Opäť, pre nečitateľov sme pripravili aj obsah vo video formáte.
Potrebujete stavebné povolenie? Stačí ohláška? V dnešnom diely si povieme, čo treba na to, aby ste vôbec mohli s rekonštrukciou začať. Zahŕňa to kroky ako vybavovačky na stavebnom úrade alebo zajednanie si špecialistov na obhliadku ešte pred samotným začiatkom, najmä statika, inštalatéra a elektrikára, aby zhodnotili technický stav a možnosť realizovateľnosti vašej predstavy hneď na začiatku. Prečo? Pretože nie je nič horšie, ako si niečo vymyslieť a až počas realizácie zistiť, že to tak nebude možné urobiť a potom narýchlo improvizovať. A v neposlednom rade sa pobavíme o čo najefektívnejšom vysťahovaní!
K článku vám ponúkame opäť aj video a jednu veľmi užitočnú prílohu. Tento graf sa využíva hlavne v projektovom manažmente, pretože vidíte nadväznosti daných aktivít. Každopádne s Paťom si ho robíme v Google Doc a tam si ho aj updatujeme a pridávame fotky. Graf slúži ako pomôcka, samozrejme budete mať úplné iné tasky a úplne iné deadlines. To už necháme na vás ako si to prispôsobíte.
Potrebujete vôbec stavebné povolenie?
Úplne prvým krokom je overenie si na vašom stavebnom úrade, podľa miesta vášho bydliska, či budete potrebovať stavebné povolenie alebo vám bude stačiť len ohláška. V tom najlepšom prípade nebudete musieť riešiť pred začatím absolútne nič. Jasné, môžete to aj risknúť, ale pripravte sa na situácie ako klopanie pani susedy, že chce vidieť povolenie, lebo nepočuje v telke „To je vražda, napísala“. To vás vie potom pekne zdržať aj na pár týždňov.
Na stavebný úrad sa dá zájsť aj osobne, ale v roku 2020 s nimi viete komunikovať aj elektronicky. Mail odporúčame viac, lebo máte čas si premyslieť celý obsah a pracovník stavebného úradu Vám v kľude odpíše vtedy, keď mu to bude vyhovovať. Nie je nič horšie, ako ho na úrade zastihnúť práve v deň, keď má najviac práce. Klasický slovenský scenár s úradmi.
Čo teda budete potrebovať a kedy to budete potrebovať ?
Teraz prichádza tá nuda!
Z pohľadu slovenskej legislatívy a vyhlášky č. 453/2000 Z. z. ktorou sa upravuje znenie Stavebného zákona č.50/1976 Z.z je možné rekonštrukciu bytu rozdeliť do troch skupín z pohľadu povinností voči stavebnému úradu, a to na rekonštrukciu bez potreby ohlásenia, s potrebou ohlásenia drobnej stavby, tzv ohláška, a samotné stavebné povolenie. Aký je v tom rozdiel?
Opäť, celý článok nájdete na tomto linku!