Viete, že jednou z praktických výhod tepelných čerpadiel je aktívne alebo pasívne chladenie počas letných mesiacov? V porovnaní s klimatizáciami ide o zdravšiu alternatívu. Či už ide o novostavby alebo modernizácie starších domov, najvhodnejšie riešenie vám odporučí odborník.
Aktívne alebo pasívne?
Pasívne chladenie je možné len pri tepelných čerpadlách typu zem/voda alebo voda/voda, do ktorých sa nainštaluje prídavný modul (vopred alebo dodatočne). Tepelné čerpadlo následne počas chodu spotrebuje menej elektrickej energie, keďže nepracuje chladivový okruh s kompresorom, ale iba obehové čerpadlo.
Aktívne chladenie je účinnejšie, túto funkciu majú všetky typy tepelných čerpadiel (zem/voda, voda/voda i vzduch/voda), počas nej sa uvedú do reverzného chodu.
Tip na tepelné čerpadlo
Chladenie interiérov je možné napríklad s tepelným čerpadlom aroTHERM plus vzduch/voda (3-12 kW, A+++). Dokáže využívať až 75 % energie priamo zo vzduchu – nielen na chladenie, ale aj na vykurovanie a prípravu teplej vody. Je naplnené klimaticky najšetrnejším ekologickým chladivom R290. Vďaka tomu podáva nadpriemerný výkon a zároveň je extrémne ohľaduplné k životnému prostrediu. So systémovým regulátorom a internetovým modulom sa dá ovládať aj cez aplikáciu v smartfóne či tablete. A ako také chladenie v domácnosti prebieha?
Cez podlahu, strop či steny
Chladenie s tepelným čerpadlom je možné s využitím rozvodov podlahového vykurovania. Ďalšími možnosťami sú stropné alebo stenové chladenie. Tie zabezpečujú zdravšie a rovnomernejšie ochladzovanie priestoru, bez nepríjemného pocitu prievanu.
Sálavé chladenie cez stropy či steny však nie je také rýchle, ako chladenie s fancoil jednotkami. Tie v dome vytvárajú príjemnú klímu bez fúkania studeného vzduchu. Fancoil jednotky teda umožňujú rýchlejšie ochladenie priestoru – podobne ako u klimatizačných jednotiek – a tepelné čerpadlo pre ne dokáže vyrábať vodu s nižšími výstupnými teplotami. Fancoil jednotky sa môžu namontovať aj dodatočne, nutné sú však rozvody vody i odvod kondenzátu.