Vysoké nedoplatky

Zdravím. Áno.. Určite je tu už podobná téma len som ju žiaľ nikde nenašiel. Mám taký problém ktorý som si asi aj sám urobil. V roku 2022 sme začali prerábať náš domček. Plyn som tu mal ( aj mám stále len je odpojený ) ale pri prerábaní sme sa rozhodli pre elektrické podlahové kúrenie ( odporové káble ). Dôvodov na prechod do elektrického kúrenia bolo viacej ( žena mala strach s výbuchu plynu 🤦🏽‍♂️, ale aj to ze nám bolo povedané ze pod poter by sa nám nezmestili trubky nakoľko by bol moc zvýšený dom a bolo by to veľmi na tesno so stropom ) Mám 25 rokov, otec mi už žiaľ nevedel poradiť lebo neni medzi nami. Za minulý rok mi došiel nedoplatok 800 EUR, potom nám zvýšili preddavkove platby na 200 EUR a teraz znova nedoplatok 1000 EUR. Samozrejme, kúrenie je ma asi najväčšiu váhu na tom nedoplatku, ale známy mi aj poradil aby som napríklad bojler ( 120l ) dal zapojiť len na nočný prúd lebo aj bojler žerie veľa elektriny. Neviem fakt čo urobiť. Podotknem ze dom ideme až tento rok zatepľovať tak určite aj to pomôže trocha ušetriť na výdavkoch za kúrenie. Čo by ste mi odporučili ? Je to elektrické kurenie až fakt tak zle ? Rozmýšľam ze už zoberiem menší úver a prerobim to na plynové podlahové kúrenie cez trubky a dam znova dlažbu🤦🏽‍♂️ ďakujem za každú normálnu odpoved, potrebujem len poradiť čo a ako dalej
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od tibsijr:

Zdravím. Áno.. Určite je tu už podobná téma len s…
@tibsijr dá sa zmerať koľko má odber bojler. To aby sa zistilo či je aj tam chyba. Zateplenie tiež niečo pomôže, ale známy začali používať na dokúrenie klimatizáciu a prišiel im preplatok oproti zime predtým kde len podlahou kúrili (neviem teraz či fóliu ale tuším káble majú). Klíma sa využije aj v lete, takže asi si treba zrátať koľko by stálo investovať do tej celej prerábky (kotol, potrubie, poter, podlaha, revízia plynu..) a čo sa viac oplatí. Určite sa ozve niekto kto kúri klímou a viac poradí.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od marsdm:

@tibsijr dá sa zmerať koľko má odber bojler. To a…
@marsdm ďakujem pekne za odpoved. No na začiatku nám podlahové kúrenie vôbec nefungovalo túto zimu lebo nám dali slabé termostaty k tomu. Klímu sme tiež namontovali v januári tak teraz dokurujeme snou. Idem v pondelok riešiť IMS elektromer lebo už nechcem žiadne nedoplatky. Radšej si zaplatím každý mesiac to čo miniem 🫤 teraz nám zvýšili preddavkove na 300 EUR. Niektorí hovoria ze to je ešte dobre nakoľko všetko mame na elektrinu ( 3x TV, kúrenie, bojler, no proste všetko ) a niektorí hovoria ze oni platia do 200 EUR a majú sem tam aj preplatky. Ako som spomenul, známy hovoril ze si dal bojler len na nočný prúd a ze mu to veľmi pomohlo. Neviem fakt ako dalej 🤦🏽‍♂️či som fakt urobil až takú obrovskú chybu s tým elektrickým kúrením alebo čo 🫤
Odpovedať
Ako velky je ten domcek? Lebo prepalit 3400e znamena cca 20MWh elektriny. Ono moj skromny odhad je, ze elektriny sa v prepocte na peniaze prepali cca 2x viac ako s plynom. Skoda toho plynoveho kurenia. Plynom sa zatial oplati najviac pokial uz je pripojka a plyn urobena. Ja osobne by som asi na vzniknutu situaciu pristupil takto: 1. zateplit ako pisete 2. Ci rozbijat podlahu a prerabat na kurenie plynom? Nehrnul by som sa hned tento rok do toho a pockal ako pomoze zateplenie a tam radsej dohliadol aby sa to dotiahlo do konca poriadne. Nezabudnut na strop vyplnit kazdu medzierku. 3. Potom by som si spocital podla spotreby po zatepleni ake mam moznosti. - rozbijat podlahu a preparat na kurenie na plyn - prikurovanie klimatizaciami - prikurovanie kachlami/krbom - fotovolticke panely so sluzbou virtualna bateria
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od turbot:

Ako velky je ten domcek? Lebo prepalit 3400e znam…
@turbot dom ma cca. 100m2. Neni úplne dokončený ( zateplenie atd. ) Asi to tak spravím ako píšete, zateplim, ešte chcem nájsť niekoho kto rozumie tepelným stratám či nejsu náhodou aj pri oknách tie straty . Menil som okna za plastové - trojsklo ale človek už nikdy nevie a hlavne v mojom prípade lebo som neskúsený a nemal mi kto rozumne poradiť. budúci rok budem riešiť refinanc tak dovtedy si to odčiham a keď bude treba tak budem musieť riešiť to "drastické" riešenie a podlahu dam komplet preč. Chvála bohu som mal aj dobrý nápad a nezrušil som úplne plyn. Veľmi pekne Vám ďakujem za Vašu radu
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od tibsijr:

@turbot dom ma cca. 100m2. Neni úplne dokončený (…
@tibsijr Zatepliť minimálne 20cm. A porozmýšľaj nad kúrením klimatizáciou... Na bojler si urob fotovoltaiku.
Odpovedať
Profilova fotka
Ahoj. V prvom rade bojler na "nocny prud" . Ohrev mas na kolko stupnov? Mozes napisat ktoru tarifu mas. Spotrebu radsej vyjadruj v kWa, nie v €. Klimatizacia u teba vyzera ako? Jedna jednotka? Viacero?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od tibsijr:

Zdravím. Áno.. Určite je tu už podobná téma len s…
@tibsijr pri takej vysokej spotrebe si mal už dávno mať IMS EM, ale to nevyrieši veľmi vysokú spotrebu,akurát si môžeš zistiť spotrebu spätne za akýkoľvek čas,tak isto distribútor, bojler tiež blokuj počas VT, zrejme máš DD5,20 hod v NT na všetko, ostatné veľké žrúty tiež používaj len v čase NT , vieš vôbec kedy je? máš vôbec zateplenú podlahu pod káblami? ked si tam mal málo miesta?ak by si chcel platiť mesačné faktúry budeš mať veľmi vysoký rozdiel leto-zima, celý domček je istotne slabo zateplený, @lenkito10 spotreba sa uvádza v kWhod. alebo MWh
Odpovedať
Chyba č.1 , počúvaš ženu vo veciach kde má rozhodovať muž. Pretože cena plynu je cca 1/3 elektriny, kotol stojí 2 tisíc a podlahovku keď si robil novostavbu nie je až také fin. náročné. Aj keď bude 1/2, tak je to stále pekný rozdiel. Opýtaj sa dexter-a prečo vypol podlahové vykurovanie rohožami a kúri klímou. V tomto štádiu je najviac efektívne prejsť na kúrenie klímou a podlahovku nechať max. v kúpelni a možno občas v obyvačke.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od tibsijr:

@turbot dom ma cca. 100m2. Neni úplne dokončený (…
@tibsijr IMS elektromer nieje o tom, že koľko minieš daný mesiac, toľko nasledujúci zaplatíš. Ak si to myslíš, máš zlé informácie. Normálne s IMS fungujes ako doteraz, tzn. preddavky a následne vyúčtovanie. Zaliať káble alebo fólie je to najhoršie, čo si mohol spraviť. Je tu o tom X tém.. Vysekaj káble a zalej tam trubky. Keď sa pod poter vliezli odporové káble, vlezu na 100% aj trubky vodného podlahového kúrenia...
Odpovedať
alebo si proste daj nainstalovat tc - klimatizacie a hotovo ... este lepsie riesenie ...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od shadowmilan:

alebo si proste daj nainstalovat tc - klimatizaci…
@shadowmilan Akurát, že by musel všetko vysekat a dať trúbky. A to je už dosť nákladné. Plus tc a ostatné veci. Ale mohol by možno získať dotáciu na tc
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dracik333:

@shadowmilan Akurát, že by musel všetko vysekat a…
@dracik333 Počkaj, ty tvrdíš, že zasekať trubky, napr. pre 3 klimatizácie je nákladné? Akože viac, než rozbiť komplet podlahy a dať trubky s poterom a finálnou vrstvou? Tých klimatizácií si aj 6ks dovolí a stále to bude menej nákladné a prácne, než tie podlahy. Problém sú aj napr. výška dverí atď...
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od tibsijr:

Zdravím. Áno.. Určite je tu už podobná téma len s…
@tibsijr klasicky pribeh maleho domceka s brutalnou spotrebou. Jediny rozdiel je rekonstruovany a nie postaveny developerom. Nic neburaj, zapni klimu na kurenie a vypni tie rohoze, najlepsie isticom a sleduj a zapisuj dennu spotrebu. Budes pri naslednom vyuctovani milo prekvapeny a z preplatku si nechas nainstalovat dalsiu klimu ;-)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dracik333:

@shadowmilan Akurát, že by musel všetko vysekat a…
@dracik333 na klimu ? a kolko by musel sekat ? ak to ma co i len trocha rozumne postavene, z povaly stiahne rury a tych 20cm od stropu po klimu moze dat kludne aj do listy ... alebo zasekat uz nieje problem ...
Odpovedať
Ja som myslel na podlahové kúrenie, že musí všetko vysekat. Nie na klimatizáciu. Tak sa ospravedlňujem, že som to neupresnil
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od tibsijr:

Zdravím. Áno.. Určite je tu už podobná téma len s…
@tibsijr prva vec je ze ked zateplite usetrite mozno aj 40-60% energie potrebnej na kureniem, druha vec je nic nesekajte, ked uz mate elektrifikovany dom dajte FV panely, treba ist uz tou cestou ze mate dom na elektro tretia vec ak je moznost urobit nejaky krb/kachle (neviem ci mate nejaky komin), ak nemate asi bude dobre zadovazit si klimu na kurenie, ale uprednostnil by som krb a pod stvrte je aj moznost dopojit nejake radiatory s rozumnym zdrojom kurenia (ak su priesory kotol na pelety - su aj malicke)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od lenkito10:

Ahoj. V prvom rade bojler na "nocny prud" . Ohrev…
@lenkito10 ďakujem za odpoved :) momentálne mám tarifu dd3 , v pondelok idem do elektrárni lebo od viacej ľudí už počúvam ze prečo nemám dd5 🫤neni to niaka výhovorka ale fakt som v tomto neskúsený
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od megdesign:

@tibsijr IMS elektromer nieje o tom, že koľko min…
@megdesign aha, lebo mne to pani vysvetľovala tak ze si dam ten IMS EM tak mi bude vyuctovacia chodiť mesačne
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od marcos33:

Chyba č.1 , počúvaš ženu vo veciach kde má rozhod…
@marcos33 áno mám aj jednu klímu ktorou teraz dokurujeme lebo podľa mňa je ešte skoro zapnúť kurenie podlahovkou. Momentálne som zapol len režim PODLAHA aby som nemal moc studené dlažby v dome
Odpovedať
Plyn budem využivat dovtedy, kym mi nezastavia jeho dodavku, investoval som do kvalitného kondenzačneho kotla, vymenil okna, dvere, doteplil pojd, spotreba klesla o cca 45 %. Nie som odporca tepelka, mám klímu, je to fajn, ale chcem mať radiatory, nam to vyhovuje...
Odpovedať
Keď mala strach z výbuchu plynu, mal si dať teplovodnú podlahovku, elektrokotol a časom keď by si o tom niečo naštudovala, vymenli by ste to za plyn. Neviem teda, či sa trubky zmestia alebo nezmestia, keď si naklonený aj variante to vysekať. Ja by som to už nechal tak. Keď zateplíš, určite to nebude taká katastrofa ako teraz. Hlavne veľmi dobre zatepli strop, tam určite nešetri s izolačným materiálom. Podlahu si tiež snáď dobre zaizoloval. No a ako radia ostatní, šiel by som cestou klimatizácii ako hlavného zdroju vykurovania. Podlahovku budete potom púšťať už len sporadicky na dokurovanie alebo ak vám náhodou bude zima na nohy.
Odpovedať
Hlavne sa zameraj na jedno jedine kurenie, prosim neries vsetko plyn, fve, klimu. Z hladiska efektivity je na 1.mieste TC+podlahovka+rekuperacia, 2.miesto Plyn+podlahovka+rekuperacia, 3.miesto Klimatizacia..atd Nezabudni ze pod podlahovku je dobre ratat aspon s 12cm vrstvou podlahoveho polystyrenu ja daval 20cm 150S biely. p.s. rekuperacia je nenavratna investicia avsak vyrazne spomaluje chladnutie domu vs. vetranim oknami co ma pozitivny vplyv na kurenie v zmysle kurit na co najnizsiu teplotu a dlhodobo ju drzat v urcitej hysterezii (napr. ako mam ja 0.5st (22.5-23degC)) p.s. este stale nekurime, zase bude preplatok :-)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od tibsijr:

@megdesign aha, lebo mne to pani vysvetľovala tak…
@tibsijr nie. Vyúčtovacia faktúra ti bude chodiť rovnako ako doteraz. Akurát ak máš IMS, vieš si pozrieť čiastkovú spotrebu po 15. minútach.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od islk:

Hlavne sa zameraj na jedno jedine kurenie, prosim…
@islk a to sa akože chváliš, že ešte nekúriš 😂 ? Aktuálne mám v dome, kde stále nekúrim, rovnako ako ty, 25°C +-1°C, záleží v ktorej izbe... Okrem spálne, tam mám teda 21 aktuálne...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od megdesign:

@islk a to sa akože chváliš, že ešte nekúriš 😂 ? …
@megdesign Tesim sa s tebou, vidim ze to mas tiez vychytane :-) p.s. nechvalim sa iba konstatujem ze jednoduche a overene veci funguju ak su spravne navrhnute.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?