Rozhodli ste sa prerábať byt? Dve najdôležitejšie otázky na začiatok

 

Pre video na Yotube kliknite na video.

Rozhodli sme sa pre kompletnú rekonštrukciu bytu. Dôvodov je veľa. Prvým je, že sme zistili, že čakáme bejby, a ak by sme neprerobili tento byt, ešte pred tým než sa narodí, tak by sme to neurobili už nikdy. Na toto nadväzuje ďalší dôvod a tým je investičný zámer, keďže sa byt nachádza vo veľmi rozvíjajúcej sa časti Bratislavy, a to konkrétne Mlynské Nivy. Rastie tu Klingerka, Autobusová stanica, bude tu nové Apollo, hotový New York.

Byt pred rekošntrukciou

Tento byt som kúpila v roku 2017 v stave po čiastočnej rekonštrukcií. To znamená, že okná boli síce vymenené, no na zemi linoleum, linka z roku pána, sprchový kút a kúpeľňa z kachličiek pripomínajúcich Dom športu. Na luxus či high-end industrial štýl zabudnite. Byt som kúpila hlavne preto, lebo po návrate z Amsterdamu som vedela, že tu nejaký čas pobudnem. Ako 30-ročnej sa mi naozaj nechcelo vrátiť do mojej detskej izby či mať 5 spolubývajúcich. Nič proti sharingu, len mám rada trochu súkromia pri veľkej potrebe.

Tento článok vám možno poslúži na zorientovanie sa pred samotným prerábaním bytu, čo všetko si pripraviť vopred a koľko vás to cca bude stáť. My sme zatiaľ len v prípravnej fáze, no na celý postup a updates sa môžete tešiť počas procesu  treba sledovať môj profil na Instagrame @helloklaudi !!!

POZOR: Vymaľovanie stien, dokúpenie nábytku alebo prehodenie izieb sa neráta ako kompletná rekonštrukcia, preto si to prosím nemýľme. Tu idú steny dole, neostane kameň na kameni.

Steny dole!

Architekt či Pinterest?

Prvým krokom je rozhodnúť sa či chcete byt naozaj prerobiť od piky, alebo si len vymeniť linku, či kachličky. Od toho sa odvíja to či chcete pomoc architekta, alebo bytového dizajnéra. 

Patrik je projektant a vyštudoval stavebné inžinierstvo, takže tu nastala prvá dilema – navrhneme si to samy a Patrik to narysuje? AVŠAK projektant nie je architekt a architekt nie je projektant. Jasné, byt si môžete navrhnúť aj samy, a to čisto z poskladaných fotiek z Pinterestu. Ak ale idete búrať aj steny, meniť elektrinu či vodu, budete potrebovať stavebné povolenie a tu potrebujete aj rysovačku, ktorú treba ukázať stavebnému úradu na schválenie. Tu prichádza na scénu práve projektant alebo architekt.

Koľko vás to bude stáť? To záleží od toho, čo presne od architekta chcete. Stačí vám architektonická štúdia, ktorá vám ukáže, ako bude váš nový byt po rekonštrukcií vyzerať, alebo chcete od neho aj detailnejší pôdorys pre potreby zdokladovanie stavebného zámeru stavebnému úradu či už pre potreby stavebnej ohlášky alebo povolenia, alebo pre výrobu skríň pre stolárov? Cena sa môže pohybovať od 20 EUR za meter štvorcový až po 70 EUR za meter štvorcový.  V našom prípade sme mali šťastie, nakoľko Paťov veľmi dobrý kamarát-architekt nám to celé urobil za veľmi kamarátsku cenu za čo sme mu veľmi vďační. 

Ako pripraviť brief pre architekta?

Pre celý článok si kliknite tu!