Uz je to nejaky piatok, co som nekupoval CYKY kable a dost ma prekvapila mala hrubka izolacie, ked to porovnam napr. s kablom starym 15 rokov (stare zasoby). Najprv som myslel, ze som nabehol na nejaky polsky shit (TF kabely), ale pozeral som aj Draka, Prysmiam, NKT a vsetko cca to iste.
Dokonca oproti datasheetu je to tensie, datasheet sedi skor na ten 15 rocny kabel.
Nieco mi uniklo za tie roky, alebo kazdy vyrobca setri, kde sa da?
DRAKA rok vyroby 2001:
hrubka plasta 1 mm
hrubka izolacie zily 0.7 mm
drot priemer 1.25 mm = prierez 1,23 mm2 (tu odrbavali uz v roku 2001 :-D)
celkova hrubka kabla 8.2 mm
TF KABELY (ini vyrobcovia na pohlad to iste):
hrubka plasta 0.8 mm
hrubka izolacie zily 0.6 mm
drot priemer 1.25 mm = prierez 1,23 mm2
celkova hrubka 7.4 mm
Ktory vyrobca CYKY je aktualne najkvalitnejsi, alebo je to jedno?
Nikto neodrbaval ;-) Matematika základnej školy. Napr. pri priereze 1,27 mm2 je aj priemer 1,27 mm.
@zefe
Áno, káble sú tenšie, ale o nič menej bezpečnejšie, ako je potrebné...
Káble sú po výrobe testované na 5-násobnom napätí, minimálne však 5000V-AC/5minút (záleží od typu kábla/ prislúchajúcej normy). Viem to, lebo som to robil niekoľko rokov. Mám osobne odskúšané že 0,2mm PVC izolácie pokojne znesie 15kV AC niekoľko desiatok minút (ďaľej som neskúšal). Väčšinu káblov máme niekoľkonásobne predimenzovaných a keď ich nejako extrémne nedeformuješ tak ti v pohode vydržia 230-400V. Takže sa nemáč čoho báť :)
@zefe neviem, tipujem že menej kvalitné suroviny a menej presný výrobný proces (v minulosti). Ide o to že sa nedá nijako docieliť aby bola izolácia rovnomerne hrubá v celom priereze, preto boli stanovené minimálne hodnoty, ktoré sa dodržiavajú. Je tam veľa faktorov ktoré to ovplyvňujú, nechcem zachádzať do detailov. Ide proste o to že tie normy boli predimenzované aby sa prispôsobili nekvalite výrobného procesu. Proste radšej sa to predimenzuje aby to na 100% prešlo kontrolou a bolo čo najmenej odpadu. Aj ten materiál sa po rokoch chová inak, klesajú jeho izolačné vlastnosti atď...
@zefe ešte k tým prierezom drôtov - Nikde nie je napísané že 1,5 ka žila má mať 1,5mm2. Podľa normy má mať 1,5ka drôt maximálny odpor 12,531 Ohm/km. Ak napríklad výrobca použije kvalitnejšiu meď tak môze mať ten drôt prierez aj 1,2mm2 (preháňam). Vždy ho však môže označiť ako 1,5mm2 ak dodržal max.odpor/km
@zefe v každej výrobe existujú tolerancie, takže 1,5 mm2 môže mať napríklad 1,245 alebo aj 1,525. Samozrejme, v rámci šetrenia sa výrobcovia držia vždy pri spodných toleranciách.