenie, profesne riešim funkčnú bezpečnosť technologických zariadení takže vždy chcem byt na bezpečnej strane. No ak by to bolo tak že koli jednej zásuvke vymeniť všetko tak by to buď nikto nerobil alebo by to robili všetci načierno. Za mňa pridanie jednej zásuvky nijak nemení elektrické zariadenie ani jeho parametre a môže byt považované za údržbu.
Odpovedať
Profilova fotka
@neutrino pridanie novej zasuvky je chapane ako ciastocna rekonstrukcia. To znamena, ze od miesta siete TN-C rozdelis PEN na PE a N a po novu zasuvku robis TN-S s FI-ckom (chranicom). Vniknuta siet je TN-C-S co norma pozna a definuje. Bod rozdelenia by sa mal prizemnit, co je problem hlavne v bytovkach, lebo ludom sa nepaci ze treba tahat prizemnovaci kabel z 5teho poschodia do HUSky (lebo to maju zaplatit). Na kovove potrubie sa spolahnut uz nemozes ....
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mgx:

@neutrino pridanie novej zasuvky je chapane ako c…
@mgx kde je napísané čo sa berie ako oprava / rekonštrukcia / údržba. Ja viem ako sa to ma vykonať ide ale o to že v starých bytovkách je to v podstate nerealizovateľné. Takže buď vymenia všetko alebo nič. Pripadne načierno.
Odpovedať
Profilova fotka
@neutrino je to seda zona. Ak to chce mat niekto spravne, do noveho obvodu doplnis chranic, natiahnes 3xCYKY, rozdelis PEN na PE a N a je to v cajku. Alebo ak niekto nechce dat 30e za chranic, co moze raz zachranit zivot a radsej da 1000e za truhlu, nech sa paci detto kabel, PEN a dovi-dopo. Ale bez papiera :). No risk-no fun.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mgx:

@neutrino je to seda zona. Ak to chce mat niekto …
@mgx no a co rozdelenie bodu uzemnenia? A čo ak je jedna zásuvka v strede steny a druha ma byt inde. Kde namontujem chránič? To akože vyrobiť rozvádzač a dať si ho namiesto obrazu na stenu? Áno vymeniť to cele je najlepšie riešenie ale ja tvrdím že keď niekto urobí len ďalšiu zásuvku zapustenú s medeným káblom a všetko pevne inštalované tak je to podstatne lepšie a bezpečnejšie ako pohyblivý prívod. Asi toľko. Nič v zlom nie som fanúšikom TN-C a doma mám dokonca aj AFDD ale nie každý ma peniaze na kompletnú výmenu elektroinštalácie. No a žiadna norma nevymedzuje pokiaľ je ešte oprava / údržba a odkiaľ je už rekonštrukcia. Za mňa rekonštrukcia je vtedy keď sa menia vlastnosti alebo charakter zariadenia. Toto je môj názor a budem rád ak mi ho vyvrátite argumentáciou z vyhlášky alebo normy, prečo by som takto postupovať nemal.
Odpovedať
Profilova fotka
@neutrino ja sa s tebou nehadam. Ak chcem natiahnut dalsiu zasuvku z TN-C, samozrejme natiahnem od poslednej CYKY 3x2.5, prepojim PE a N a oboch stranach a neriesim :). ALe papiere na to nedostanes. Lebo ak ich chces, musis zrekonstruovat minimalne celu vetvu. Len tolko :)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mgx:

@neutrino ja sa s tebou nehadam. Ak chcem natiahn…
@mgx ale vies, ze ked ich spojis na oboch koncoch tak to mas prast jak uhod, ci je to 2 alebo 3 zila
Odpovedať
Profilova fotka
@minoo za beznych podmienok ano, ale staci ze prerusis PEN vodic (poruchovy stav) ale fazy zostanu zive.... Nebezpecne dotykove napatie atd...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mgx:

@minoo za beznych podmienok ano, ale staci ze pre…
@mgx no ale to uz len spekulujeme nad loteriou, ze ked bude niekto vrtat prave v miestach kade je dopojena ta nova zasuvka a bude mat stastie, ze v tom 3zilovom kabli trafi prave len jeden z N alebo PE... Ked sa PEN prerusi pred bodom odpichnutia na novu zasuvku, tak aj tak budu odpojene oba... Ale potom pride niekto zapajat daco (klimu, dalsiu zasuvku) a majitel povie, potiahnite z tejto novej zasuvky. Elektrikar otvori a "to vam kto zapajal!? Nevie, ze sa PE a N uz nikdy nesmu spojit?" A mas o meno postarane... Ked otvori a vidi 2, povie aha TNC a robi dalej...
Odpovedať
Profilova fotka
@minoo suhlasim, je to loteria :). cenovo senzitivni ludia rozsiria TN-C bez papiera, ti co chcu mat papier rozsiria TN-C-S s upravou rozvadzaca. Zvysok nepoznam, lebo neriesim :)
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od megdesign:

@merak napísal si presne to isté čo ja, len inými…
@megdesign tak si to zjavne nepochopil, lebo som napísal niečo iné.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od neutrino:

@merak no však o tom hovorím aj vyššie čo je opra…
@neutrino pridanie novej zásuvky do existujúcej inštalácie nie je ani rekonštrukcia, ani oprava. Ide o rozšírenie existujúcej inštalácie.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od merak:

@megdesign tak si to zjavne nepochopil, lebo som …
@merak ach bože.... Okej. Tak si to poďme vysvetliť: Reviduješ elektroinštaláciu, ktorá bola zhotovená v 1960. Riadiš sa aktuálne platnými normami (napríklad na zásuvkovom musí byť RCD) ale prihliadaš na normy platné v čase inštalácie (1960 - nemusí byť RCD na zásuvkovom obvode). Tak robíš čo? Reviduješ podľa normy platnej v roku 1960. Ale chápem, že ty musíš mať vždy posledné slovo a si najmúdrejší ako na svetelektro.sk 👍
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od megdesign:

@merak ach bože.... Okej. Tak si to poďme vysvetl…
@megdesign keď robím revíziu teraz, robím ju podľa teraz platných noriem, podľa STN 33 1500 a STN 33 2000-6. Ja vôbec netuším, aká norma na revízie bola a platila v roku 1960.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od merak:

@megdesign keď robím revíziu teraz, robím ju podľ…
@merak ty si úplne mimo chlapče. 😂 Ak robíš revíziu teraz, podľa teraz platných noriem, na elektroinštalácii z roku 1960 a nenájdeš tam na zasuvkových obvodoch RCD, spravíš čo? Dáš že nevyhovujúca?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od merak:

@megdesign keď robím revíziu teraz, robím ju podľ…
@merak no ale na starom, nerekonstruovanom nerobis vychodiskovu, ale opakovanu/pravidelnu, podla vychodiskovej, ci?
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od minoo:

@merak no ale na starom, nerekonstruovanom nerobi…
@minoo či východisková alebo opakovaná revízia, robím ju podľa noriem platných v čase vykonávania revízie. P.S.: vy máte od svojho starého bytu východiskovú revíziu od elektroinštalácie?
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od megdesign:

@merak ty si úplne mimo chlapče. 😂 Ak robíš revíz…
@megdesign počuli sme slovo odborníka 🤣😂😆 a čo dávaš ty do takej revíznej správy?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od merak:

@minoo či východisková alebo opakovaná revízia, r…
@merak ako môže vyhovieť opakovaná revízia k domu postavenému pred rokom 2002 keď ešte neboli povinne prúdové chrániče nikde. Keď to budem posudzovať podľa aktuálnej 4-41 alebo aj 5-51 a 5-54 tak to nevyhovie. A to o STN 33 2000-6:2018 ani nehovorím
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od merak:

@megdesign počuli sme slovo odborníka 🤣😂😆 a čo dá…
@merak fakt si mimo...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od merak:

@minoo či východisková alebo opakovaná revízia, r…
@merak nemam veru... Ale ked som od novostavby daval reviziu mestu, s tym, ze oni ju "odlozia", tak som dufal, ze od panelakov budu mat daco tiez. Ved to sa asi robilo naraz vsetky byty...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od minoo:

@merak nemam veru... Ale ked som od novostavby da…
@minoo správca je povinný mať revíziu stavby východiskovú (tam sú aj byty) a periodickú ktorú je povinný aj zabezpečiť, ale už len pre spoločne priestory. Napr. pre plyn sa robí aj v bytoch neviem prečo sa k ele nepristupuje rovnako
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od neutrino:

@minoo správca je povinný mať revíziu stavby vých…
@neutrino buchol už nejaký panelák pre nevyhovujúcu el? max budú na čas bez šťavy, tak isto rodinné domy, vo firme je to nutné podľa zákona
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od duzu:

@neutrino buchol už nejaký panelák pre nevyhovujú…
@duzu buchnúť nebuchol ale videl som byt ktorý totálne zhorel z dôvodu zlej ele a ďalšie tri byty nad ním boli významne poškodené. Stalo sa to v BB. Už je to niekoľko rokov dozadu.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od neutrino:

@duzu buchnúť nebuchol ale videl som byt ktorý to…
@neutrino to aj môj sused dvakrát sa to stalo rovnako , malé decko začínalo len chodiť a zakoplo o napájaciu šnúru od TV, ten spadol a začal horieť, druhý krát býval ako môj sused, našťastie som bol doma a vedľa bol hydrant, tam som mal šťastie na takých susedov, podo mňou býval alkoholik, dal piecť kurča do rúri a zaspal ak som nie doma už sa nepreberie, daľší sused vyskočil s okna a ja že prečo sa každý z paneláku oproti pozerá na mňa a to už liezli hasiči
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od neutrino:

@merak ako môže vyhovieť opakovaná revízia k domu…
@neutrino " revízia existujúcej elektroinštalácie sa robí podľa noriem platných v čase vykonávania revízie s tým, že sa berie na zreteľ čas, kedy bola elektroinštalácia vybudovaná a sprevádzkovaná." pre porozumenie: revíziu robím podľa aktuálne platných noriem na revízie, teda STN 33 1500:1990 a STN 33 2000-6:2018, to znamená, že tú revíziu vykonávam podľa týchto noriem a elektroinštaláciu vyhodnocujem podľa noriem platných v čase jej vyhotovenia, respektíve uvedenia do prevádzky východiskovou revíziou toto sú dve rozdielne veci: vykonávanie revízie a vyhodnocovanie (posudsovanie) stavu elektroinštalácie
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od minoo:

@merak nemam veru... Ale ked som od novostavby da…
@minoo ako vlastník a teda aj prevádzkovateľ VTZ-E ju máte mať v prvom rade vy u seba a mestu sa odovzdáva kópia alebo iné paré.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od megdesign:

@merak fakt si mimo...
@megdesign tak teda prezraď, ako to robíš ty pri revíziách.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?