Na začiatku roku 2019 nás oslovil klient z Liptovského Jána s takýmto problémom :
- kúpil zamokrený pozemok, kde podložie tvorila silná vrstva plastických ílov takže dom musel zakladať na pilotách
- hneď za domom bol svah s prevýšením cca 5m a na …
Na začiatku roku 2019 nás oslovil klient z Liptovského Jána s takýmto problémom :
- kúpil zamokrený pozemok, kde podložie tvorila silná vrstva plastických ílov takže dom musel zakladať na pilotách
- hneď za domom bol svah s prevýšením cca 5m a na konci pozemku hlboký odvodňovací kanál, ktorý odvodňoval cca 1km dlhé pole nad ním
- vo svahu za domom bolo viac výverov vody
Po návšteve stavby som pochopil a ospravedlnil kúpu takéhoto pozemku. Výhľad na Jánsku dolinu a Západné Tatry končiace majestátnym Kriváňom aj mňa doslovne "chytil". Začal som však tušiť, že problémov tu bude ešte viac. Požiadavka bola odvodniť svah a vytvoriť v ňom plošiny-terasy. Navrhli sme dve plošiny : 1. na úrovni +-0,0m a 2. na úrovni +1,5m oddelené strmým svahom so sklonom cca 65°. Nad 2. terasou sme navrhli strmý svah so sklonom 70°. Na druhej strane od odvodňovacieho kanálu bol navrhnutý podobný svah s tesniacou fóliou na povrchu. Po spracovaní projektu nastalo obdobie dažďov a tak realizácia formou šéfmontáže začala až na jeseň. Všetky strmé svahy sú vystužené primárne tuhými jednoosovými a sekundárne tuhými dvojosovými geomrežami.
Po odstránení koruny svahu a prieskumnej ryhe sme zistili, že priesaky sú aj hlboko pod dnom odvodňovacieho kanálu. Preto sme tesniacu fóliu neumiestnili na stenu strmého svahu a pod dno ale položili sme ju zvislo cca 1,5 m pod dno kanálu. Po odkope svahu sme zistili ešte ďalšie vývery vody pod tesniacou fóliou. Preto sme vďalšom stupni umiestnili drenážno-tesniaci geokompozit so spodnou hranou cca -3m pod úrovňou kanálu na zadnej stene geomrežami vystuženého svahu. Pod čelom strmého svahu ako aj pod celou terasou bol požitý obojtranný drenážny geokompozit na odvedenie vzlínajúcej vody odspodu a dažďovej zvrchu. Drenáž zabrala a postupne sa ustálila na odtoku cca 2 L/min. Dostali sme sa však do nepriaznivého počasia neskorej jesene a práce museli byť prerušené.
Na jar 2020 nám počasie prialo a postupne sme odťažili priestor na 1. terasu na úrovni +-0,0. Terasa však bola tak podmáčaná že sme museli vymeniť podložie v hrúbke cca 0,5m a položiť tak ako na vrchnej terase vodorovný drenážny geokompozit. Táto plošina už umožnila pohyb minibagru, keď predtým ho bolo potrebné neustále vyprosťovať z mäkkého ílovitého podložia. Aj tu sme za celým 1. stupňom použili drenážno-tesniaci geokompozit, aj keď tu už priesaky boli neporovnateľne menšie vďaka dvom stupňom izolácií a drenáže už zrealizovanej vyššie. Začala posledná fáza: vytvorenie strmých svahov s čelom z lomového kameňa - balvanov. Najprv sme zrealizovali bočné svahy nad 2. terasou v sklone cca 45°. Medzi 1. a 2. terasu sme začali budovať čiastočne vystužený oporný múr - strmý svah v sklone 60-75°. Osadili sme konrolnú šachtu drenáže a dokončili svahy z kyklopského muriva.
Momentálne čakáme na jazierkárov a záhradníkov. Foto už nebudeme dopĺňať tak často ale určite ešte niečo pridáme.