Slnko ako zdroj energie: Pozrite si výhody solárnych riešení

13. jún 2023

Využitie slnečnej energie sa spája s množstvom výhod, najmä v súvislosti so životným prostredím. Solárny ohrev vody je vhodný spôsob, ako v domácnosti znížiť spotrebu energie potrebnej na prípravu teplej vody. Nemožno si ho zamieňať s fotovoltikou, ktorá zo slnečného žiarenia vyrába elektrinu.

Ak to teda zhrnieme, v súčasnosti sa solárna energia v domácnostiach využíva dvomi spôsobmi: Buď na ohrievanie teplej vody (a podporu vykurovania) alebo na výrobu elektrickej energie v solárnych fotovoltických článkoch.

 

 

Novostavby i modernizácie

V projektoch novostavieb v energetickej triede A0 prichádzajú do úvahy solárne aj fotovoltické panely v kombinácii s plynovým kondenzačným kotlom, elektrokotlom, rekuperáciou, prípadne tepelným čerpadlom. Ale pozor, s akými technológiami (alebo ich kombináciou) sa zmestíte do aktuálnej normy, to závisí od konkrétneho projektu domu. Veľkou výhodou solárnych systémov je, že sa (vo väčšine prípadov) dajú do rodinných domov namontovať aj dodatočne, v rámci modernizácie. Ak chcú napríklad domácnosti s plynovým kotlom aspoň čiastočne znížiť svoju závislosť na plyne, vhodným riešením môže byť práve solárna zostava na prípravu teplej vody. Väčšina domácností využíva solárne kolektory iba na ohrev vody. Odhadom len 10 % inštalácií má solárny systém určený aj na podporu vykurovania.

 

Výhody solárnych riešení

•  nekonečné množstvo slnečnej energie zadarmo
•  žiadne emisie CO2 počas prevádzky a zníženie spotreby fosílnych palív
•  šetrenie nákladov: až o 60 % menej energie potrebnej na ohrev vody,
•  šetrenie nákladov: o 35 % menej energie potrebnej na vykurovanie priestorov
•  moderné systémy fungujú účinne dokonca i počas zimy

 

 


Na čo si dať pozor?

Výber vhodných technológií vždy dôkladne prekonzultujte s odborníkom. Všeobecne sa dá povedať, že kombinácia kotla so solárnym systémom sa oplatí najmä väčším domácnostiam s vyššími nárokmi na teplú vodu. Najjednoduchšou možnosťou je pripojiť solárny systém ku kotlu, ktorý už doma máte – teda do existujúcej vykurovacej sústavy. Musíte sa však poradiť s odborníkom, či to bude možné.

Na výber máte klasické tlakové alebo beztlakové solárne kolektory. Výhodou beztlakového systému je, že odpadajú problémy s prehrievaním solárnych kolektorov v lete a problémy s ich zamŕzaním v zime. Väčšina solárnych systémov má vyššie nároky na inštalačný priestor, pre svoje fungovanie potrebujú viac príslušenstva. Preto sú do domov vhodné kompaktné zostavy, ktorých jednotlivé časti (ako čerpadlo, bivalentný či monovalentný zásobník a regulátor) sú súčasťou jedného celku. Častou voľbou domácností je taký kondenzačný kotol, ktorý má už zabudovaný solárny zásobník a zakúpite ho v zostave s plochými solárnymi panelmi. Na trhu sú aj samostatné solárne zostavy, ktorých súčasťou sú solárne kolektory i kompaktný zásobník teplej vody.

 

Ploché solárne kolektory

Na prípravu teplej vody sa preferuje využívanie plochých kolektorov, ich počet väčšinou závisí od veľkosti zásobníka a počtu ľudí v domácnosti. Pre domy so 4 až 6 členmi úplne postačí solárny systém so zásobníkom teplej vody s objemom 250 až 350 l. Ten dokáže pripraviť dostačujúce množstvo teplej vody. Celú inštaláciu zverte do rúk vyškolenej montážnej spoločnosti. Solárne kolektory sa môžu umiestniť na plochú aj šikmú strechu, do voľného priestoru v záhrade či na fasádu, v smere najväčšieho slnečného zisku. V našich podmienkach by mali byť orientované na juh so sklonom 30° až 60°, pre systémy len na ohrev vody sa používa sklon 30° až 45°.

 

 

Tip na solárnu zostavu

Beztlaková solárna zostava Vaillant auroSTEP plus dokáže pre domácnosť počas celého roka zabezpečiť až 70 % teplej vody. Ide o jeden z najobľúbenejších solárnych systémov na trhu, a to aj vďaka jednoduchej, rýchlej montáži, vysokej efektivite, spoľahlivosti, kompaktnosti a minimálnym nárokom na údržbu i servis. Zostava je vhodná pre jedno i viacgeneračné domy. Skladá sa z 250 l alebo 350 l bivalentného zásobníka, solárneho modulu a dvoch alebo troch plochých solárnych kolektorov typu drain-back.

www.vaillant.sk