Interiér bytov a domov
Interiér je vnútorný priestor stavby. Je vybavený podlahou a stenami, do ktorých sú vsadené vonkajšie vchodové dvere a okná. Vnútorné steny sú prerušené dverami. Na stenách sa môžu nachádzať dekorácie alebo súčasti nábytku. Interiér tvorí aj strop a klenby.
Priestor je dotvorený nábytkom alebo iným interiérovým vybavením. Interiér bytov a domov je stenami rozdelený na viaceré časti – miestnosti. K miestnostiam, ktoré štandardne nájdeme v bytoch patrí predsieň, obývačka, spálňa, detská izba, kuchyňa, jedáleň a kúpeľňa.
Interiér a jeho správny výber
Keď si vyberáte priestor pre váš nový byt, výber vhodného interiéru závisí od vašich potrieb a konkrétnych predstáv. Výber je potrebné si dôkladne a vopred naplánovať, keďže ide o dlhodobejšiu a drahšiu investíciu. Začína sa už od podlahy, kedy treba myslieť na viacero vecí. Treba zvážiť, o akú miestnosť ide, kto ju bude najviac obývať a podobne. Vytvoriť ideálny interiér je dlhodobejšia záležitosť, preto musí mať všetko svoju postupnosť a vyžaduje si to svoj čas a energiu.
Pri stenách je dôležité, akú farbu zvolíme. Okrem klasickej maľby môžeme zvoliť aj tapety alebo nálepky na stenu. Farby dokážu ovplyvniť aj to, či bude miestnosť opticky pôsobiť menším alebo väčším dojmom.
Nábytok a dekorácie
Špeciálnou časťou je výber nábytku. Pri jeho výbere zohľadňujeme veľkosť izby, štýl v akom ho chceme zariaďovať a materiál. V dnešnej dobe máme na výber množstvo umelých cenovo dostupných materiálov, no investovať sa kvôli kvalite a dlhšej životnosti oplatí aj do masívneho dreva. Na dozdobenie interiéru sa využívajú dekorácie a pri ich výbere a kombinovaní môžeme zhmotniť niektoré zo svojich predstáv a fantázií. Vkus človeka sa časom mení a preto v prípade doplnkov nie je zlým riešením kúpa lacnejších variantov.
Interiérový dizajn
Estetickým vybavením interiéru sa zaoberá interiérový dizajn. Pomoc interiérového dizajnéra stále nie je v našich končinách bežnou záležitosťou, no určite sa oplatí nad využitím jeho služieb aspoň pouvažovať. Interiérový dizajnér má prehľad o cenách na trhu, nových trendoch a materiáloch a vy si s hľadaním tých najlepších možností už nemusíte robiť starosti.
Interiérový dizajnér pracuje podľa požiadaviek klienta, či už tých finančných alebo požiadaviek na špecifický štýl, dizajn a funkčnosť. Zároveň vám ponúkne originálny nápad, ktorý by vám možno nenapadol. Skombinuje pohodlie, praktickosť a všetko bude spravené s vkusom.
Ako opticky zväčšiť malé priestory v interiéri?
Dôležité je v malých miestnostiach nepoužívať tmavé farby, čo platí pre nábytok aj pre steny. Vhodnejšími farbami, ktoré miestnosť otvoria sú bledomodrá, bledozelená, jemne sivá alebo neutrálne farby.
Ak máte nízke stropy, opticky ich zvýšia vertikálne pásy na jednej zo stien. Ak je miestnosť naopak úzka, opticky ju zväčšia horizontálne pásy. Treba sa vyhnúť príliš veľkému nábytku a zvoliť správne miery. Takisto platí, že menej je viac a týka sa to aj zariaďovania nábytku a dekorácii. Preplnený priestor bude vyzerať ešte menší, preto si výber nábytku a dekorácií treba vopred zvážiť.
Ďalším zaujímavým trikom na optické zväčšenie miestnosti je umiestenie nábytku do stredu miestnosti, blízko seba a ďalej od stien.
Miestnosť treba spraviť svetlejšiu a netýka sa to len nábytku a farieb stien, ale aj vhodného osvetlenia. Ak je miestnosť málo osvetlená prirodzeným svetlom, treba ho doplniť umelým. Pomôžu aj zrkadlá. Odraz prirodzeného svetla v zrkadle vytvorí ilúziu väčšieho priestoru.
V malej kuchyni môžete zvoliť lesklé a svetlé povrchy a už spomínané zrkadlá.
Fotografie: thinkstock.com