Keď človek stavia svoj hrad/dom chce mať všetko dokonalé. Názory na zloženie toho správneho betónu sa však rôznia. My sme nakúpili odbornú literarúru a s receptom sa podelíme.
Betón sa skladá zo štrkopiesku, cementu a vody. Čím vyšší je podiel cementu, tým je betón tvrdší. Tekutejšia zmes je vhodná do členitých debnení. Pri klasifikácii betónu označením B 5 až B 55 znamená písmeno B nominálnu pevnosť betónu a číslo nameranú minimálnu pevnosť.
Základné betónové zmesi:
- B 10 - menej zaťažované základy, podkladné betóny pod podlahy
- B 15 - základy, chodníky, steny a podlahy
- B 25 - betón armovaný oceľou, piliere, okenné a dverné preklady
Objem betónu je podstatne menší než suma pôvodných objemov zmiešaných zložiek. Objednáva sa asi o 10 % viac štrkopiesku, než je objemová potreba betónu. Aj pri ručnom miešaní (napr. vo fúriku) aj pri miešaní miešačkou sa odporúča najskôr premiešať piesok a cement a postupne pridávať vodu, kým nebude zmes plastická. Priveľké množstvo vody spôsobuje jemné kapiláry v betóne a nižšiu pevnosť. Usádza sa na povrchu a takýto betón je citlivejší na poveternostné vplyvy. Betón sa už v debnení zhutňuje vibrovaním alebo prepichovaním. V suchom počasí sa jeden týždeň zvlažuje vodou.
- B 10 - 1diel cementu - 7 až 8 dielov štrku
- B 15 - 1 diel cementu- 5 až 6 dielov štrku
- B 25 - 1 diel cementu- 4 diely štrku
Nasledujúce údaje sú v litroch, vrecko cementu o hmotnosti 25kg zodpovedá 19 litrom. 0,1 m3 betónu zodpovedá 100litrom a podľa tried betónu naň potrebujeme:
- B 10 - 16 l cementu, 122 l štrkopiesku
- B 15 - 22 l cementu, 116 l štrkopiesku
- B 25 - 28 l cementu, 110 l štrkopiesku
Dúfam, že čitateľom týchto pár riadkov pomôže.