Záleží, či máš na LV ťarchu.. ak nie tak nemôžu. Ak je tam ťarcha, ktorá sa píše asi takto: ...Vecné bremeno spočívajúce v práve uloženia inžinierských sietí na parcele..... tak máš smolu....
Ja im samozrejme nic nepovolim nie som blb a tarcha tam nie je.takze ak tade chcu polozit kable tak musi byt zriadene vecne bremeno?takze bez suhlasu mozu ist do riti nie?
@rado220 môžu, pri určitých prípadoch zapíšu vecné bremeno zo zákona, teba by mali o tom upovedomiť,a ty do 6 mesiacoch môžeš požiadať o náhradu. Ale na LV to už budeš mať zapísané. Ale zdá sa mi že len v extraviláne, už si to nepamätám, treba pozrieť zákon.
@rado220 podľa zákona o energetike mimo zastavaného územia zo zákona má energetický podnik právo zodpovedajúce vecnému bremenu k pozemkom, ktoré ho oprávňuje umiestniť a zrealizovať stavbu na cudzích pozemkoch samozrejme po predchádzajúcom povolení v zmysle stavebného zákona..
Vlastníci pozemku si myslím obdobne ako podľa zákona o elektronických komunikáciách môžu uplatniť jednorázovú náhradu za takto zriadené vecné bremeno do 1 roka od kedy k nemu došlo..
V zmysle § 11 odsek 1 pismeno f zakona 251/2012 v znení neskorších predpisov má prevadzkovateľ distribucnej sustavy právo
f) zriaďovať na cudzích pozemkoch mimo zastavaného územia obce elektrické vedenie a elektroenergetické zariadenie prenosovej sústavy a distribučnej sústavy, plynovody a plynárenské zariadenia prepravnej siete, distribučnej siete, zásobníka a zariadení určených na ich ochranu, zabránenie ich porúch alebo havárií, alebo na zmiernenie dôsledkov porúch alebo havárií na ochranu života, zdravia a majetku osôb; pri povoľovaní takej stavby stavebný úrad rozhodne o podmienkach, za akých možno stavbu uskutočniť a prevádzkovať na cudzom pozemku; oprávnenia stavebníka na uskutočnenie stavby vznikajú nadobudnutím právoplatnosti takého rozhodnutia,
Pricom mimo zastavaneho uzemia je definovane
§ 6 ods. 1 písm. b) siedmy bod zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 162/1995 Z. z. v znení neskorších predpisov.
Mám podobný problém. Na mojom pozemku existuje zariademie protikoróznej ochrany od SPP-D bez súhlasu vlastníka pozemku, mojej nebohej matky. Žiadal som preto o presunutie zariadenia z môjho - po matke zdedenom - pozemku. Spoločnosť SPP-D mi odpovedala, že prevádzkuje zariadenie protikoróznej ochrany na mojom pozemku z titulu zákonného vecného bremena, ktoré vzniklo v r.2009 a je zachované do dnešného dňa vďaka prechodným ustanoveniam zákona č. 251/2012 o energetike. Ďalej SPP-D uvádza, že súhlas vlastníka pozemku sa na vznik vecného bremena nevyžadoval, toto vzniklo priamo zo zákona o energetike. V Liste vlastníctva sa ale VB nenachádza. Zariadenie sa budovalo v r. 2009 na základe stavebného povolenia, vydaného obcou, ktorá budovateľa upozornila, že treba mať súhlas od vlastníka pozemku. Vlastníčka pozemku ale v r. 2009 nebola účastníkom konania, takže o tomto zriadení zariadenia ani nevedela. Jedna vec je, že sa tu hovorí o vecnom bremene zo zákona, ale fakt je, že sa v r. 2009 nedodržali podmienky stavebného povolenia. O zariadení PKO sme sa dozvedeli minulý rok a žiadali sme o jeho presun na susedný obecný pozemok ( v SP z roku 2009 obec prechod PKO cej jej pozemok povolila). Presun ale SPP-D zamietla z hore uvedených dôvodov. Ale § 11 odsek 1 pismeno f zakona 251/2012 aj určuje, za akých podmienok stavebný úrad stavbu povoľuje. V našom prípade to mal byť súhlas od vlastníka a táto podmienka nebola dodržaná. Dá sa s tým ešte niečo robiť?
@exponent zdravim. Mam podobny problem ako vy. Chceme stavat, dali sme si vypracovat projekt a od spp sme dostali odpoved, ze cez pozemok vedie zariadenie protikoroznej ochrany. Zacinam byt z toho na prasky. Ako ste to poriesili nakoniec vy? Je tam nejae ochranne pasmo, alebo nieco?