Výsledky prieskumu: Vplyv pandémie na bývanie a nákupné správanie Slovákov

17. feb 2021

Aktuálna situácia zmenila naše priority. Nízky úver na bývanie či atraktívne ponuky zvyšujú dopyt, no prinášajú aj množstvo otáznikov. Aký je vplyv pandémie na bývanie či nákupné správanie Slovákov? Výrobcovia a dodávatelia stavebného materiálu sa snažia prilákať nových zákazníkov a udržať si stabilnú pozíciu na trhu. Našim používateľom sme preto položili jasnú otázku: Ako druhá vlna pandémie COVID-19 ovplyvnila ľudí, ktorí riešia svoje bývanie?

vplyv pandémie na bývanie a nákupné správanie Slovákov

Počas decembra 2020 a v prvej polovici januára sme zrealizovali prieskum medzi návštevníkmi Modrej strechy a ďalších stránok zameraných na bývanie a stavbu domu (www.mojdom.sk, www.doma.sk a www.asb.sk). V prieskume, do ktorého sa zapojilo 1 009 respondentov, sme zisťovali, či ľudia museli odložiť stavbu domu na iné obdobie, či pocítili spomalenie stavby v dôsledku karanténnych opatrení alebo či museli prehodnocovať spôsob financovania stavby alebo kúpy nehnuteľnosti.

 

Touto cestou sa zároveň chceme poďakovať všetkým účastníkom našej veľkej ankety. Aj vďaka vašej aktívnej účasti môžeme prinášať kvalitnejšie informácie. Ďakujeme všetkým, ktorí tvoria Modrú strechu a budujú úžasnú komunitu a priestor plný nápadov, inšpirácií a skúseností.

V akej fáze stavby sa momentálne nachádzajú naši respondenti?

Približne polovica respondentov rieši interiérové práce. Viac ako 34 % už býva v dome či byte a aktuálne dokončuje posledné detaily. Viac ako 23 % sa v minulom roku pustilo do rekonštrukcie a zariaďovania interiéru.

Nemenej značná časť opýtaných je v štádiu výberu pozemku, projektu alebo už rozbehli hrubú stavbu svojho vysnívaného domu.

fáza stavby

Podľa výsledkov ankety je zrejmé, že sa celkový počet zapojených respondentov rozdeľuje na “dva tábory”. 45 % uvádza, že najväčší vplyv pandémie pociťovali skôr v 1. vlne, t. j. v období marec - jún. Takmer 48 % pociťuje dôsledky práve v 2. vlne pandémie, t. j. od septembra minulého roka až doteraz.

vplyv pandémie na bývanie

Ako prebiehajú stavebné práce počas pandémie?

37,6 % respondentov v súčasnosti nepociťuje vplyv pandémie na prácu na ich dome či byte a zamýšľané stavebné práce idú podľa plánu. Približne 20 % respondentov však uviedlo, že pocítili komplikácie a čas realizácie sa predĺžil o viac ako 6 mesiacov.

Obavy z prenosu vírusu, prísnejšie obmedzenia na hraniciach či oneskorené vydanie stavebného povolenia patria medzi najčastejšie komplikácie. Stavba domu alebo rekonštrukcia domu však vo väčšine prípadov nebola úplne pozastavená.

vplyv pandémie na stavbu domu

Oplatí sa viac stavať svojpomocne alebo dodávateľsky? Počas pandémie asi viac svojpomocne. Zo skupiny respondentov,  ktorí stavajú alebo rekonštruujú svoj dom svojpomocne, až 59 % respondentov uviedlo, že idú podľa plánu, alebo sa práce oneskorili iba minimálne, a to o 1 až 2 mesiace. Naopak respondenti, ktorí realizujú práce na dome za pomoci dodávateľov, pocítili vplyv pandémie viac a podľa plánu alebo s malým omeškaním postupuje iba 49,6 % respondentov.

Aké boli najčastejšie negatívne dosahy na stavbu či rekonštrukciu domu alebo bytu?

 

Najviac komplikovalo stavbu alebo rekonštrukciu domov obmedzenie vychádzania počas núdzového stavu, na ktoré sa sťažovalo až 37 % respondentov. Ľudí potrápili aj obmedzené otváracie hodiny obchodov so stavebným materiálom a obmedzené stránkové hodiny na úradoch. Častým dôvodom spomalenia stavebných a rekonštrukčných prác bola aj povinná karanténa majstrov z dôvodu prechodu hraníc alebo kontaktu s pozitívne testovanými osobami na COVID-19. Len 17 % opýtaných uviedlo, že nepocítili nijaký negatívny vplyv druhej vlny pandémie. 

 

negatívne dopady pandémie na stavbu

Zmenili sa plánované investície na stavbu či bývanie?

 

Väčšie úspory v dôsledku nižších výdavkov počas častých lockdownov podľa prieskumu spomalili negatívny finančný vplyv na plánované a rozbehnuté práce respondentov. Investičné správanie sa môže zdať opatrnejšie, no približne 66 % respondentov uviedlo, že investuje rovnako či dokonca viac. Na stavbu alebo rekonštrukciu vlastného bývania plánovalo takmer 35 % opýtaných Slovákov minúť viac ako 50 000 eur.

 

Naproti tomu takmer 16 % uvádza, že investuje v priemere o 10 % menej, a viac ako 18 % zhodnotilo, že sa ich investície znížili o 30 % a viac. Najčastejším dôvodom prehodnocovania výšky investícií bola strata zamestnania jedného z partnerov či zníženie platu, čo skomplikovalo schválenie hypotéky. Viacerým respondentom sa v čase vyhlásenia núdzového stavu nepodarilo predať svoju nehnuteľnosť, ktorou chceli financovať plánovanú stavbu domu. Výsledkom bolo následné zníženie investícií.

 

plánované investície na bývanie

 

Bližšie sme sa pozreli na skupinu ľudí, ktorí sú v štádiu výberu pozemku, vybavovania stavebného povolenia, hrubej stavby, vnútorných stavebných prác či celkovej rekonštrukcie domu. Viac ako 65 % respondentov z tejto skupiny uviedlo, že neplánuje obmedziť investície, dokonca niektorí plánujú investovať viac ako pôvodne zamýšľali. Z prieskumu teda vyplýva, že aj ľudia, ktorí stoja pred vysokými finančnými investíciami, plánujú investovať do bývania rovnako, ako zamýšľali pred pandémiou.

 

finančné investície počas pandémie

 

Vymeníme osobný odber za on-line nákup?

 

Vírus naďalej postihuje krajinu a množstvo ľudí trávi väčšinu času v domácom prostredí. Napriek tomu, že viac ako 62 % ľudí naďalej preferuje nákup priamo v predajni, očakávame, že vzhľadom na nariadenia sa budú nákupy stavebných materiálov stále viac presúvať do on-line priestoru. Viac ako 20 % staviteľov uviedlo, že počas pandémie začali potrebné nákupy riešiť cez internet. 

 

nakupovanie počas pandémie

 

nákupné správanie slovákov

 

Aké pozitíva priniesla našim používateľom aktuálna situácia?

 

Viac ako 33 % respondentov uviedlo, že má viac času na riešenie samotného bývania. Pobyt doma nám umožnil urobiť si lepší prieskum, objaviť viaceré možnosti či inšpirácie na bývanie. Podľa prieskumu viacero respondentov potešili vyššie zľavy na materiál.

 

Obmedzené cestovanie a zrušené či presunuté dovolenky mali za následok väčšiu finančnú rezervu. Viac ako 20 % respondentov uviedlo, že takto ušetrené peniaze mohli následne investovať do domu či bytu. Zároveň takmer polovica opýtaných zhodnotila, že im pandémia nepriniesla nič pozitívne.

 

pozitívny vplyv pandémie

 

Čo ďalšie respondenti prezradili o vplyve pandémie?

 

V prieskume sa objavili aj odpovede respondentov, ktorým táto situácia prospela. Na doplňujúcu otázku v súvislosti s  nečakanými situáciami a komplikáciami počas pandémie nám množstvo respondentov odpovedalo v pozitívnom duchu:

 

Vďaka obmedzenému cestovaniu sme ušetrili peniaze a mohli ich investovať do domu.

 

Tým, že väčšinu vecí robíme svojpomocne, stihli sme toho viac, keďže bolo viac času…

 

... u nás len pozitíva. Tým, že sme na jar boli 2 mesiace s manželom doma, tak sme stihli dokončiť všetky exteriérové práce. Teraz si pomaličky robíme drobné úpravy a opravy v dome. Je zima, pre pandémiu nikam nechodíme, a tak sa venujeme domu. ;-)

 

U nás išlo všetko tak, ako sme chceli. Tovar sme nakúpili v dostupnom čase v predajni a počas voľných dní v pandémii sme realizovali prácu okolo domu a dvora.

 

Na jar sme začali so stavbou garáže a kôlne. Mali sme na pláne zavolať firmu, ktorá by nám pomohla. Keďže manžel ostal pár mesiacov bez práce a syn nechodil do školy, pustili sa do toho sami. Trvalo im to dlhšie, no výsledok je perfektný. Platil aj zákaz vychádzania, takže cudzích ľudí sme nemali. Nemal im kto pomôcť. Vidím v tom aj veľkú výhodu, pretože náš 16-ročný syn sa počas tohto obdobia pri otcovi veľa naučil...Všetko zlé je na niečo dobré.

stavba altánku svojpomocne

Ako pandémia zasiahla Modrú strechu?

 

Keď prvotný šok z vyhlásenia mimoriadneho stavu v súvislosti s pandémiou mierne opadol, zaznamenali sme na Modrej streche zvýšenú návštevnosť. Počas jarného aj zimného lockdownu stúpol počet unikátnych používateľov stránky zhruba o 15 % (v porovnaní s minulým rokom za rovnaké obdobie). 

 

Nárast návštevnosti pripisujeme okrem prirodzeného medziročného rastu organickej návštevnosti aj zvýšenému záujmu o úpravy bývania a záhrady počas lockdownu. Pomerne významný záujem bol aj o témy súvisiace s hypotékami a financovaním stavby, ktorých vo fóre vzniklo hneď niekoľko.

 

Z lockdownov vzniklo množstvo skvelých projektov, o ktoré sa ľudia podelili aj vo fotoblogoch na Modrej streche. Vyberáme napríklad:

 

1. Svojpomocná výstavba altánku

2. Renovácia 50- ročného kresla

3. Premena balkóna na oázu pokoja

4. Vyvýšené záhony od Peti

5. Premena starého koša na konferenčný stolík

6. Pergola a terasa svojpomocne

 

letné dekorácie na balkón

 

premena starého koša

 

Zistenia z prieskumu nám jasne ukazujú, že používatelia sú stále do značnej miery izolovaní od ekonomických účinkov pandémie Covid-19. Vírus má však naďalej značný vplyv na stavebné odvetvie. Problémy s dodávkami materiálu, prípadne omeškaný nástup pracovníkov sú častým problémom.

 

Len čo sa ekonomika opäť rozbehne a opatrenia sa uvoľnia, dúfame, že sa dočkáme aj opätovného zvýšenia stavebnej činnosti, ktorá by napravila rovnováhu medzi ponukou a dopytom.