Dobry den,
kupili sme staru chatu, kde chceme pridat el.varnu dosku, ohrev vody a pod. Vecsina kablov je umiestnena v chranickach a v samostatnych zilach, potreboval by som doplnit jednu zilu v chranicke od kuchyne do rozvodnej skrine (cca 10m asi). Zmena na TN-S.
Robi sa to takto ? moze sa to urobit podla platnych noriem ?
Nechce sa mi rozsekat cele steny kedze neviem kade presne kable vedu aby som pridal jednu zilu.
Dakujem za vsetky odpovede.
Rovnako potrebujem aj ja , z rozv. Skrine by som potreboval potiahnuť novy kábel ideál so 16A ističom na povalu , len neviem kde a ako to napojiť nie som elektrikár , nevie niekto poradiť ?
@milan461 nikedy ked sa neda prepchat dalsi kabel je vhodne vytiahnut vsetky (stare) a skusit natiahnut nove naraz, popripade pouzit jeden viaczilovy kabel. Je sice hrubsi ako jednotlive zily tahane avsak tie su pokrutene kdezto pri viaczilovom kabli su pekne spolu.
@epto to je sice pravda, ale ja osobne sa desim ze by som mal zo svojich chraniciek nieco vyberat, lebo na vacsine mam pocit, ze uz by som to tam naspat neprestrcil. Mozno plochy by siel lepsie.
@milan461@dexter89 správna rada je nechať to na elektrikára 🙂, ale k veci.
@milan461 čiže nie je kábel len sólo žily??? Fuu to kto robil?
Vaša otázka ale vôbec nie je kompletná lebo nikto nepoznal aký je reálny stav a teda vám nemôže dať ani fundovanu odpoveď. Ako máte zapojený domovy rozvádzač? Riešenie uzemnenia (bod rozdelenie treba za istých okolností uzemnovat)? Ako je riešený prívod do domu? Aký je hlavný istic (je trojfázový, jednofazovy), alebo chcete len meniť systém TN-C na TN-S? Plánujete mať len jeden okruh TN-S? Oficiálne pri varnej doske a rúre to ani nepotrebujete a spĺňate normy. Norma STN 33 2000-4-41 hovorí že všetky zásuvkové a svetelné obvody prístupné laikom musia byť chránené prudovym chranicom (plus pár detailov okolo). Varná doska je napojená priamo a laik k bodu napojenia nemá prístup a ako taká nemusí byť vedená cez prudovy chránič. Táto problematika je ale strašne rozsiahla a stavím sa s vami že to nebude len o jednej žile 🙂.
@neutrino je to stará chata z cias socializmu, vtedy si to každý robil ako sa mu chcelo.
Prívod je 3fazy 25A, rozvádzač je novy a chcel som doplniť prúdovy istič aby bola varna doska a ohrev vody chránený.
Uzemnenie tam este nie je vyriešené.
@milan461 takže je to komplexný problém a nie len doplnenie jednej žily. Treba rozdeliť okruhy ktoré budú na chránič a ktoré nie. Nasledne ak je prívod veľmi dlhý (viď norma) treba bod rozdelenia uzemnit. No a hlavne ak chcete riešiť prudovy chránič tak podstatný je pre kúpeľňu a nie farby dosku. Ako som spomínal všetky zásuvky a svetlá. Samozrejme bojler je tiež fajn zapojiť na prudovy chránič. Treba takisto poznamenať že vodiče PE a N nie je možné za bodom rozdelenia znovu spojiť. Ako hovorím problém je komplexný a nedá sa riešiť cez modrú strechu.
No a na záver to či je to podľa noriem vám až následne povie revízny technik, a ak budete robiť rekonštrukciu tak samozrejme musíte ist podľa aktuálne platných noriem.
Skúste najprv pretiahnut preťahovacie lanko samostatne, namazať začiatok indulonou, keď to nepôjde, tak zapojte 3 drôty za 2 drôty v chráničke a dva drôty postupne vyťahujte a nasúvajte 3 drôty do chráničky. Jeden ťahá a druhý posúva drôty do chráničky. Spoj drôtov previazať lep. páskou a riadne natrieť indulónou,
@neutrino ďakujem za odpoveď. Vidím ze problém nie je az taký jednoduchý.
A ano ohrev vody = bojler je v sprche (nazvyme to kupelna).. co by som velmi rad aby bol uzemneny a aj chránený.
Videl aom to tak ze na jednej strane vysavac a motuz z druhej strany nasledne ohnut koniec drotu bez buzirky a pretiahnut drot motuzom.
Zalezi od ohybov a pevnosti motuzu 😉
@dexter89 ak len 16A istič pre zásuvkový obvod, môžeš to napojiť i z najbližšej zásuvky paralelne, ak bude celkový prúd do 16 A,čiže celkový príkon do 3,6 kW +- 10%, ak by bol výkon vyšší potrebuješ zvlášť istič z rozvádzača
@milan461 ak chceš mať ochranu na vodivú dostupnú časť ktorá chráni človeka, musí sa použiť sústava TNS , ochranný vodič musí byť zvlášť, a napojiť na ochranný istič ,len to je 100% ochrana, ak sa použije ešte stará sieť TNC ktorá má spoločný ochranný vodič s nulákom, je to bezpečné len vtedy ak tam nikde nie je dostupná zem ktorou sa môžeš chytiť druhou rukou,alebo bosou nohou, uzavrel by sa obvod cez srdce
@milan461 na jeden z vodičov, ktorý už v chráničke je, napojiť dva nové vodiče a tým starým ťahať, tým pádom by sa malo podariť vtiahnuť tie nové dva... Ak nieje veľa zákrut... Určite nevyťahovať žiadne stávajúce von! Treba použiť aktuálne na vtiahnutie nových.
@neutrino Neviem,čo je tak veľmi čudné na tom,že v chráničke sú len jednotlivé žily,nie kábel.Robilo sa to tak v minulosti úplne bežne,v súlade s vtedy platnými normami.
@dusan72 ok vtedy možno platné normy ale keď prerobí TN-C na TN-S bude to kontrolované podľa aktuálnych noriem. Kazdopadne asi nie som tak starý aby som si pamätal že sa voľakedy ťahali bezne sólo žily.
@neutrino A dokonca,ako som si práve teraz kvôli tebe overil,aj v dnešnej dobe takato inštalácia elektrických rozvodov v budove nie je v rozpore s normou.
@dusan72 no to už pravda nie je (nemusí byť). Dvojitá izolácia musí byť zachovaná. No a z akého dôvodu by som mal ťahať sólo žily keď môžem ťahat celý kábel naraz 🙂. Takže bežná vec to tiez nie je.
Robil som elektriku v x bytoch a nikde to takto nebolo robené (kolaudácia roky 80-te). S tým doplnením jednej žily to tiež nie je celkom pravda lebo ako som písal za istých okolností musí byť bod rozdelenia uzemneny, takže doplniť žilu nestačí. Na to aby to bolo správne a bezpečné to treba prekonzultovať s elektrikárom. No a či potrebuje alebo nepotrebuje revíziu to už vie len on, ale ak to nakoniec bude robiť sám tak ako zistí že to aj funguje. Mal som chránič ktorý od výroby nefungoval a tlačítko test išlo. Keď som to meral revíznym prístrojom tak nevypol za maximálny čas (šiel následne na reklamáciu). No ono je to v pohode keď človeku stačí že má na pohľad krabičku v skrinke 🙂. No a pri montáži je ešte dôležité vedieť že nesmie spájať rozne druhý kovov Al/Cu pod jednou svorkou a mnoho ďalších zásad. Ak to všetko zvláda tak jasne nech si spraví sám no elektrika je pre odborníkov. Ak je to také easy tak načo vymysleli odbornu spôsobilosť... Však stačí YouTube a Modrá strecha a všetko môže byť DIY.
@neutrino 😀 keď víde zo steny, ja osobne dávam vrchnú izoláciu dole, spodnej izolácie odblankujem tak 9mm a pripojím pod skrutky, alebo strčím do vago... Ako to robíš ty?
@megdesign no v závislosti od toho pri čom napr pri svetle nechám celý kábel zo steny aj s metrovou rezervou. Celá pointa ale bola v tom že zmena tnc na tns nie je len pridanie chrániče a jednej zily
@neutrino no to nechávam aj ja, ale je to vtedy bez šťavy a zawagované...
Myslíš bod rozdelenia? Veď PEN je uzemnené a z neho vytiahnem N. PE uzemnenie ostáva. Chránič a máme sieť TN-S. Či?
@megdesign nuž je a nie je... Nie vždy to tak je a ja netuším ako to má on. On je laik a ja nemám vestiacu guľu. Opakujem že pointa príspevku vedie k tomu ze mu to má riešiť odborník, ktorý pozná aktuálny stav a normy.
Principiálne áno bude to fungovať ale či to bude vyhovovať normám to ja povedať neviem. To je ako by sa pacient cez telefón pýtal lekára mám teploty a kašeľ ak si dám antibiotiká vyliečim sa? No to nikto nevie lebo nepozná jeho skutočný stav.
@neutrino ja tomu chápem. Ale on nič nepísal ani o chrániči... Nevieme, kto mu to bude zapájať... Možno odborník, len chce nachystať kabeláž... On sa pýtal, či môže natiahnuť do existujúcej chráničky, v ktorej má dve žily, žilu tretiu... A na to píšem, že kľudne môže...
Inak mimo tému, ale tí lekári ešte nedávno tak fungovali. 😀