Upratovanie - čo ste možno nevedeli
Upratovanie je jednou z najdôležitejších vecí a veľakrát si to ani neuvedomujeme. Nejde len o to, aby bol náš byt čistý navonok, k upratovaniu patrí aj organizácia skríň, poličiek a zásuviek. Robiť by sme to mali aj pre naše zdravie. Keď má človek okolo seba poriadok, vplýva to aj na jeho psychickú vyrovnanosť. Ten sa však ľahšie spraví ako udržiava. Vyžaduje si systematickosť a pravidelné upratovanie.
Zbavte sa starých, nepotrebných vecí
Ak často používate vetu „to sa mi ešte zíde“, zrejme máte doma plno nepotrebných vecí, ktoré v skutočnosti nikdy nevyužijete. Treba ísť na to postupne. Ak naozaj radi uskladňujete veci, vyhadzovanie robte na viackrát. Vyhoďte niekoľko vecí, o pár týždňov ďalšie a takto sa postupne dostanete k tomu, že vo vašej skrini zostanú len tie veci, ktoré naozaj potrebujete. Spravte si kôpku s vecami, nad ktorými ste váhali a ak si počas ďalšieho upratovania uvedomíte, že ste tú vec medzičasom vôbec nepoužili, ihneď s ňou do kontajnera.
Upratujte po kúskoch, vyčleňte si čas na jednu skriňu, potom na druhú, na ďalší deň upracte poličky. Keď však máte dostatok chuti a času, spravte to raz a poriadne a potom si už len vyčleňte zopár minút denne na pravidelné udržiavanie poriadku.
Dobrým spôsobom upratovania je vybrať všetky veci zo skrine a dávať naspäť len tie naozaj potrebné. Nad tými, čo zostanú, netreba dlho váhať a vyhodiť ich. Niekedy nám je niektorých vecí naozaj ľúto a možno by nás potešilo, ak by sme im našli nového majiteľa. V tom prípade neváhajte vec darovať, nájsť si bazár alebo ju recyklujte.
Dôležitý je systém
Neporiadok a nepotrebné veci sa budú hromadiť v každom prípade, no skúste si nájsť svoj systém, ako udržiavať poriadok, ale predovšetkým sa venujte upratovaniu pravidelne.
Zaveďte pravidlo, že pre svoju domácnosť spravíte niečo každý deň, aj keď pôjde len o drobnosť akou je napríklad utieranie prachu, umytie riadu či vysávanie. Takto budete mať zo svojej domácnosti oveľa väčšiu radosť.
Ako na upratovanie jednotlivých miestností
Ak robíte komplexné upratovanie, v kúpeľni najprv vyložte obsah skriniek, skontrolujte trvanlivosť kozmetických výrobkov a tých, ktoré sú po záruke, sa nemilosrdne zbavte. Na vani či umývadle sa zvykne usadzovať vodný kameň a hrdza, tento problém vyriešia vhodné čistiace prostriedky.
V kuchyni či chladničke je vyhodenie potravín po záruke ešte nevyhnutnejšie. Pri vykladaní veci zo skriniek, dáme pozor, aby sme veci vrátili na pôvodné miesto. Uľahčíme si tak hľadanie vecí pri varení.
Obývačka je často priestorom, kde skladujeme svoje veci. Najlepšie je, ak má každá vec svoje miesto a vy ju tam po každom použití odložíte. V zásuvkách majte odložené veci, ktoré spolu súvisia, inak budete mať problém čokoľvek nájsť. Papiere majú byť spolu s ostatnými papiermi, kozmetika s kozmetikou a nabíjačky napríklad spolu s inými káblami či batériami.
Ako naučiť deti upratovať
S upratovaním detskej izby je to o niečo ťažšie, deti treba motivovať a učiť ich upratovať hravou formou. Motiváciou pre nich môže byť, keď im dovolíte pozerať dlhšie večer televízor, hrať počítačové hry alebo zorganizujete výlet. Deti sú tiež súťaživé a preto sa v nich pokúste vyvolať túžbu niečo dokázať. Znížte svoje nároky a za každú, aj keď malú splnenú úlohu, ich pochváľte. Deti veľakrát radšej pomôžu pri upratovaní iných miestností ako svojej izby, preto ich zapriahnite aj do veľkého upratovania v kúpeľni či v kuchyni.
Upratovanie domu
Väčší problém predstavuje časové zvládanie upratovania domu než menšieho bytu. V každom prípade veľmi dobre padne akékoľvek pomoc, preto by sa každý člen rodiny mal podieľať na udržovaní poriadku, v čom pomôže napríklad aj vytvorenie harmonogramu.
Tým, ktorí si to môžu dovoliť, určite dobre poslúži najímanie si upratovacej služby, čo však nie každému musí byť po vôli, kvôli bezpečnosti a strachu pustiť do svojho domu cudzie osoby.
Fotografie: thinkstock.com