O zdravom spánku
Súčasný životný štýl vytvára celý rad nežiaducich faktorov, ktoré nepriaznivo vplývajú na naše zdravie. Sedavé zamestnania, nedostatok prirodzeného pohybu, jednostranné činnosti, stres, nesprávne sedenie v aute a na pracovisku, to všetko zaťažuje nervovú sústavu, pohybové ústrojenstvo a hlavne chrbticu. Regenerácia fyzických a duševných síl prebieha hlavne počas spánku. Jeho kvalitatívnej stránke však žiaľ nevenujeme dostatočnú pozornosť. Je to aj z dôvodu nedostatočných vedomostí, ale hlavne z podceňovania jeho dôležitosti. Pritom práve spánok a jeho kvalita vytvára základ pre zdravie, spokojnosť a vysoké pracovné úspechy. Nedostatočne oddýchnutý človek nie je schopný podávať plný pracovný výkon a pri niektorých profesiách môže priamo ohroziť aj svoj, resp. životy iných. Len vtedy, keď sa človek cíti počas spánku príjemne a pohodlne, sa spánok môže preňho stať dokonalým a skutočným odpočinkom, počas ktorého sa jeho telo a myseľ regenerujú. Človek strávi na lôžku priemerne 1/3 svojho života. Kvalitný spánok je pre nás rovnako dôležitý ako kvalitná strava. Zlá kvalita spánku alebo jeho nedostatok môže znížiť imunitu nášho organizmu a tým ohroziť naše zdravie.
Základné charakteristiky
Rozdelenie zdravotných matracov podľa druhov a konštrukcií:
pružinové matrace: s BONELL alebo taštičkovou pružinovou (SYSTÉM 1000)
penové matrace: z PUR, HR, LAZY-FOAM peny ,latexu, hydrolatexu..ORTOPEDICKÉ - matrac musí zabezpečiť dokonalú kopírovateľnosť tela a optimálnu fyziologickú polohu počas celého spánku, pričom chrbticu udržuje v dokonalej priamke ANTIALERGICKÉ - v maximálnej miere sa používajú prírodné materiály, resp. materiály, ktoré boli vopred testované a nie sú dráždivé pre alergikov ANTIROZTOČOVÉ - použité materiály nesmú byť živnou pôdou pre roztoče KLIMATIZAČNÉ - preferujú sa materiály s termoregulačnými schopnosťami, ktoré odvádzajú vlhkosť, majú výbornú priedušnosť, udržujú suchú klímu v matraci a konštantnú telesnú teplotu.
Ako si vybrať matrac?
Na otázku "aký matrac je najlepší (najvhodnejší)“ a pod., existuje veľmi jednoduchá odpoveď. Jednoducho ten, na ktorom sa dobre vyspíte a je jedno z čoho je vyrobený. Niekto sa vyspí aj na doske, niekto zas musí byť ako v páperí - a tu sa začína problém. V dnešnom trhovom hospodárstve Vám len máloktorý predajca dokáže objektívne poradiť pri výbere matraca. Veď koniec koncov si každý chváli len to svoje a drvivá väčšina predajcov, hlavne teleshopingových alebo podomových, vie o vlastnostiach nimi ponúkaných matracov menej ako Vy. Spýtať sa ortopéda je asi tá najlepšia možnosť, no asi len dovtedy, pokiaľ neuvidíte tony letákov a katalógov pred jeho ambulanciou. Je to potom podobné ako s liekmi - lekár Vám poradí matrac od toho výrobcu, od ktorého má on sám profit. Preto by som Vám chcela ozrejmiť, na čo si dať pri kúpe pozor a ako kontrovať "bulíky" od prešpekulovaných predajcov, ktorí a to si treba zapamätať „žijú zo ZISKU”!!!! Takže môj osobný názor je: ak mám dať niekomu zarobiť kúpou matraca, tak za to chcem kvalitu a hlavne, aby matrac splnil na 100% moje očakávania. UPOZORŇUJEM počas celej svojej životnosti.
Názor "len pre boha nie pružinové" je v dnešnej dobe u kvalitných matracov NEOPODSTATNENỲ!!! Naschvál si všimnite, že nikto kto uviedol podobný výrok, nenapísal PREČO nechce pružinový!!!.
Matrace z bonell pružiny sú vhodné na chaty, do ubytovacích zariadení, ale aj na vyblbnutie pre deti, lebo sú cenovo nenáročné, ľahko si poradia s prípadnou mokrou nehodou a dá sa po nich dobre skákať, čo deti zákonite ocenia . Dôležitá pri skladbe takého to matraca je poistná medzivrstva medzi pružinou a polyuretánom, či inými penami. NESMIE sa stať, aby na pružinách bola len penová doska, v tom prípade, ani nie po polroku budete cítiť pružiny na celom tele, nehovoriac o miestach kde je Vaše telo najťažšie. Kvalitné pružinové jadro musí mať dlhú záruku cca 5 a viac rokov a nehrdzavie.
Taštičkové matrace sú aj odbornou verejnosťou považované za najvhodnejšie, čo sa týka ortopedického efektu, ale aj tu platí, že je treba dávať pozor na zloženie. Napr. minimálna vrstva penovej (latexovej) dosky na taštičkovom jadre by mala byť 3 cm. Taštičkové jadro musí byť oddelené od ostatných vrstiev poistnou medzivrstvou napr. vynilovou sieťkou. S hustotou taštičiek je to podobné ako s hustotou pien. Čím vyššia hustota (viac taštičiek), tým vyšší ortopedický efekt. Pozor pri údaji o hustote taštičiek, vždy tam musí byť uvedený počet taštičiek na 1m² a nie celkový počet taštičiek ako to niektorí predajcovia zvyknú šikovne uvádzať.
Penové matrace: z PUR peny, HR peny, lenivej peny, molitanu majú spoločné to, že si dokážu udržať po celý čas ich užívania ortopedický efekt.
Latexové matrace sú zo všetkých penových matracov najtrvácnejšie. Pri všetkých penových matracoch si ale dávajte pozor na hustotu materiálu, z ktorého je jadro matraca vyrobené. Platí, že čím vyššia je hustota peny, tým trvácnejší je ortopedický efekt matraca. Pre orientáciu hustoty pien sa pohybujú od 25kg/m³ pri Pur pene, až po 85kg/m³ pri latexe. Pritom už rozdiel 5kg/m3 spôsobí markantný rozdiel v trvácnosti ortopedického efektu, ale aj ceny. Výhoda penových matracov: cena a hmotnosť, Nevýhoda: neprievzdušné (môžu mať aj "miliardy" vzdušných kanálikov, ako to uvádza istý mediálny výrobca, ale aj tak sú všetky neprievzdušné a každou nocou nasakujú pot.
Pár rád na záver: každý matrac musí byť vybavený odzipsovateľným poťahom Radšej uprednostnite kúpu dvoch menších matracov do manželskej postele, ako jedného veľkého (čisto z praktického hľadiska). Ak sú rozmery správne vymerané a matrac je kvalitne zhotovený, nebudete mať medzi nimi „neznesiteľnú medzeru”.
POZOR !!!
Neskutočné a fantastické matrace, ktoré nám predajca u nás doma ponúkal stoja viac ako 500,-€. Pritom nám nikto neukázal ani len vzorku, nejaký prierez, čo vlastne v tom matraci je, nič konkrétne, len samé rozprávky o nadprirodzených vlastnostiach. Prečo sa potom tento produkt neponúka v žiadnom obchode? Pretože presne takýto produkt v obchode stoji minimálne o 80% menej. A dôvod? Díler, ktorý ponúka matrace podomovým predajom nemá problém prejsť aj 200 km autom a prezentovať matrace rodine, o ktorej ani dopredu nevie, či vôbec tento matrac kúpi, no samotný díler musí zarobiť aspoň minimálnu mzdu (čo určite zarobí viac). Ak rodina matrace kúpi, je potrebné ich dopraviť, čo samotný výrobca tiež nerobí zadarmo, letáky, prezentačné materiály,... (to všetko stoji nemalé peniaze). Z tej celkovej ceny, ktorú by som zaplatil dílerovi za matrace veľa nezostane na samotnú výrobu matraca. Asi sa preto firme moc neoplatí ukázať, z čoho je matrac vyrobený, lebo by to nikto nekúpil. Tak isto každý deň sledujeme v televízii dlhé reklamy na perfektne matrace. No pýtam sa, prečo takéto reklamy nerobia aj iní výrobcovia? Pretože jednoducho radšej vyhodené peniaze za drahú reklamu, investujú do kvalitných materiálov. Takže zvážte svoje financie na kúpu matracov od výrobcu, ktorý nemá na to certifikáty, vlastné výrobné priestory, ani kamenné predajne.
Výber matraca podľa druhu roštu
Jedným z najdôležitejších parametrov, pre aký matrac sa rozhodnúť, je typ podkladu. Pokiaľ už máte rošt a chcete kúpiť iba matrac, vaše možnosti sa rýchlo zúžia.
Doska?
Niektoré postele nemajú žiadny rošt - iba dosku. Tu je situácia komplikovanejšia z hygienických dôvodov. Technicky vzaté platí to, čo pri latových pevných roštoch, ale... zdravý človek vypotí v priebehu noci počas spánku cca 7 dcl tekutiny, ktorá prejde do posteľnej bielizne, poťahu ale aj do matraca samotného. V lete, alebo pri chorobe to môže byť aj viac. Preto matrace potrebujú „dýchať”, aby stihli cez deň vyschnúť a aby sa v nich vlhkosť nedržala. Z tohto pohľadu nie je doska ideálnym podkladom a hoci technicky sa na ňu dajú uložiť aj niektoré penové matrace, neodporúčame to. Radšej zvoľte výrazne vzdušnejšie pružinové matrace, kde je výrazne viac vzduchu v matraci. Odporúčame preto Bonell pružinu alebo komfortnejšiu taštičkovú pružinu. Dôležitá poznámka ešte je, že matrac je možné otáčať a zvlášť v prípade takéhoto podkladu to odporúčame napríklad raz za mesiac (pred spaním, alebo po tom ako ste na matraci dlhšie nespali), aby bola horná strana určite presušená.
Latový pevný rošt?
Takýto rošt sa skladá z pevných dosiek, buď vložených v ráme, alebo spojených textilnými šnúrkami. Tento rošt nepruží, to znamená, že pruženie musí komplet obstarať matrac. Preto na tento druh roštu nie sú vhodné hlavne tenšie matrace, ktorým pružiť pomáha práve lamelový rošt. Ideálne riešenie pre tento typ roštu sú hlavne pružinové matrace. Lacnejšia alternatíva je materiál Bonell pružina, komfortnejší zasa taštičková pružina. Tu však vaše možnosti úplne nekončia. Niektoré penové matrace, hlavne tie hrubšie (min.18 cm), môžu byť položené aj na pevnom podklade - pena je dostatočne hrubá na to, aby zabezpečila dostatočné pruženie. V praxi potom tieto matrace môžete položiť aj na pevný, aj na lamelový rošt. Upozorňujeme však, že ak ich položíte na pevný rošt, matrac bude tvrdší. Túto možnosť preto zvažujte vtedy, ak sa vám spí pohodlnejšie na tvrdšom podklade. Pokiaľ máte radi mäkšie matrace, zvoľte v prípade pevného roštu radšej pružinové matrace.
Lamelový rošt?
Pokiaľ máte rošt lamelový, tzn. z pružných lamiel - potrebujete matrac z niektorej z pien. Na takýto rošt sa pružinové matrace nehodia - pruženie v matraci zabezpečujú pružiny a preto už podklad nesmie pružiť. V žiadnom prípade neukladajte pružinové matrace na lamelové rošty - nebudete dobre spať a môže si to odniesť aj vaše zdravie. Voľte z týchto materiálov: PUR-pena, HR-pena, LAZY-FOAM pena, Hydrolatex, Latex, HERBAL-FOAM pena, Biogreen, Technogel, Soyacell a Viscogreen.
Čo ak rošt ešte nemáte?
Ak ešte nemáte rošt, máte na výber viac možností. Je na vás, ako sa rozhodnete. Máte možnosť zvoliť pevný latový rošt - čo síce zúži vaše možnosti, ale čo ušetríte na rošte, môžete investovať do kvalitnejšieho matraca. Túto možnosť zvoľte tiež v prípade, že máte radšej tvrdší podklad - môžete si kúpiť vyšší penový matrac a položiť ho na latový rošt. Druhou možnosťou je voľba klasického lamelového roštu. Potom sú vaše možnosti naozaj veľké, no prídete hlavne o možnosť pružinových matracov. Podľa počtu a uchytenia lamiel si môžete vybrať z lacnejších, cez štandardné až po exkluzívne lamelové rošty. Pre tých, ktorí vedia čo chcú a sú ochotní trošku experimentovať, odporúčame zvoliť rošt so zdvojenými lamelami. Viete si tak sami meniť tvrdosť roštu a skúšať dovtedy, kým nenájdete vyhovujúce nastavenie. Pri výbere roštu tak pre vás môže hrať úlohu to, nakoľko je rošt nastaviteľný. Platí tu jednoduchá rovnica - čím viac bude rošt stáť, tým lepšia je jeho kvalita a nastaviteľnosť, ale investujte radšej do kvalitnejšieho matraca - predsa len s tým ste v kontakte priamo.