Prečo práve obyčajná hlina, keď je na výber toľko moderných omietkových zmesí?
Asi z rovnakého dôvodu prečo niekto uprednostní pravé drevo pred laminovanou doskou či inou napodobneninou. Prírodné materiály sú proste autentické.
Je to jeden z naj…
Prečo práve obyčajná hlina, keď je na výber toľko moderných omietkových zmesí?
Asi z rovnakého dôvodu prečo niekto uprednostní pravé drevo pred laminovanou doskou či inou napodobneninou. Prírodné materiály sú proste autentické.
Je to jeden z najstarších materiálov využívaných v stavebníctve, takže nejde o žiadny novodobý hippie výmysel, ale rokmi overenú kvalitu. Hlina je ekologický prírodný materiál, prináša domov ten "pocit", ukludňuje, uzemňuje. Vďaka schopnosti pohltiť veľké množstvo zvýšenej vlhkosti vo vzduchu a pri poklese ho odovzdať naspäť do priestoru, vytvára veľmi príjemnú klímu v interiéri.
Pri dostatočne hrubej vrstve má schopnosť aj miernej tepelnej izolácie. Mäkké a oblé hrany dodávaju miestnosti zvlástne čaro, rôzne plastiky či sgrafittá dokážu navodiť dojem rozprávkovej chalúpky. Hlinená omietka je ale variabilný materiál, s použitím omietacích líšt a rohovníkov vytvorí presné línie typické pre moderný interiér.
Hnedá, biela či zafarbená pigmentami. ... Filcovaná, hladená, štrukturovaná ... Do rodiného domu, bytu či kancelárie... Nanášaná ručne či strojovo... Možností je veľa.
Samozrejme, tak ako všetko má, aj svoje nevýhody. Prírodné materiály bez kúska lepidla su fajn, ale .... nerobí sa s nimy až tak lahko. Nanesie ich každý, ale aby vyzerali aj pekne chce to skúsenost. Vačšie vrstvy sa vlnia, na stene vznikajú kopčeky a údolia. Úprava finálnej vrstvy je tiež "zábava", čo hlina to iný čas kedy "zavadne" a može sa filcovať, pri jednej stene je to pár minút, pri inej niekoľko hodín. Rýchlo sa prešúcha a vznikne fľak navždy, takže opatrne..
Nedivte sa preto, že cena za vyhotovenie je oveľa vyššia než pri klasických, je to naozaj oprávnene.
Omietka je tak isto mäkšia ako klasika, skôr hrozí že sa niekde oderie. Farbiť by sa mala iba prírodnými kaseínovými farbami alebo vápnom. Kedže vaščina ludí uprednostnuje jej špecifický omietkový vzhlad bez farieb, čo po pár rokoch bývania znamena že sa namiesto malovania ide omietať čo je o dosť "bordelu" navyše.
Nemá rada priamy styk s vodou, takže pri použití v exteriéry sú nutné rôzne prímesy.
V neposlednom rade sa vždy vo vašom okolí nájde niekto ( niekedy aj všetci) kto si bude ťukať prsom na čelo a odhovárať vás. Na názor suseda kašlať, ale presvedčiť manžela/manželku, frajera/ku či rodičov je niekedy ťažké. Ale stojí to za to.
V mojom albume nájdete niekolko ukážok hliny, ale aj rady ako a čím omietat