Zapojenie vypínača

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte, chcel by som v spálni dorobiť nočnú lampu pri posteľ. Pri posteli mám zásuvku a vedľa zásuvky by som chcel dorobiť vypínač do dvojrámiku a pritiahnúť do neho káble zo zásuvky. Viem že takéto zapojenie by sa nemalo robiť a je to mimo normu, ale sekať nové káble cez celý byt kvôli nočnej lampe je pre mňa nereálne. Moja otázka je, čo reálne hrozí pri takomto zapojení? V lampe by bola LED žiarovka E27 a v spálni niesú pripojené žiadne vysokoodberové spotrebiče.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od foox:

@duzu to vážne? Mení sa to tu na Modrého koníka 🤣
@foox pozri nedávnu tému "solárne káble" a ihned budeš vedieť o koho ide, a vraj elektrikár
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od duzu:

@foox presne pre jednu mini lampičku milion zbyto…
@duzu
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od duzu:

@foox pozri nedávnu tému "solárne káble" a ihned …
@duzu Kvakaj dalej odborník
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dusan72:

@duzu Kvakaj dalej odborník
@dusan72, našiel si sa, ked napíšeš A napíš i B kedy je ktoré výhodnejšie,kto by robil rozvod striedavím prúdom napr. v aute?ked tam má 12 V batériu, ale pri prenose energie v napájaní pre železnicu je to výhodnejšie so striedavým , preto sa nové úseky už robia len so striedavým na vyššie napätie,
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dusan72:

@duzu
@dusan72 no ja len pevne dúfam, že to o novej fyzike pri stratách na vedení v téme o solárnych kábloch si písal ako vtip... A moc by som tu nešaškoval s hentakým prntscr... https://ssjh.sk/dokuwiki/doku.php/nik...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dusan72:

@duzu Kvakaj dalej odborník
@dusan72 tie tvoje výhody platili niekedy ale nie dnes, ak je také výhodné všade jednosmerné prečo sa nepoužíva i na rozvod od elektrárne až k spotrebiču? i 1000-ky km? prenos výkonu je na čo najvyššom napätí aby tiekol čo najmenší prúd a tým najmenšie straty,môžeš veľmi jednoducho upravovať hodnotu napätia, niekedy na jednosmernom nemožné, pri stiedavom ked ide prúd k cievke napr. motor alebo trafo vzniká fázový posun medzi nap. a prúdom , no ako kompenzácia sú na trafe z 22kV na 230/400 V použité kapacitory , ktoré upravujú účinník čo najbližšie k 1 aby nevznikali straty, sú len straty na vedení a vedenie je hliníkovými vodičmi kde je nosné oceľový drát hlavne pre váhu
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od megdesign:

@dusan72 no ja len pevne dúfam, že to o novej fyz…
@megdesign pochybujem či to niekedy vôbec čítal , pokiaľ by neboli páni v spore o patenty čo najskôr mohli využiť svoje znalosti na rýchlejší pokrok, tie základné sú využívané dodnes Edisona si pamätám pre jeho žiarovku ktorá sa používa dodnes a Teslu ako striedavý elektromotor
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od duzu:

@dusan72 tie tvoje výhody platili niekedy ale nie…
@duzu Zas kvakas,a nenastudujes si.Práve v súcasnosti sa tahajú dc podmorské.kable.Na tisís kilometrove vzdialenosti.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dusan72:

@merak Len je zaujímavé,ze nikomu nevadí,ked do z…
@dusan72 nie nie je to zaujimavé. Istič nesluži primárne na istenie spotrebiča, ale na istenie vedenia.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od lukino55555:

@dusan72 nie nie je to zaujimavé. Istič nesluži p…
@lukino55555 Plne súhlasím.Ale potom by mal mat,kazdý spotrebic vlastne istenie dimenzovane na svooj prepokladaný odber.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od lukino55555:

@dusan72 nie nie je to zaujimavé. Istič nesluži p…
@lukino55555 Plne súhlasím.Ale potom by mal mat,kazdý spotrebic vlastne istenie dimenzovane na svooj prepokladaný odber.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od megdesign:

@dusan72 no ja len pevne dúfam, že to o novej fyz…
@megdesign Najdi mi jeden clanok,kde bude uvedene,za ac vedeni me.mensie straty ako dc.Proste fakty.Nie pocity.
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od dusan72:

@lukino55555 Plne súhlasím.Ale potom by mal mat,k…
@dusan72 to je tvoja ďalšia teória? Nie je, ty si to nevymyslel. Niektoré stroje a prístroje to mali už dávno pred tým ako si sa pasoval za elektrikára.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od megdesign:

@dusan72 no ja len pevne dúfam, že to o novej fyz…
@megdesign
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dusan72:

@megdesign Najdi mi jeden clanok,kde bude uvedene…
@dusan72 páči sa: Strata prenosu Výhoda striedavého prúdu na distribúciu energie na diaľku je spôsobená jednoduchou zmenou napätia pomocou transformátora. Dostupný výkon je súčin prúdu × napätia pri záťaži. Pre dané množstvo energie si nízke napätie vyžaduje vyšší prúd a vyššie napätie vyžaduje nižší prúd. Pretože kovové vodivé drôty majú takmer stály elektrický odpor, časť energie sa stratí ako teplo v drôtoch. Táto strata výkonu je daná Jouleovými zákonmi a je úmerná druhej mocnine prúdu. Ak je teda celkový prenášaný výkon rovnaký a vzhľadom na obmedzenia praktických veľkostí vodičov, vysokoprúdové nízkonapäťové prenosy budú trpieť oveľa väčšími stratami výkonu ako nízkoprúdové vysokonapäťové prenosy. To platí, či sa používa jednosmerný alebo striedavý prúd. Premena jednosmerného prúdu z jedného napätia na druhé si vyžaduje veľký rotačný menič alebo súpravu motor-generátor, čo bolo náročné, drahé, neefektívne a vyžadovalo si údržbu, zatiaľ čo pri striedavom prúde je možné napätie meniť pomocou jednoduchých a účinných transformátorov, ktoré nemajú žiadne pohyblivé časti. a vyžadujú veľmi malú údržbu. To bol kľúč k úspechu systému AC. Moderné prenosové siete pravidelne používajú striedavé napätie až do 765 000 voltov. Výkonové elektronické zariadenia, ako je ortuťový oblúkový ventil a tyristor, umožnili prenos vysokonapäťového jednosmerného prúdu prakticky tým, že zlepšili spoľahlivosť a účinnosť konverzie medzi striedavým a jednosmerným prúdom, ale takáto technológia bola možná až v priemyselnom meradle od 60. rokov 20. storočia. Prenosové vedenia striedavého prúdu majú straty, ktoré sa nevyskytujú pri jednosmernom prúde. V dôsledku kožného efektu bude mať vodič vyšší odpor voči striedavému prúdu ako voči jednosmernému prúdu; účinok je merateľný a má praktický význam pre veľké vodiče prenášajúce tisíce ampérov. Zvýšený odpor v dôsledku skinefektu možno kompenzovať zmenou tvaru vodičov z plného jadra na opletenie z mnohých malých (izolovaných) drôtov. Celkové straty v systémoch využívajúcich vysokonapäťový prenos a transformátory na zníženie (alebo zvýšenie) napätia sú oveľa nižšie ako pri jednosmernom prenose pri pracovnom napätí.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od megdesign:

@dusan72 páči sa: Strata prenosu Výhoda striedav…
@megdesign Sakk tam mas tu vetu,zePrenosove vedenia stridavého prúdu majú straty,ktore sa nevyskytujú pri jednosmernom prúde. Bavime sa custo o stratách v drote.Dohladaj si nieco o HVDC,a preco sa v sucasnosti používaju.Asi sú sprostí.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dusan72:

@megdesign Sakk tam mas tu vetu,zePrenosove veden…
@dusan72 ale docitaj to do konca, ze ten problem je v praxi eliminovany...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od minoo:

@dusan72 ale docitaj to do konca, ze ten problem …
@minoo A preto podmorske kabla na 1000ce km sú DC.Sak je eliminovaný,cize sa len dorovná efektívnosti DC prenosu,ale nikdy nie je úcinnejsi
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dusan72:

@minoo A preto podmorske kabla na 1000ce km sú DC…
@dusan72 stracam pointu tohto celeho, ale v praxi si nemozes vypichovat len vyhody a tie porovnavat. Striedava siet je aj koli inym veciam... A co sa tyka toho prenosu, (beriem info z toho co som sa tu docital) tak prevod DC na vysoke napatie, aby sa dal prenasat vysoky vykon po tenkych kabloch je komplikovanejsi ako transformacia AC... Takze ak porovnavas prenos NN AC vs. DC tak mozno ti vyjde DC viac fajn, ale to nenastane, lebo by si musel mat hrubanske kable koli prudu... Neviem preco su podmorske DC, ale urcite to neznamena, ze by v sucasnom svete bolo lepsie el. pre domacu spotrebu prenasat v DC...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od minoo:

@dusan72 stracam pointu tohto celeho, ale v praxi…
@minoo ale musíš uznať, že predložil "argumenty" z druhej polovice minulého storočia, ani nie 100 rokov staré. 😂
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od minoo:

@dusan72 stracam pointu tohto celeho, ale v praxi…
@minoo Povod temy bol,ze.pri ac prenose su mensie straty na kábli ako pri dc.Co nie je pravda.Ja nespochybnujem celkovú výhodnost ac sustavy ako celku.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od foox:

@minoo ale musíš uznať, že predložil "argumenty" …
@foox Ano,a preto sú v súcasnosti budovane podmorke káble na 1000km DC.Lebo zijeme.v minulosti.Dostuduj HVDC prenosy,a.potom mudruj
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dusan72:

@minoo Povod temy bol,ze.pri ac prenose su mensie…
@dusan72 no ked ide len cisto o toto tvrdenie, tak podla mna mas pravdu. A podla toho co pisal megdesign: "účinok je merateľný a má praktický význam pre veľké vodiče prenášajúce tisíce ampérov" tak v specifickom pripade je to skor naopak. Ale inak je to v domacom svete cisto nepodstatna vec...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od minoo:

@dusan72 no ked ide len cisto o toto tvrdenie, ta…
@minoo Ano,v domacom meradle je to nepdstatná vec.A cele to zacalo v nejakej téme,ze ci je výhodnejsie dat menic blizsie k solar panelom a dalej viest ac,alebo radsej viest dlhsou trasou dc,a potom dat stridac.Ktosi tam napísal,za mensie straty sú na ac.Co som si ja dovolil spochybnit.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dusan72:

@megdesign Sakk tam mas tu vetu,zePrenosove veden…
@dusan72 ty si zas nevyberaj len svoje, čo ti pasuje. 😂 Posledná veta: "Celkové straty v systémoch využívajúcich vysokonapäťový prenos a transformátory na zníženie (alebo zvýšenie) napätia sú oveľa nižšie ako pri jednosmernom prenose pri pracovnom napätí." Zober si posratý zvonkový drôt 2*0,75 natiahnutý od bránky do domu ja neviem.. 25 metrov.. Skús dať na jednu stranu 9V baterku a na druhej zmeraj napätie. Skús dať na jednej strane zvonkový transformátor 230V/9V AC a na druhej strane zmeraj napätie. V ktorom prípade nameriaš nižšie napätie na výstupe, ako na vstupe? V ktorom prípade budú väčšie straty?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od megdesign:

@dusan72 ty si zas nevyberaj len svoje, čo ti pas…
@megdesign Chyba! Trena ten drot na konsi zatazit napr 100ohm,a na vstup pripojit najskor tvrdýzdroj 9V DC,a potom 9V ac efektivnych.Potom zmerat napatie na konci na tom odpore.Rozdiely budú zrejme v mV,ale c prospech dc
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dusan72:

@minoo Ano,v domacom meradle je to nepdstatná vec…
@dusan72 a áno, podmorské káble sú HVDC. Spoločnosť, v ktorej robím, pre tie káble vyrába ochranný oplet zo špeciálneho kovu. Takzvaný Z drôt... Bezinal® Ale tie podmorské káble sú hrubé "ako noha". V téme o solárnych kábloch sme sa bavili o 4/6mm2 priereze vodičov...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od megdesign:

@dusan72 ty si zas nevyberaj len svoje, čo ti pas…
@megdesign Ano,celkove straty mozu byt nizzsie,lebo tam vstupuje úcinnost striedacov,ktoré treba v prípade dc prenosu pouzit.Ja vsak stále.hovorím iba ostrate na samotnom kábli,ze je v prípade dc nizsia.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od megdesign:

@dusan72 a áno, podmorské káble sú HVDC. Spoločno…
@megdesign Dobre,ale stale platí ze ac vedenie nebude mat nizsie straty ako dc.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dusan72:

@megdesign Chyba! Trena ten drot na konsi zatazit…
@dusan72 určite nie. 😂 Netriafaj a sprav pokus. Potom daj výsledok. Ja ti vravím, že pri rovnakom priereze vodičov vyhrá na 100% AC napätie. A môžeš laborovať aj s mäkkým aj s tvrdým zdrojom...
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?