Máte doma alergika? S týmito tipmi bude mať sezónu o čosi ľahšiu
Sezóna peľových alergií vie viacerých z nás pekne potrápiť. Kým si časť ľudstva užíva každý rozkvitnutý kvietok a zapučanú brezu, časť si prechádza svrbivo-kýchavou fázou s nadávkami na celú prírodu. Aby sme si spríjemnili túto náročnú časť roka, prinášame vám niekoľko tipov na upratovanie pre alergikov. Znížte spolu s nami množstvo alergénov na minimum.
Pravidelne a často utierajte prach
Počas peľovej sezóny je nutné zvýšiť frekvenciu utierania prachu. Ak veríte zázračným prostriedkom, vďaka ktorým sa prach na nábytku neusádza, tak tentokrát im na chvíľku nedôverujte a prach utierajte aspoň dvakrát týždenne. Áno, aj vtedy, keď ho nie je vidieť. Proti víreniu prachu použite trochu univerzálneho prostriedku, ktorý nanesiete na prachovku.
Počas sezóny nás nemusí trápiť len peľ. Aby ste minimalizovali kontakt s prachovými roztočmi počas spánku, používajte antialergénne poťahy na matrace a obliečky na vankúše. Ak máte čalúnený nábytok, investujte do poťahov, ktoré možno prať. Pokiaľ máte doma veci, ktoré zhromažďujú prach a nepoužívate ich, vyhoďte ich alebo darujte.
Kúpte si vysávač s kvalitným HEPA filtrom
Prach sa neusádza len na nábytku, ale na všetkých vodorovných povrchoch, takže je nutné sa ho zbaviť aj na čalúnení a podlahe. Pokiaľ máte doma alergika, tak si zadovážte vysávač s HEPA filtrom (odporúčame minimálne HEPA filter 13 alebo 14). HEPA je skratka pre High Efficiency Particulate Air Filter, čiže vysoko efektívny filter vzduchových častíc. Vďaka nemu je vzduch pri vysávaní podstatne čistejší.
Okrem podláh nezabudnite povysávať aj čalúnený nábytok – kreslá, stoličky aj matrace. Udržaniu peľových zrniek na uzde pomáha aj časté umývanie podlahy.
Náš tip:
Nezabudnite vyčistiť aj pelech vašich domácich miláčikov a miesta, kde sa radi zdržujú, ako napríklad parapety. Pokiaľ máte psa, mali by ste ho po každej vychádzke vyčesať a pravidelne kúpať.
Prečítajte si tiež:
Ako vyčistiť práčku? Štyri kroky, ktoré predĺžia jej životnosť
Posteľnú bielizeň meňte raz týždenne
Pokiaľ máte doma alergika (alebo ním sám ste), zvážte menenie posteľnej bielizne raz za týždeň. Keď budete mať všetko povyzliekané, tak povysávajte matrace, prikrývky aj vankúše so špeciálnym nadstavcom na čalúnenie. V prípade, že používate na posteli ešte nejaké iné prikrývky, tak im venujte nejaký ten cyklus v práčke.
Oblečenie operte vždy, keď prídete domov
Upratovanie pre alergikov nekončí pri domácnosti. Vychádzajme z jednoduchej predikcie – veci, v ktorých sme boli mimo domu, sú oblečením, na ktoré vonku napadal peľ. Pravidelné pranie oblečenia je preto počas peľovej sezóny úplný základ, vďaka ktorému si náš alergik nespraví vír peľu okolo hlavy zakaždým, keď si oblieka rovnaké tričko. Každý máme pranie oblečenia nastavené inak, no počas alergickej sezóny vie pravidelné pranie zmierniť hranicu utrpenia.
Prečítajte si tiež:
Vetrajte až po zotmení alebo za dažďa
Počas krásneho slnečného dňa sú kvety naplno otvorené a prúdi z nich peľ jedna radosť. Počas noci a počas daždivého počasia sú kvety zatvorené. Jednoduché pravidlo prírody, na ktorom vieme stavať. Vetrajte preto až po zotmení alebo počas dažďa, kedy nie je koncentrácia peľu v ovzduší tak vysoká.
Aspoň raz za týždeň umyte otvárané okná
Záležitosťou týždenného čistenia sú aj okná – predovšetkým tie, ktoré pravidelne otvárate. Umyť jedno okno aj s rámom je záležitosťou chvíľky. Umyjete tak napadaný peľ, ktorý nedostane šancu infiltrovať sa dovnútra aj počas nočného vetrania. Nezabudnite tiež umyť sieťku na okno. Nemusíte ju dávať dolu z rámu, stačí, keď ju vyšúchate mokrou handrou.
Bielizeň sušte vo vnútri alebo v sušičke
Nie je nad bielizeň vysušenú na čerstvom vzduchu! Pri sušení oblečenia alebo obliečok na čerstvom vzduchu by si váš alergik rýchlo všimol, že ste spravili niečo mimo “kostolného poriadku”. Opäť sa tu stretávame s problémom padania a zachytávania peľových čiastočiek. Vyhnete sa tomu tak, že bielizeň usušíte v sušičke alebo na sušiaku vo vnútri.
Tip na diskusiu na českej Modrej streche:
Rekonstrukce a malý alergik, jak přizpůsobit prostředí?
Zožeňte si čističku vzduchu
Správna čistička vzduchu zachytí nielen peľové častice, ale aj prach, takže ju viete používať celoročne. Už po prvých pár použitiach môžete spozorovať zníženie prašnosti v príbytku a využijete ju aj počas sezón respiračných ochorení, pretože vďaka viacnásobnej filtrácii vzduchu sú schopné eliminovať aj rôzne baktérie, vírusy a roztoče.
Ak máte viac tipov, ako bojovať upratovaním proti peľovej alergii, napíšte nám do komentárov v diskusii: Máte v domácnosti alergika? Ako doma bojujete proti peľovej alergii?
Autor článku: Ivanka z @pohodovydomov
Zdroj foto: iStock
Neviem ci pisem na spravne miesto, presmerujte ma ak treba :) Hladam cloveka…