Ahoj, ta čierna drenážna trubka, to máš pravdepodobne "odvetranie" vnútorných obvodových múrov. Podrezávanie cez kameň by asi nebola jednoduchá záležitoť a tiež otázka narušenia statiky. Injektáž do kameňa by nedávala zmysel, vŕtať každých 15 cm od seba, problém....
Chcem sa preto spýtať aké sú skúsenosti po nejakej dobe prevádzky domu s tímto odvetraním. Podarilo sa zabrániť vzlínaniu vlhkosti do múrov? Mohol by si prosím ťa popísať ako máš urobenú slučku a akým spôsobom si zaistil prúdenie vzduchu? Ďakujem
@ludvikus nazdar.Dobry postreh :) ano je to odvetravanie obvodovych murov aj nosnych priecok.Drenazne rury su po celom obvode z vonku domu a dali sme aj po obvodoch vnutornych izieb.Dokonca ked bola velka izba tak som dal aj diagonalne ruru.Funguje to tak ze som urobil pod vyskou podlahy dieru na nasavanie vzduchu a vyviedol som to do starych kominov ktore vyustuju na padlasi.Dom bol predtym z jednej strany vlhky dokonca cast bola utopena vo svahu.Mame to takto uz piaty rok a zatial nieje vidiet ziadnu vlhkost takze som spokojny.
Díky za vysvetlenie, Ja po tomto riešení už dlhšie pokukujem, mám starší dom (cca 70 r.), základ kameň vytiahnutý cca 80 cm nad terén, vrch pálená tehla. Problém s vlhkosťou tam zatiaľ nikdy nebol, ale mám určité obavy, čo to urobí po položení betónového poteru (namiesto pôvodnej dlážky na pieskovom podsype) a uzavretí stavby novými oknami a izoláciou podlahy.
Hľadám jednoduchšiu a lacnejšiu alternatívu oproti podrezaniu, popr. injektáži.
Pre moju lepšiu predstavu: dieru pre nasávanie vzduchu z vonku je asi vidieť na fotke hore. To máš cez obvodový múr smerom von. Odtiaľ vedieš jednu drenážnu rúru DN50 z jednej vnútornej strany obvodového múru a druhú trubku po druhej strane + 3. trubku diagonálne. Všetky 3 hadice ukončuješ do nejakého starého komína. Tak som to pochopil.
Komentáre: