Dobrý deň,
Riešim terénne úpravy na našom pozemku. Po odkopaní vznikol zráz, ktorý by sme chceli nejako stabilizovať voči erózii (viď. príloha e-mailu). Nemyslím, že by tam hrozil zosuv alebo niečo podobné (nad zrázom je iba rovina), no stekajúca …
Dobrý deň,
Riešim terénne úpravy na našom pozemku. Po odkopaní vznikol zráz, ktorý by sme chceli nejako stabilizovať voči erózii (viď. príloha e-mailu). Nemyslím, že by tam hrozil zosuv alebo niečo podobné (nad zrázom je iba rovina), no stekajúca voda určite svah naruší a toto by som chcel nejako ošetriť. Cca 1,0 m od hornej hrany zrázu je hranica pozemku so susedom. Jeho dom je vzdialený od hranice pozemku ďalších 6,0m. Zvažujem ako jedno z riešení použitie georohože s prisypaním zeminou.
Je vôbec možné/vhodné ich aplikovať pre náš prípad? Prípadne, ktorý materiál by bolo vhodné aplikovať a akým spôsobom na túto našu situáciu (podľa priloženej foto dokumentácie). Uprednostnil by som ekonomicky najefektívnejšie riešenie. Zemina je nepriepustná, ílovitá.
Ďakujem za odpoveď.
Dobrý deň,
v prílohe pdf Vám posielam tri varianty riešenia :
- variant do 35° - úprava zrejme so zmiernením svahu jednoduchým rozprestretím protieróznej rohože, ktorá sa hore ukotví zasypaním v ryhe, a vo svahu kolíkmi z roxorov, prihrnie cca 20-30 mm na jemno preosiatej zeminy a vyseje trávou, ktorá sa zakorení v trojrozmernej štruktúre georohože.
- variant do 45° - úprava s odťažením zeminy a postupným vložením pevnostnej tkanej geotextílie vo vodorovných vrstvách násypu a zasýpaním vyťaženou zeminou. Ďalej ako hore.
- variant cca 75° - úprava s čelom z KARI siete. Svah treba v šírke cca 2,5-3m odťažiť. Do čela sa postaví KARI rohož, zabezpečí proti pádu dovnútra aj podoprie proti vytláčaniu von. K nej sa špeciálnym spojom prichytí tuhá HDPE geomreža a jednoducho roxormi napne a zabezpečí proti posunutiu. Do čela sa vyhrnie druhá strana geomreže a pridá sa netkaná geotextília . Do čela sa vloží pár lyžíc lepšej ornice a dozadu sa zahrnie horším zásypovým materiálom. V prípade ílovitej zeminy stačí hutniť pojazdom bágru ( viď 2x foto jpg ). Medzi vrstvy sa vkladá výsadba. Na obrázku hore je na SV svahu použitá zimozeleň menšia ( Vinca minor ). Zeleň treba voliť nenáročnú,
vždyzelenú a pôdopokryvnú tak aby cca do 3 rokov vytvorila súvislú vrstvu
Z poslaných foto sa zdá, že sused Vám nahrnul zeminu na Váš pozemok a Vy tým budete mať časť pozemku horšie využiteľnú.
Férovo by si mal sused hradiť časť o ktorú zvýšil svoj pozemok oproti pôvodnej výške na hranici pred výstavbou a vy by ste
mali hradiť časť, o ktorú sa podkopete. Sused je zodpovedný za stabilizáciu svahu, o ktorý si pozemok zvýšil a musí zabezpečiť
aby sa jeho uložená zemina nesypala k Vám. Naopak vy ste zodpovedný za stabilizáciu tak aby jeho pôvodný pozemok sa
nezosunul. Predpokladám, že najlepšia bude dohoda o spoločnom financovaní aj keď často je to ťažké. Financovanie 50:50 by bolo asi férové. Napr. v prípade 75° svahu vy stratíte iba 0,7m pozemku on bude mať 100% využitelných ale na jeho strane bude výkop, čo v prípade novostavby by však nemal byť žiadny problém.
Tieto návrhy sú bezplatné cenová ponuka na materiály je pri jednotlivých rezoch. Cenové relácie na materiály sú na kvalitu, ktorú pre jednotlivé varianty potrebujete. S materiálmi dodávame aj technologický návod. Pri variante 75° bude lepšie
to na mieste vysvetliť. Je to jednoduché a cca za 3 hodiny sa dá spraviť pomaličky s vysvetlením 1 krok. Vieme spojiť dopravu materiálu s odborným zaučením.
S pozdravom
Ing. Peter KOSTOVSKÝ
Tectum spol. s r.o.
skupina GEOSYNTHETIC
Hrachová 40
821 05 Bratislava
M : 0905 703019
T : 02 / 4342 7359
F : 02 / 4342 7360
E : kosto@tecgeo.sk
P.S.: Čoskoro na MS uverejníme album z výstavby zeléného oporného múru s čelom z
KARI rohože a zásypom so zeminou vystuženou geomrežami.