zdravim, na novostavbe,ktoru zateplili polystyrenom 8cm a omalovali na jesen, este sa v nej ani nekurilo, sa urobili teraz v zime, pocas mrazov flaky okolo hmozdiniek, Pekne sa daju poratat vsetky hmozdinky... Neviete mi poradit, preco sa to stalo, urobili nejaku chybu pri zateplovani? zmizne to,ci sa to bude opakovat kazdu zumu? a da sa to nejako opravit? dik
polopatisticky........Záručná doba ,doba spotreby je napísaná na každom verci s lepidlom väčšinou na boku.Lepidlo skladované nesprávne ,vo vlhkom sklade ,alebo po záruke (netrvdím +-týždeň nieje problém) začne tzv .hydrofobizovať-spájať sa zo vzdušnou vlhkosťou .Nie som chemik neviem presne ,aká chemická reakcia .Dá sa to poznať podľa toho ,že to lepidlo z vreca sa veľmi zle spája s vodou.Jav ,ako keby to odpudzovalo vodu.Takéto lepidlo narobí fľaky po hmoždinkách,väčšinou je vidieť aj každý spoj jednotlivých tabúľ polystyrénu.
To isté narobia niektoré nekvalitné lepidla od niektorých výrobcov.Určite to neurobí Duo Contct,a Weber Terranova.Niektorý výrobcovia to zarábajú podľa toho ,ako sa ktorý pracovník obsluhujúci plniacu linku do rána vyspí z opice.
Mýlite sa nie je to spôsobené zlým penetrákom a povrchovou úpravou (farbou)aj keď sa nedá vylúčiť ani to.Je to z 90% spôsobené lepidlom.Z 10% zlým pracovným postupom.
PS : do stavebnín chodievajú kontroly podobne ako do potravín a kontrolujú predávaný sortiment aj to či sa nepredávajú výrobky po záruke(od majiteľov stavebnín viem ,že sú práve za tie záruky ,vysoké pokuty)
Vznikla tu zaujímavá debata, síce trošku od veci, ale odborná... :-) :-) :-) Zvyčajne tieto fľaky vznikajú z úplne prozaického dôvodu, v danom mieste vzniká tepelný most, a kým na celej fasáde vzniká námraza, v mieste tanierových príchytiek vďaka
vyššej teplote námraza nevzniká, preto tie fľaky.
presne tak, tie flaky (alebo muchotravkovy efekt) su z dovodu toho ze je tam tepelny most vsade kde su je hmnozdina ktora je vedena do muriva a odtial prenasa teplo von na fasadu a prejavuje sa to tak ze je tam vidiet flak (cize nenamrznutu omietku).
a to ci to zmizne casom abo nie tak skor sa treba pripravit nato ze nie, cim tmavsia fasadna farba resp omietka tym viditelnejsie flaky. Snad na uspokojenie tolko ze tie flaky sa zvicajne ukazuju len pri velkej zmene teplot (inverzia alebo rano po mrazivej noci).
@drift506 na rohovniku okolo okna to je preto takto sfarbene lebo je tam tensia izolacia a na sokly je to preto lebo je tam soklova lista ktora je z hlinika a prenasa teplo z muriva na fasadu :)
@abenq inac nechcem byt kriticky ale parapet usadeny do zateplenia bud je to uz hodne davno izolovany dom ale takto sa to uz davno nerobi.....v rohoch budu obrovske straty a nevravim o moznom zrazani vlhkosti vo vnutry v rohoch parapet v konecnom dosledku sa moze vyskytnut plesen :(
@abenq myslel som do zateplenia na osteni (spaletach) ci neni zasunuta parapeta ale mozno ze to len fotografia tak skresluje....my to robime takto tiez sme prv zapustali ale rychlo sme sa spametali stoho soku, nenasiel som lepsiu foto kde by bol zaber na konkretnu cast
@drift506 no a ak si dali na lepidlo pred omietkou hlbkovy penetrak tak to je uz ina kava stym som sa nestretol nema dovod ani vyznam to tam davat skor by som sa obaval ci ta omietka sa nezacne olupovat casom
@drift506 stale ten isty postup: hlbkova penetracia na murivo(resp. na povodnu fasadu) lepenie izolacnych dosiek, kotvenie, sietkovanie (v dostatocnej hrubke lepidla) penetracia penetrakom pod omietky my pouzivame vyhradne baumit(a to cely system) a nakoniec omietka.....a nemozem povedat ze sa nam tie flaky neobjavia....ten kto by chcel mat istotu odporucam kotvy startrack
pre tych profi zateplocovacov by ste mali vediet že hmoždiny sa frezuju a zakryvaju eps krytkov... a ta poznamka tu že hmoždinka je tepelny most tak je to z casti pravda ale v skutocnosti je pri hmoždine viac lepidla lebo sa zahlbovala tym padom tam bola ina nasiakavost a tieto problemi sa vždy objavovali v zimnom prostredi... ale tento system už davno nepouživame... len frezovat!!!
jednoznačne je to problém nekvalitnej izolačnej kotvy(kovový tŕň bez utlmenia TM)alebo čo sa stáva častejšie veľká hrubka lepidla na zatlačených izolačných kotvách(15-30mm)
túto chybu môžete pri montáži eliminovať už spomenutým zafrézovavaním + EPS/MW zátka no hlavne pre väčšie hrubky izolácie(120-400)je ďaleko výhodnejšie a efektívnejšie použiť zahlbovaciu izolačnú kotvu STO Ecotwist - jeden rozmer pre vštky hrúbky izolácie(100-400mm)
http://www.youtube.com/watch?v=cpP25w...http://www.sto.de/de/service/news/new...