Fasáda denno-denne odoláva vonkajším vplyvom a to na ňu môže mať neblahý vplyv. Pôsobením vetra, dažďa či mrazu sa môžu na stavbách objaviť praskliny. Zo začiatku nie sú veľmi viditeľné, avšak postupne sa z nich môže stať pre vašu fasádu hrozba. V prasklinách sa môžu objaviť riasy a plesne, preto je potrebné zakročiť včas so správnym postupom a produktami.
Pri renovácií fasády sa môžete obrátiť na odborníkov, ktorí profesionálne vedia posúdiť jej stav a ponúknuť najvhodnejšie riešenie. Avšak s kvalitnými produktami a pri dôslednom dodržaní postupu to zvládnete aj sami. Pripravili sme si pre vás postup, ako si zrenovovať fasádu a navrátiť jej pôvodný jas. Každý krok je veľmi dôležitý k dosiahnutiu toho najlepšieho výsledku.
1. Ako prvé je nevyhnutné a potrebné zbaviť fasádu hrubých nečistôt. To docielime pomocou vysokotlakového čističa. Fasádu po hĺbkovom vyčistení necháme vyschnúť.
2. Keď je fasáda suchá, môžeme brúsením odstrániť nerovnosti, odstránime olupujúci sa náter a vyplníme všetky praskliny tmelom. Povrch necháme opäť vyschnúť.
3. Okrem hrubých nečistôt je potrebné odstrániť aj plesne a riasy, preto netreba zabudnúť aplikovať prípravok, určený k odstráneniu biologických nečistôt. V prípade nekvalitne očisteného povrchu hrozí, že pod vrstvou nového náteru sa premnožia mikroorganizmy, ktoré by mohli neskôr spôsobiť odlupovanie náteru od podkladu.
4. Po 24 hodinách povrch umyjeme vodou a vyberieme vhodný odtieň fasádnej farby.
5. Nasledujúci deň nanesieme na fasádu penetráciu a necháme pôsobiť opäť do ďalšieho dňa. Penetrácia preniká do hĺbky podkladu a zároveň ho spevňuje. Ak podklad nie je dostatočne spevnený, nanesieme po 4 hodinách druhú vrstvu penetrácie. K takto pripravenému povrchu náter lepšie priľne a predĺži aj životnosť fasády.
6. Posledným krokom je samotný náter farby. Fasádnu farbu dôkladne premiešame tak, aby sa nevytvorili vzduchové bubliny a zriedime ju predpísaným množstvom vody. Náter nanášame celoplošne na ucelené plochy pomocou polyamidového alebo polyakrylátového valčeka na predlžovacom nadstavci.
7. Po dôkladnom zaschnutí prvého náteru nanesieme aj druhú vrstvu fasádneho náteru.
Bonusové rady od nás:
- Nezabudnite pozakrývať všetky časti stavby, ktoré nechcete poškodiť, či zašpiniť, tj. dvere, okná a iné povrchy, ktoré neplánujete ošetrovať fasádnou farbou. Dobrými pomocníkmi vám budú maskovacie pásky a maliarska fólia.
- Ak sa už pustíte do renovácie, sledujte počasie. Fasáda musí byť suchá, nemalo by tesne pred opravou pršať, taktiež by nemalo pršať 24 hodín po dokončení vašej opravy.
Veríme, že sa Vám vďaka naším siedmim krokom a radám podarí opraviť a zrenovovať vašu fasádu k spokojnosti.
V prípade ďalších otázok sa neváhajte obrátiť na odborníkov v predajniach Dom farieb, kde Vám radi poradia s výberom tých správnych produktov na váš plánovaný domáci projekt. Napríklad aj s fasádnymi farbami, ktoré si môžete dať namiešať v odtieni presne podľa vášho vkusu, aktuálne v akcii 3+1 balenie zadarmo (akcia platí do 30.9.2023).
Zároveň na Youtube kanáli Dom farieb nájdete množstvo video návodov, virtuálnych seminárov a odborných rád zo sveta farieb, ktoré padnú vhod pri prerábkach, renováciách či inom majstrovaní.
Zdroj: www.domyfarieb.sk , www.primalex.sk/
Foto, Text: PPG Deco Slovakia, s.r.o., iStock