Zapojenie vypínača

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte, chcel by som v spálni dorobiť nočnú lampu pri posteľ. Pri posteli mám zásuvku a vedľa zásuvky by som chcel dorobiť vypínač do dvojrámiku a pritiahnúť do neho káble zo zásuvky. Viem že takéto zapojenie by sa nemalo robiť a je to mimo normu, ale sekať nové káble cez celý byt kvôli nočnej lampe je pre mňa nereálne. Moja otázka je, čo reálne hrozí pri takomto zapojení? V lampe by bola LED žiarovka E27 a v spálni niesú pripojené žiadne vysokoodberové spotrebiče.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od megdesign:

@dusan72 určite nie. 😂 Netriafaj a sprav pokus. P…
@megdesign A sme na zaciatku...DC bude.mat vzdy iba ohmicke straty a AC tie,plus kadejaké indukcné,atd.
Odpovedať
Verim (aj dufam, lebo som zvedavy a lenivy), ze ked sa tato tema dostane na 6-tu stranu (co sa urcite stane), tak to uz niekto nevydrzi a odmeria to...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od minoo:

Verim (aj dufam, lebo som zvedavy a lenivy), ze k…
@minoo ja to merať teda nebudem. Lebo viem jedno z praxe. Tatko chcel nový zvonček. Kúpil si taký na 9V. Ale DC. Predtým tam bol ten komunistický na 8V AC + trafo s takým tým perdinaxovým deklom. Tak si kúpil aj zdroj 9V DC k tomu zvončeku. Zapojil a nezvonilo. Zavolal, že či to môžem prísť pozrieť. Tak som odmeral napätie, čo prechádzalo cez tlačidlo na bránke a čuduj sa svete - 4,5V DC. Takže tatko vrátil aj DC zvonček fajný melodický, aj trafo a kúpil si klasický crngáč na 12V AC + trafo s odbočkami na zvonček... https://www.aktaon.com/zvoncek-na-din... Tento oldies trafak tam bol: https://datacomp.sk/zvoncekovy-transf...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dusan72:

@foox Ano,a preto sú v súcasnosti budovane podmor…
@dusan72 presvedčil si ma, Idem to tu poprerábať na DC. Aké navrhuješ napätie pre domový rozvod? Dám 48V dobre? Ak by boli problémy ozvem sa 😎 No a už je problém na 7kW motor mi vychádza nejaký divný prierez drôtu. to asi do steny neschovám
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od foox:

@dusan72 presvedčil si ma, Idem to tu poprerábať …
@foox Si plne v obraze.Neviem co pijes,ale uber.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od megdesign:

@minoo ja to merať teda nebudem. Lebo viem jedno …
@megdesign No tak to je dokaz hodny duzu a spol.Takze vk svete vedu dc pod morom vedením MW,a le tebe nesiel zvoncek,tak je to celé na p... Ja odpadnem asi.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dusan72:

@megdesign No tak to je dokaz hodny duzu a spol.T…
@dusan72 tak ešte raz a pomaly... My sme sa v téme bavili o kábloch 4/6mm2 a ty tu furt dačo splietaš o podmorských kábloch HVDC... Vieš prosím ťa aký majú aspoň prierez a koľko voltov/amperov cez ne ide? 🤦
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dusan72:

@foox Si plne v obraze.Neviem co pijes,ale uber.
@dusan72 to bude asi tou témou Zapojenie vypínača, diaľkový podmorský prenos DC si si z toho urobil ty. A prerábať to nebudem, značne sa to predražuje na spínacích a istiacich prvkoch. Manželka je proti 😂
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od megdesign:

@minoo ja to merať teda nebudem. Lebo viem jedno …
@megdesign urcite nepojdem proti osobnej skusenosti, ale mi to velmi laboratorne podmienky nepripomina 😁 lebo pokles napatia 50% mi pride dost vela... Nie som velmi na vzorce, tak som si to len hodil do tejto kalkulacky https://www.semargl.sk/straty-vo-vodi... a musel to byt velmi dlhy kabel, cca 400m pri 0,75mm2 (ak som spravne tipol vykon zvonca...) 😉
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od minoo:

@megdesign urcite nepojdem proti osobnej skusenos…
@minoo koľko si zadal odpor vodiča? 1 meter cu vodica prierezu 1mm2 má odpor cca 0,02 ohmu... Príkon crgátka rátaj 10 VA...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od minoo:

@megdesign urcite nepojdem proti osobnej skusenos…
@minoo neviem, čo si rátal, ale rátal si to zle... To je kalkulačka pre solárne káble, kde je trocha iný odpor vodiča... Skús túto kalkulačku na klasické vodiče...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od megdesign:

@minoo neviem, čo si rátal, ale rátal si to zle..…
@megdesign med ako med... Ked mam parametre 9V, 10W, 1,1111A, prierez 0,75mm2, dlzka 170m, vysledok je: celkovy odpor 4,09 (co na 170m sedi s tvojou hodnotou) a pokles U= 4,54V... Predtym som pocital s 4,5W... A teda aj 170m je dost podla mna... Kym som dopisal zmizol mi screenshot tvojej kalkulacky tak to nemozem skusit preratat, myslim ze tam bola kalkulacka na AC...
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od minoo:

@megdesign med ako med... Ked mam parametre 9V, 1…
@minoo no to veru nieje meď ako meď. 😃 Pri cyky vodičoch sa hráme na stovky a pri solárnych na tisíciny... A to presne kôli položke conductor structure....
Odpovedať
@megdesign mno takto, nasiel som tu kalkulacku na AC a vysledky su taketo: spolocne parametre: 10V, 5W, 1mm2, 100m, 30°C. AC: odpor= 1.79362 ubytok U = 1.79847 V jalovy P = 2.12999 W DC: odpor: 1,80500 ubytok U: 0,90250 V Kalkulacka DC vypocitala este trochu vyssi odpor (odpor je odpor, struktura teda nehra rolu 😉) akurat AC kalkulacka rata nejaky ucinnik 0,92 cos fí, co popravde neviem co a preco ale verim jej. Takze cisto internetove zdroje hraju v prospech DC... Kto si chce preratat, tak DC kalkulacka: https://www.semargl.sk/straty-vo-vodi... AC kalkulacka: https://www.elektrolab.eu/blog/vypoce...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od minoo:

@megdesign mno takto, nasiel som tu kalkulacku na…
@minoo cosfi sa sa uplatňuje poväčšine pri 3P sústave - točivé stroje. Aké číslo si zadal v tej DC kalkulačke na pozíciu mikroohmy?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od minoo:

@megdesign mno takto, nasiel som tu kalkulacku na…
@minoo
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od megdesign:

@minoo cosfi sa sa uplatňuje poväčšine pri 3P sús…
@megdesign to uz neviem, tieto fyz veci som uz uplne pozabudal a obnovovat ich planujem postupne, ked prvy junior nastupi do skoly, lebo by som ich aj tak pozabudal znova... Moja uloha predlzovaca utrpenia ohladom AC vs. DC tymto konci a dufam, ze niekto spravi ten pokus 😁
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od minoo:

@megdesign to uz neviem, tieto fyz veci som uz up…
@minoo zadal si do toho poľa 2 mikroohmy? (lebo ako vieme, Cu vodič o priereze 1mm2 a dĺžke 1m má odpor 0,02 ohmu = 2 mikroohmy) Čiže ak si tam nechal 0,0169 mikroohmu, tak ti to vypocitalo blbost...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od megdesign:

@minoo
@megdesign nemenil som, lebo mi plusminus sedela s udajom pre med tu: http://old.spsemoh.cz/vyuka/zae/rezis... (nezabudnut prepnut priemer na prierez)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od megdesign:

@minoo zadal si do toho poľa 2 mikroohmy? (lebo a…
@megdesign to neni ten isty parameter, pozri druhu kalkulacku... Nvm co to je ale celkovy odpor kablu vysiel zhruba rovnako a ten je pre vypocet dolelzity
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od minoo:

@megdesign to neni ten isty parameter, pozri druh…
@minoo no neviem... uOhm/m je podľa mňa odpor vodiča o dĺžke 1m. V hentej kalkulačke, čo si dal naposledy, nieje vysvetlené, čo je to 'p'... Netuším čo to je. Edit. Merný elektrický odpor. Ale ten nemôžeš brať v úvahu podľa mňa, lebo L potom dávaš do výpočtu 2* raz vo vzorci pre 'p' a druhý krát do kalkulačky... https://sk.m.wikipedia.org/wiki/Mern%...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od megdesign:

@minoo no neviem... uOhm/m je podľa mňa odpor vod…
@megdesign merny elektricky odpor... doprcic ja sa to normalne naucim... https://sk.m.wikipedia.org/wiki/Mern%... je to "ohmmeter stvorcovy" na meter, takze pri 1mm2 a 1m je to rovnaka hodnota ako obyc odpor, aj ked jednotka je mikro...
Odpovedať
No ale neni jedno co to je ked ten ubytok sa pocita z finalneho celkoveho odporu a ten nam vysiel akceptovatelny?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od minoo:

No ale neni jedno co to je ked ten ubytok sa poci…
@minoo Jo, vyzerá to, že tá hodnota, čo si tam nechal, je správna. S ňou mi tam vychádza úbytok nejakých 18%. Keď možno pripočítam ešte prechodový odpor na skrutkách zvončekového tlačidla a zoxidovany kontakt v ňom, tak to aj sedí asi, čo som nameral. 😃
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od megdesign:

@minoo Jo, vyzerá to, že tá hodnota, čo si tam ne…
@megdesign no a to si pri vymene za AC vsetko pucoval, ze ten ti fungoval normalne? Mne to skor pride, ze to trafo nemalo tych 9 ako malo mat... Ak si ho teda nepremeral aj zvlast a tym padom nam prax dost uteka od teorie, lebo kalkulacky hovoria, ze lepsie by mal fachcit DC...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od minoo:

@megdesign no a to si pri vymene za AC vsetko puc…
@minoo jasné že premeral. Malo 9V. Pravdepodobne pri AC trafe, aj keď tam určite nejaký úbytok bol tiež, stačí crngátku, aby crngalo... Pri DC a takom úbytku tá elektronika v zvončeku pravdepodobne nespolupracovala. Ale stále mám za to, že DC oproti AC navrch nemá. 😃
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od dusan72:

@merak Len je zaujímavé,ze nikomu nevadí,ked do z…
@dusan72 lebo je to zariadenie - spotrebič, ktorý s pevnou inštaláciou nemá nič spoločné a konštrukčne je takto stavaná a vyhotovená v zmysle príslušných noriem.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od chrobak7:

@merak To nám chceš nahovoriť, že keď do tej zásu…
@chrobak7 a čo má spoločné spotrebič, ktorý sa pripája pomocou vidlice do zásuvky, s pevnou inštaláciou, ktorú tu riešime?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od megdesign:

@dusan72 tak ešte raz a pomaly... My sme sa v tém…
@megdesign Sak dobre,ale tie pravidla platia snad jak pre tenké,tak pre hrubé káble.Jednoducho imledancia kabla nemoze byt mensia ako dc odpor.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dusan72:

@megdesign A sme na zaciatku...DC bude.mat vzdy i…
@dusan72 A sme na zaciatku...DC bude.mat vzdy iba ohmicke straty a AC tie,plus kadejaké indukcné,atd. ako ho chceš prenášať na veľké vzdialenosti ked je problém so zmenou veľkosti napätia,musel by si mať viac zdrojov na kratšiu vzdialenosť, pri striedavom nie je problém meniť hodnotu napätia, preto ho používame od elektrárne až k spotrebiču na obrovskú vzdialenosť , alebo i tam by si stále používal Edisona? a straty indukčné ide kompenzovať, používajme jednosmerné napájanie tam kde je to nutné a nie je možné striedavé
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?