Chceli by sme si dat namiesto vykurovania plynom vykurovanie elektrikou , viete mi poradiť či je to drahšie ako vykurovať plynom ? Alebo je to približne rovnaké ...
Moze byt niekoľko násobne lacnejši plyn ale aj elektrika. Musíš napísať ci chces zatepľovať, čím, hrúbka izolácie resp skladba múrov a potom sa uvidí. Ja mam 30 ytong, 25 polystyrén a plyn sa mi neoplatí ťahať. Lacnejšia je pre mna elektrina.. Vzdy musíš pozerať na zriaďovacie náklady, prevádzkové a životnosť.. A zrátať to. Asi tak...
@evajanko cca 2x drahsie.
@jiri_m a si si isty, ze dosiahnes A1 v primarnej energii s elektrickym kurenim ? :) Lebo naklady su jedna vec, ale neskolaudovatelny barak druha :)
@jiri_m ok, u teba je to potom ine, ale pri kazdej novej stavbe, ci rekonstrukcii (aj pre nu v podstate plati A1) to nie je zdaleka take jednoznacne ako si popisal.
@evajanko pokial mas funkcny plynovy kotol a radiatory, nic ine sa neoplati. Spominane TC je sice moznost, ale to je investicne nakladne. O cisti elektrine by som urcite neuvazoval.
Dobry plynovy kotol, spravne dimenzovane radiatory i rozvody a samozrejme okna+strecha ti dokazu znacne zlepsit pohodu a znizit naklady. Mne na starom nezateplenom dome len vymena okien znizila spotrebu (naklady) o 25%, pricom som kuril aj koli detom na 25-26'c v celom dome.
Teraz este planujem dat vymenit krytinu a hodit par cm vlny medzi podlahove stresne krovy, zrejme to tiez znizi este spotrebu, uvidim buduci rok o kolko %. Zateplovat neplanujem - navratnost je mizerna a zivotnost tiez. ;-)
Jednoznacne plyn, hlavne ked uz ho ma zavedeny. Cenovo to vychadza 2,7x v prospech plynu. Samozrejme s
tepelenym cerpadlom je to torsku vyhodnejsie pre el. energiu. Ale tepelene cerpadla su stale dost drahe, voda-voda, viac nez 3000e... a zivotnost? A hlavne potrebujes jednu studnu na privod vody a druhu na odtecnie ochladenej ( alebo minimalne poriadnu vsakovacku). A este viac je to birokracie keby si to chcel legalne..papierov od zivotneho prostredia atd... Jednoduchsie , vzduch-vzdch alebo vzduch-voda jedine ak byvas nikede uplne na juhu.. Ono to sice vykuri aj ked je velka zima... ale ucinnost klesa z cca 3,5-1 na 1-1 a to si na cene priameho ohrevu elektrinou.. A za dalsie z tepelneho cerpadla nedeosahujes vysokej teploty vody.. tkaze je to vhodne hlavne do podlahoveho kurenie, nie do radiatorov. Dnes v mnohych "nizkoenegetickych" stavbach zavhuju plyn.. povedia nacoa aj? ved mam minimalne teplne uniky.. tych par eur za el. ma nezabije..ale zabudaju, ze stale treba ohrievat vodu na umyvanie.. Takze, pokial mas plyn uz v dome, alebo na dosah pozemku je to najlepsie asi riesnie pre 90% starych aj novych domov... PS: Nerobim reklamu na plyn :D ale rozdiel vyhodnosti plynu oproti el. tu bude aj do buducna aspom podla mna. Jednak velka cast plynu sa vyraba v paroplynovych elektrarnach..a tie sluzia aj na regulaciu vykivov spotreby nergie.. .. Preto som sa pobavil ked pri tzv, Plynovej krize hufne nakupovali el ohrievace... za 1. ak nebude plyn tak na vecsine uzemiea nebude ani el energia... 2. keby aj bola a keby v kazdej domacnosti zaply len 2 2Kw ohrievace...tak na to nieje nasa prenosova sustava absolutne usposobena..takze po takomto zapnuti by boli bez prudu uz vsetci... 3. preto nieje mozne ani nejake extra velke rozsirenie elektromobilov..hoci eokoloby nam to tlaci denne do hlav.. + ekologickost elektomobilov je tiez otazna..
Ale to uz som prilis utiekol od temy. Chcem tym len povedat, rozmyslajte ludia a pocitajte. Jednoduche pocty a fyzika..nedajte sa oblbnut reklamov.. celkovo , nemyslim len co sa tyka kurenia.. A som rad ak to niekto docital az do konca.. Ospravedlunjem sa za gramatiku..ale ta lepsia uz nebude :D