Ahojte, uvažujeme nad zmenou Heluzu v projekte na Ytong a už dlhšiu dobu študujem pre a proti oboch materiálov. Zaujali ma údaje pri porovnávani zvukovej nepriezvučnosti, kde som sa dostal k nasledujúcim údajom:
Zvuková nepriezvučnosť obv. múru(Rw): Heluz Family 25cm = 37 dB
Ytong P2-400 25cm = 45 dB
Heluz priečka 11,5cm = 45dB
Ytong priečka P2-500 = 39dB
Nechápem ako môže mať 25 cm tehla menšie Rw ako 11,5 tehlová priečka (viem, že v tej 25 cm je viac vzduchových medzier ale aj tak...)
Ešte by ma zaujimímal názor ľudí, ktorí majú v dome 12,5cm (alebo tenšie) priečky z ytongu, či to stačí z hľadiska zvukovej nepriezvučnosti.
Vďaka...
Ma to pero/drazku, ytong prieckovky nemaju, lepidlo nanasas len na horizontalne plochy. Okrem toho priecok v dome nemas tak vela, ze by ta to malo zdrzat o tyzden dlhsie.Aak chces co najlepsi utlm hluku, tak je silka top riesenie.
@remba Máme postavený dom z Ytongu a musím priznať, že je na tom čo sa týka zvukovej nepriezvučnosti dosť biedne. Všetko sa rozlieha po dome, najskôr nám to vadilo, ale už sme si zvykli. Inak nemám tomuto materiálu čo vytknúť.
Predpokladám že ten 25 cm obvodový múr budete masívne zateplovať (odhadujem 22 - 25 cm). V takom prípade, ak sa ošetria tepelné mosty od základov a venca, nehrajú tepelno izolačné vlastnosti muriva žiadnu podstatnú rolu. Volil by som trochu prekvapivo tehlu Heluz P15 - 25cm. Jednak jej nepriezvučnosť je na úrovni 49 dB a zároveň ako bonus predpokladám nižšiu lámavosť a o čosi lepšie statické vlastnosti (aj keď pri bežnom dome to nie je nič podstatné).
@realistanr Mimochodom, aj ked sa to nezda najlepsi (z beznych rieseni) utlm maju spravne navrhnute SDK priecky. Osobne mam 125mm priecky, dovojite SDK z kazdej strany, vnutri 75 profil a vata.
@bubulka722 ja idem stavat z porfixu, ale vnutorne priecky chcem dat z niecoho co ma lepsiu zvukovu izolaciu. Mam tri scenare:
1. Heluz natur energy - nepalena hlina
2. Silka alebo betonove tvarnice
3. SDK priecky
Vsetky scenare maju vyhody aj nevyhody, tak som sa este nerozhodol.
@remba Ak zateplíš hrubšou izoláciou, tak obvod by si mal aj po zvukovo-izolačnej stránke vyriešený. Priečky by som každopádne volila z iného matroša ako porobetonu. Sama by som to už takto nerobila, ale v čase stavby nášho domu ma nikto na tieto veci neupozornil. Každý z nás stavebníkov by už na svojej druhej stavbe vychytal množstvo múch, ale koľkí z nás majú možnosť stavať dom viac krát? Mnohí ľudia si nepripustia, že urobili chybu a chvália aj to čo si chválu nezaslúži. Ja sama som rada, ak ma niekto na negatíva upozorní, pretože sa vždy rada poučím z chýb iných ako z vlastných. ;-)
@bubulka722 som prekvapená, že ytong tak málo tlmí zvuky..my máme rovnaký problém ale s tehlou...už som tu viackrát pátrala po tom, či sme jediní, ktorým múry prepúšťajú zvuky - v starších domoch som si nič také nevšimla, tiež mi niekto písal, že po zateplení sa to zmierni, ale nič sa nezmenilo a krásne počujeme zvuky zvonku a tí na ulici zasa, o čom sa u nás rozpráva...myslela som, že tento probém má len tehla, lebo je dutá...
@kampor Ludia zvyknu hovorit tehla je tehla. To ale uz neplati. Vlastnosti klasickej plnej tehly su neporovnatelne s vlastnostami termotehiel. Tak napr. Zv.izolacia 45 plnej tehly je 61dB kym 50cm termoblok ma 44dB.
Co sa tyka zateplenia, tak to zlepsuje utlm iba vyssich frekvencii. Tie nizsie a neprijemnejsie sa siria este viac ako pra zateplenim. Napr. pri 15cm zatepleni vlnou je Rw nezmeneny, ale pri pouziti eps sa Rw znizi o 4dB.
@remba no veď..ja viem, že teraz je už neskoro nariekať, keď dom stojí. my sme nad týmto parametrom pri rozhodovaní sa pre tehlu pred 4 rokmi vôbec nepremýšľali..ani sme sa nezamýšľali nad tým, že by stavebné materiály netlmili dostatočne zvuky, veď nikdy sme sa s problémom zvukopriepustnosti v žiadnom dome nestretli..ani projektant nás na to neupozornil, práveže nám tehlu odobril ako najlepšiu zo všetkých hľadísk..tak máme čo sme chceli :o)) zvykáme si...
@kampor To ma prekvapuje, myslela som si, že je to problém hlavne pri porobetone. Nám stačí zaklopkať na betón terasy a nesie sa to celým domom. Bývame na veľmi tichučkej ulici vo veľmi kľudnej dedinke takže nejaký zvuk zvonku mi nehrozí. Neviem si však predstaviť bývať v takom dome pri štreke alebo frekventovanej ulici. Keď si dám hlasnejšie hudbu, susedia vedia čo počúvam. :-D Inak by sa dalo povedať, že som s domom ako takým spokojná a neviem, či by som išla do iného materiálu. Priečky by som ale riešila určite z iného materiálu, bojíme sa si s mangelom aj čosi začať... máme doma puberťáka :-D
Pridavam tabulku porovnania zvukovej nepriezvucnosti roznych typov Heluzu a Ytongu. Vyplýva mi z nej nasledujúce:
1. V prípade obvodových múrov (v našom prípade 25cm+20cm EPS) sú na tom HORŠIE termoizolačné tehly (napr. Family, STI). 25 cm Ytong P2 alebo P4-500 má Rw 47dB, 25cm Family iba 37dB.
2. V prípade priečok je zase opačná situácia: Ytong je voči Heluz priečkam trochu pozadu.
U vnútornych priečok však treba brať do uvahy aj dalsie faktory:
- typ dveri
-v pripade SDK stropu aj moznost vedenia zvuku zle vyhotovenymi detailami stropu
Z hore uvedeneho pre mna vyplyvaju asi tri moznosti:
1: Obv.mury a nosne priecky Ytong P4-500 (25cm), priecky kde treba zvukovo izolovat 15cm, kde netreba tak 12,5cm, pripadne aj 10cm.
2: Obv. mury Heluz P15 (25cm), nosne 24cm, priecky 11,5cm
3:Obv. mury Ytong, priecky Heluz.
Najviac sa priklanam k 1. variantu...
@realistanr no samozrejme zvazit treba vsetko, ale tej akumulacie je dost aj v podlahe a stenach.A tie SDK priecky sa robia daleko jednoduchsie a menej stresovo, teda aspon mne :)
@realistanr Máme len 10 cm, také sme mali v projekte a akosi sme to pri množstve iných starostí na stavbe neriešili. Z Ytongu by som dnes neriešila hrušiu priečkovicu, išla by som skôr do iného materiálu. Už sme si ako tak zvykli... byť ticho. :-D