Nikdy som k tomuto krédu neiklinoval, ale s vekom človek spomalí. Nepridal som tu nič 2 roky, nie preto, že sa tomu nevenujem ale preto, že sa stav menil. Vďaka vytrvalosti výkonného riaditeľa OZ " Priatelia zeme" p. Zamkovského sa téma koreňových ČOV dostala na stôl MŽP SR a posunula ďalej. Úrad vlády SR objednal projekty a v júli odsúhlasil pre obec Rakytník (300 EO) finančnéprostriedky na vybudovanie Koreňovej ČOV podľa môjho projektu. V technologickej časti budú použité prvky, ktoré sa v čistiarenstve ešte ani v strednej Európe nepoužili. Pokladám to za prelomový bod hlavne pre uvolnenie povoľovania KČOV v okresoch. Výsledky umožnia poskytnúť údaje o reálnom využití v našich podmienkach. Domnievam sa, že na Slovensku je postavených viac ako 100 vegetačných čistiarní, legálne však mizivé percento. V štatistike vedie Banská Štiavnica, tam asi tradícia tajchov viedla k serióznemu prístupu pri povoľovaní KČOV. Kupodivu, najväčšie problémy sú v okresoch, kde skoro ani kanalizáciu nemajú (Turčianske Teplice, 37%).
Prvá časť je z júla 2019, covid spomalil chod spoločnosti, ale KČOV Rakytník je pred dokončením. Na slovenské pomery je to veľký projekt bez predošlého overenia v reálnych podmienkach, naviac ide do špecifických prevádzkových podmienok.
Našťastie sa podarilo počas lockdownu spustiť prevádzku menšej KČOV pre cca 100EO, jej výsledky sú zhodné s výsledkami úspešných KČOV v zahraničí, (11.6. BSK5-5,4 mg/l, 11.8. BSK5 3 mg/l).