Vypadnutá Fáza do domu. ( L3 )

Dobý deň. Včera z neznámeho dôvodu po vyhodení hl. ističa a po jeho následnom nahodení nieje na Fáze L3 prúd. Pozeral som aj do rozvodnej skrine a vždy tam svietilo L1, L2, L3. Teraz len L1 a L2. Musím volať priamo elektrikárov s VSE alebo stačí aj obyčajného s vyhláškou. A kedže chyba bude asi viac menej vo vonkajšej rozvodni kt. je vlastníctvom VSE tak budem za opravu platiť ?
Odpovedať
1
2
@gabobj oprava sa neplatí ak je závada pred elektromerom môže byť vadný i hl. istič alebo vypadla poistka ešte pred ním,zavolaj na poruchy ak to nevieš zistiť
Odpovedať
Najskor volaj na poruchovu linku, ci v Tvojej oblasti neeviduju problem.
Odpovedať
@gabobj spytaj sa susedov ci maju tiež vypadok 1 fazy, ak je porucha pred elektromerom volaj poruchovu službu ,ako ti uz pisali vyssie.
Odpovedať
@1gugu bežný smrtelník nezistí kde je chyba ak napr. nemá vlastné prístupné poistky pred Hl. ističom , prístupné bývajú vonkajšie pred pozemkom no nemusia byť len pre jednu prípojku
Odpovedať
@gabobj Ak máš poistky na stĺpe, najskôr vypadlo tam - aj keď, mne na chalupe minulý rok po výpadku jednej fázy v dedine, odišlo čerpadlo (potom som aj motorový spúšťač vymenil, moja chyba)...
Odpovedať
Vybehni von , zober rebrik a na stlpe pozri do tvojej skrinky ci su dobre poistky ak su hladaj dalej a hlavne meraj.
Odpovedať
No je taktiež možné ze prechodom skratového prúdu sa mohol niekde v trase prerušiť vodič. Najskor vsako skontrolovat IPS.
Odpovedať
Už som túto zimu niečo podbné riešil. Bol vadný istič . Ale najprv ak si elektrotechnicky zdatný tak: 1.) zmeraj za elektromerom ktorá fáza nejde. 2.) Zmeraj ak je to možné pred elektromerom či je alebo nieje vypadnutá fáza.(napr. na poistkách na stlpe) 3.) ak je pred elektromerom vypadnutá fáza volaj Distribúciu Ak je chyba v tvojom ističi, musíš si ho vymeniť. postup by mal poznať každý šikovnejší elektrikár.
Odpovedať
Profilova fotka
@reeltech u mna to bolo c2 zhorela nozova poistka na stlpe .. nasledoval krok 3 veeelika hadka a za 20 min doslo auto chalanko odpojil droty a zmotal ich spolu ze mate fazu a opravime to poriadne do 30 dni ... presli tri roky a nik tu nebol ibazeby to spravili natajnasa ;-)
Odpovedať
@wolodymyr a to majú 1x do roka kontrolovať, odstavená sieť takmer na pol dňa
Odpovedať
@wolodymyr Vacsina ludi ma obvody v domy rozlozene medzi fazami, tak sa mi nechce verit, zeby niekomu nechali 3 roky fungovat len 2/3 domu. Aha zle som to pochopil, takze zrusil nozovu poistku. Aj tak dobre, z tvojho pohladu je to zbytocnost.
Odpovedať
@duzu iste...co by vsetko malo byť a nie je....
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@xaxaxaxa citaj mojenko citaj nahlas Odpojil a zmotal ich spolu akozw normalne privod a odvod stocil kable dokopy
Odpovedať
Profilova fotka
@xaxaxaxa Skus si niečo naštudovať o skratových prúdoch kým tu napišeš taku kravinu.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 6 rokoch
Ahojte, viem že je to už staré vlákno ale načo zakladať nové. Problém mám podobný, čiže včera som mal výpadok v dome kde mi prestal ísť jeden svetelný a jeden zásuvkový obvod bez vyhodenia ističov, proste to zablikalo a koniec. Ostatné obvody (svetelné aj zásuvkové mi fungovali). Na ističoch obvodu ktorý vypadol som nenameral prúd, hlavný istič som nepomeral (bohužiaľ,nenapadlo ma to). Asi po hodine všetko nabehlo samo a odvtedy to ide v pohode. Môžem teda predpokladať že VSE vypadla jedna fáza a preto sa to stalo ? Doposiaľ som podobný problém nemal. Ďakujem
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od storming74:

Ahojte, viem že je to už staré vlákno ale načo za…
@storming74 hl. istič ani nezmeriaš lebo je zaplombovaný, mohol si zmerať ak máš na dome poistkovú skrinku nezaplombovanú, alebo až na stlpe alebo prístupovom bode ak je rozvod zemou, 1 fáza mohla vypadnúť i priamo na trafe, to ale musí niekto zavolať na poruchovú linku, ak by si mal elektronický Elektromer napájaný práve tou vypadnutou fázou nemáš napätie vôbec na žiadnej fáze, kto má IMS EM od toho má info i distribúcia a poruchy má na strosti VSD a nie VSE to je len dodávateľ silovej elektriny, preto pri poruche volaj VSD , môžeš dostať info kde všade je výpadok, to číslo si ulož do mobilu
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od storming74:

Ahojte, viem že je to už staré vlákno ale načo za…
@storming74 nahlásiť sa to dá aj tu https://www.vypadokelektriny.sk/#/pub...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od foox:

@storming74 nahlásiť sa to dá aj tu https://www.v…
@foox stredoslovenská distribúcia nepodporuje tento systém
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od storming74:

Ahojte, viem že je to už staré vlákno ale načo za…
@storming74 Minimálne raz mesačne nám na niekoľko hodín vypadáva jedna fáza, je to spôsobené vetrom, keď dôjde ku skratu medzi 2 fázami. 10 rokov telefonovania a písania neprinieslo žiadnu zmenu. Proste je to tak. Aby som to manželke trošku Žzjednodušil, tak som do rozvádzača domontoval modul s 3 led kontrolkami jednotlivých fáz, aby vedela žena ľahšie identifikovať poruchu.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od stowasser:

@storming74 Minimálne raz mesačne nám na niekoľko…
@stowasser to ale musí na vedenie spadnúť niečo vodivé medzi tú fázu a PEN,ak medzi 2 fázy vypadnú obe, lebo je medzi nimi fázový posun a je tam 400V, vodiče nemajú taký previs aby sa dotkli,alebo majú? a čo jej to pomôže ked ju len identifikuje ale neopraví, aký máš EM?, na elektronickom vidieť všetke 3, žeby to distribúcia nevedela odstrániť? u mňa je tiež občas krátkodobí výpadok a nie je to počasím
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od duzu:

@stowasser to ale musí na vedenie spadnúť niečo v…
@duzu trvá to celé roky, ja tu mám prípojku od roku 2008, pri silnejšom vetre dôjde k vypadnutiu jednej fázy na 21kV vedení, netuším presne čo ho vyskratuje, vedenie má od posledného bodu ku trafu cca 4km cez polia, rieku a les, máme žiaľ smolu, že sme jediná ulica na okraji obce s pár domami (mám len pár susedov vo veku 65-90 rokov a tí to už neriešia), ktorá je napájaná z tohoto vedenia, transformátor je v uzamknutých priestoroch starého nefungujúceho družstva, preto vždy trvá pomerne dlho, kým sa to vyrieši, rekord bol, keď nám jedenkrát vypadli všetky 3 fázy na 16 hodín v horúcom lete, to už dostala mraznička zabrať. Najviac ma vie vytočiť tetuška na ohlasovni porúch v Stredoslovenskej distribučnej, keď ma vždy upozorní, že ak sa porucha nepotvrdí, tak budem musieť zaplatiť výjazd ja.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od stowasser:

@duzu trvá to celé roky, ja tu mám prípojku od ro…
@stowasser Okolie Novej Bane? Veľmi dobre poznám, máme tu rovnaké problémy už roky.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od chinatech:

@stowasser Okolie Novej Bane? Veľmi dobre poznám,…
To faaakt? A ja som si naivne myslel, že doba vypadnutých fáz, či nevyrovanného poklesu napätí už dávno pominula.... Doba kedy celej časti vetvy, alebo i celej dedine pohoreli 3f. motory na čerpadlách, alebo nedalo sa pozerať na TV, lebo bolo pred sviatkami a gazdinky húfne piekli koláče v trúbach.... Pánečku, tak som zas preniesol v čase....
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od petersd:

To faaakt? A ja som si naivne myslel, že doba vy…
@petersd Ak máš záujem a chceš o probléme vedieť niečo viac, prečítaj si tento článok. https://hnonline.sk/finweb/ekonomika/...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od chinatech:

@petersd Ak máš záujem a chceš o probléme vedieť …
@chinatech Fúha, o tomto tu som nevedel... Hlavne že si ku*vy vyplácajú miliónové odmeny...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od stowasser:

@duzu trvá to celé roky, ja tu mám prípojku od ro…
@stowasser to je preťažená fáza ak na nej poklesne napätie pod-10% vypadne, najskôr treba rovnomerne rozdeliť výkon do všetkých , to je problém hlavne v panelákoch , väčšinou je tam len jedna fáza, to tam distribúcia zaspala dobu ked má zdroj za chrbtom a napája so vzdialeného, ved takto i ona prichádza o kšeft, u nás v priebeho posledných 10-15r už máme v obci 3 výkonné trafá a to bolo niekedy len jedno i pre prevádzku píly, takže sa ešte nastalo aby sme boli bez prúdu pre nedostatok kapacity, akurát je tu mnoho lesov a takmer všade vzdušné vedenie a lesy rúbu až pri poruche ked je pol metra snehu
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od duzu:

@stowasser to je preťažená fáza ak na nej poklesn…
@duzu Nie je to preťažením, ale niekde na trase 21 kV vedenia dochádza k dotyku so stromom a to spôsobuje vypadnutie jednej fázy.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od stowasser:

@duzu Nie je to preťažením, ale niekde na trase 2…
@stowasser a následne sa strom nakloní na druhú stranu a fáza ide?, to je rozprávka na dobrú noc
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od duzu:

@stowasser a následne sa strom nakloní na druhú s…
@duzu prvy vypadok moze nahadzovat automat, cize rozpravka to nieje...pokial porucha pretrváva riesia vyjazd...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od duzu:

@stowasser a následne sa strom nakloní na druhú s…
@duzu amígo naozaj máš hlasovacie právo? Písal som, že už roky máme problém, že niekedy aj viackrát za mesiac sme bez jednej fázy, voláme poruchovú službu a čakáme na čuráka v bielom pickupe z distribučky, kým sa dostane k trafu na miestnom družstve a nahodí vypadnutú fázu. Rekord bol 16 hodín bez prúdu, asi pred 4 rokmi. Tenrok bol rekordný v júli, 3x niekoľkohodinový výpadok jednej fázy. Najväčšiu radosť má sused, čo má v garáži stolársku dieľňu a 3f motory..
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?