Prednedávnom sa mi doslala do rúk kniha "Efektívne bývanie" (Henrich Pifko, Robert Špaček a kol.) Autori sú relatívne známi a veľmi aktívni v oblasti "energetickej-ekologickej", či vhodnejšie skôr efektívnej architektúry. Bol som teda zvedavý, čo sa dočítam.
Kniha je podľa mňa vedená "populárno-náučným" štýlom, takže čo sa týka získania rozhľadu v oblasti pre "nováčika", tak je úplne fajn. Žiadne hlboké analýzy, detaily, techniky. To ale asi bolo aj účelom. V skratke: filozofický a teoretický background efektívneho bývania (história, pojmy, faktor 4/10, zelená architektúra,... ); prehľad navrhovania a techník stavieb, typov materiálov, technického vybavenia; pasívne domy, obýtné štvrte. Krátke prezentácie konkrétnych realizácii na SK a v zahraničí sú tiež fajn - hlavne ich rôznorodosť. No nechcem tu písať obsah ani recenziu. Ide skôr o toto:
Jedna vec na tejto knihe na mňa zaúčinkovala parádne. Mala úplne očistný a katalyzujúci učinok. Čo tým myslím?
Keďže sa v poslednej dobe trochu vŕtam v oblasti energetickej úspornosti, rekonštrukcii, "modernejšej" architektúry, často čelím štandardnému problému. Z každej strany do Vás niekto tlačí svoje teórie, pravdy. Samozrejme, najčastejšie jednostranné, slabo podložené, komerčne motivované. Ste zahrabaný v technických detailoch, neúplných informáciách a často zamotaný v dilemách. Počas čítania knihy som si znova uvedomil dôležitosť pragmatického uvažovania a veličiny "efektívnosť" riešení. Huh,... osvietenie :)
Zopár zaujímavých myšlienok (niektoré z knihy):
- Bývanie môže byť efektívnym, iba ak nie je vačšie ako naozaj potrebujete.
- Ak rekonštruujete dom, zateplíte ho 6cm polystyrénom, dáte "lacné" 2-sklové plasťáky, atď ... tak len vyhadzujete peniaze.
- Alebo, ak máte na výber a rozhodnete sa pre komplikovanú strechu s piatimi vikiermi... tak brutálne mrháte peniazmi.
- Z iného súdka: Ak si postavíte "superekologický" dom a za prácou, nákupmi, školou celá rodina dochádzate denne 25km tak ste asi trochu "mimo misu" (rozumej: až taký ekologický nie ste).
- Hľadanie efektívneho riešenia je pre mňa neustálym balancovanim (hľadaním kompromisov) medzi ekologickým, úsporným a "aktuálne lacným" (a komfortným). A bohužial, nakoľko ekologický aspekt sa nás týka najmenej priamo, stáva sa z neho často len gesto dobrej vôle, či určitého "luxusu".
Toto je môj momentálny názor na vec.
Len dodám, že niekedy nie je možné postaviť dom v blízkosti pracoviska, alebo pracovať v mieste bydliska. A ak už človek stavia, určite je vhodné až žiaduce, aby postavil dom čo najmenej energeticky náročný. Najlepšie z ekologických materiálov, ale zase sme pri tom - cena. Nie každý si môže dovoliť dať 150 € za kubík ekologickej bio-izolácie, keď rovnakú úsporu dosiahne minerálnou alebo sklenou vlnou v cene 20 € za kubík...
Teším sa na ďalšie postrehy.
Jarka z http://pasivnydom.blog.cz