Predtým, ako sa stopercentne rozhodnete, že chcete vo svojej záhrade pestovať céder (a nie ako bonsaj), zvážte, že ide o skutočne mohutný ihličnan.
Cédre sú pomerne citlivé na chlad a obzvlášť na mráz. Najmä v prvých rokoch života.
Cédru vyhovuje slnečné stanovište chránené pred vetrom. Nevhodné je pre neho severná stanovište či náveterná strana. Cédre vyslovene neznášajú mrazivé vetry a nehodia sa do horských oblastí.
So zálievkou si starosti robiť nemusíte. Cédre dobre znášajú sucho, dlhodobé premokrenie zapríčiňuje odhnívanie. Ak však sucho pretrváva dlhodobo alebo ak stanovište, na ktorom sa rozhodnete céder pestovať, je neustále suché a vlahu nedodáte, váš céder bude rásť veľmi pomaly. Uvítať to však môžete vtedy, ak chcete pestovať céder, no bojíte sa, že nadobudne mohutné rozmery a "vytlačí" vás zo záhrady.
Cédru vyhovuje priepustná, skôr kyslá pôda. Vápenaté pôdy zapríčiňujú nepekný vzhľad ihlíc. V prípade cédra himalajského (C. deodara) je dokonca vápenitá pôda nanajvýš nežiaduca.
Céder vysádzajte na jar, aby počas teplého leta stihol zakoreniť, do pôdy obohatenej kompostom. Dobre si premyslite stanovište, pretože cédre neznášajú presádzanie.
Najmä mladé stromčeky treba pred chladom a mrazom chrániť. Prikrývajte ich a v zime dobre zavlažujte, aby nevymrzli.
Céder himalájsky (C. deodara)
Dajte pozor, tento atraktívny druh cédru je veľmi náchylný na vymrznutie. Očaria vás jeho čiastočne previsnuté konáre, pri odrode Aurea vás zaujmú ihlice, ktoré na jar získavajú zlatistý nádych. Podobne žltozelené ihlice má aj Golden Horizon, v priebehu roka ihlice stmavnú a získajú modrastý nádych.
Komentáre: