Kompozitné okná sú zatiaľ najlepším riešením

14. jún 2023

Ešte nedávno si ľudia vyberali okná podľa materiálu z troch možností, keďže boli vyrobené z dreva, plastu alebo hliníka. Potom však prišiel nástup kompozitných okenných profilov, ktoré sa vyrábajú z PVC a sklených vlákien. Boli vynájdené, aby posunuli plastové okná o úroveň vyššie a zároveň konkurovali hliníkovým profilom. Technológia výroby kompozitov je už dlho známa v automobilovom alebo leteckom priemysle. Spoločnosť REHAU využila svoje skúsenosti z týchto oblastí a začala vyrábať kompozitné profily pod značkou GENEO. Úspech na seba nenechal dlho čakať, pretože okná z kompozitných profilov majú množstvo výhod. Prečo by sme ich teda chceli mať?

 

Kľúčovou vlastnosťou kompozitných profilov je ich rozmerová stabilita vo veľmi širokom rozsahu tepelných napätí. To znamená, že sú stabilné vo veľkých mrazoch aj v horúcich letných dňoch. Ak k tomu pridáme vysokú pevnosť kompozitného materiálu RAU FIPRO X, získame materiál, ktorý poskytuje predtým nemysliteľné výrobné možnosti. Hlavným cieľom vývoja boli extrémne veľké rozmery, ktoré sa približujú hliníkovým profilom, ale za oveľa prijateľnejšiu cenu. Ďalším dôsledkom bolo, že okná z kompozitného materiálu nemusia mať do určitých rozmerov (v závislosti od farby) v profile zabudovanú oceľovú výstuž, čo na jednej strane zlepšuje tepelnoizolačné vlastnosti profilu, znižuje hmotnosť okna (jednoduchšia manipulácia) a umožňuje využitie profilovej komory na iné účely. Napríklad na vloženie ďalšieho termomodulu atď.

 

Kompozitné okná GENEO so šiestimi komorami majú stavebnú hĺbku 86 mm, útlm hluku Rw = 47 dB, ale dôležité je, že súčiniteľ Uw, ktorý charakterizuje tepelnoizolačné vlastnosti okna, môže dosiahnuť hodnotu až 0,60 W/m²K. To znamená, že okná GENEO sú vhodné pre nízkoenergetické a pasívne domy a sú samozrejme na zozname odporúčaných výrobkov v rámci dotačnej podpory. Dodajme, že okenné profily z materiálu RAU-FIPRO X sú certifikované Inštitútom pre pasívne domy v Darmstadte. Predovšetkým vďaka svojej stabilite, a tým aj rozmerovým možnostiam sú tieto profily mimoriadne vhodné na konštrukciu veľkoformátových okenných systémov, ako sú napríklad HS portály.

 

Aká veľká veľkosť sa dá dosiahnuť? Pri oknách GENEO v bielej farbe môže byť výška okenného prvku až 2,8 m a šírka 1,6 m (platí v prípade lepeného skla a plnej oceľovej výstuže). V prípade farebného profilu sa tieto maximálne hodnoty znižujú o menej ako 5 %. Okrem rozmerov však nesmieme zabudnúť spomenúť aj ďalšie vlastnosti okien GENEO. Napríklad vysokú bezpečnosť proti vlámaniu (až do triedy RC3) a širokú škálu dizajnov definovanú vzorkovníkom farieb a dekórov KALEIDO COLOR (viac ako 400 odtieňov vrátane moderných antracitových farieb) alebo neuveriteľne verné drevené dekóry KALEIDO WOODEC. Kompozitné okná sa rovnako ako plastové okná ľahko udržiavajú vďaka špeciálne upravenému povrchu profilu s technológiou HDF s vysokým leskom, ktorý odpudzuje nečistoty.

 

Kompozitné okná svojimi vlastnosťami a dizajnovými možnosťami patria medzi najväčších favoritov modernej architektúry a navyše výrazne prispievajú k zníženiu energetickej náročnosti domu, pričom pozitívne ovplyvňujú aj naše životné prostredie. Nehovoriac o komforte užívateľov. A to všetko sa do konečného zoznamu započítava.

 

www.rehau.sk