Podpivnicena terasa co najjednoduchsie

Zdravim, Dali sme si vypracovat projekt na podpivnicenu terasu k domu. Chcel by som sa opytat na vas nazor, ci by sa skladba podlahy nedala zredukovat. Ja sa tomu samozrejme nerozumiem, ale pride mi jednoduhsie tam proste vyliat beton do spadu, zaizolovat asfaltovymi pasmi a na vrch dat podlahu na terce. Nieco mi unika? Je ozaj potrebne davat EPS aby sa vytvoril spad? Pride mi to ako zbytocna komplikacia, s tym ze tam potom musi ist aj parozabrana pod EPS. V tej pivnici neplanujem drzat nic cenne, je to ozaj priestor na furik, kosacku a podobne, nejak by am netrapila vlhost... aj tam tam planujem davat iba zamkovu dlazbu... Zas terasa bude spojena s domom (oddilatovana XPS samozrejme), cize nechcem aby mi pripadne voda zatekala dovnutra cez HS portal...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od yahooo:

Zdravim, Dali sme si vypracovat projekt na podpi…
@yahooo chces tam skladovat kosacku ale vlhkost by ta netrapila... no v takom pripade by mala.
Odpovedať
@sousedekovci89 ok, tak predpokladajme ze tam kosacka nebude 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@yahooo vynechanim EPS dosiahnes, ze sa ti cez tepelny most budu krasne ochladzovat nielen zaklady, ale aj cela "pivnica". Ak nemas na 24m2 styroduru, tak potom bude lepsie prejst s projektantom este raz cely projekt a celu pivnicu poslat doprec. Za zlomkovu cenu mozes zakopat kontajner mimo domu a mat to extra. Ina moznost je nahradit EPS spadove kliny tak, ze dosku spravis nasikmo a XPS polozis uz vo finalnom spade. Ale vynechat zateplenie a hydroizolaciu? Usetris 1000e a potom tu budes vyplakavat a riesit veci nasobne drahsie.
Odpovedať
Profilova fotka
zredukobvať s atam dá všetko, násyp pod podlahou na 5 cm, parozábrana na strope (betón je parozábrana), spádové kliny, terče pod dlažbu, kásť do lôžka na vliesovú fóliu, požiadajte projektanta o optimalizáciu nákladov. Vonkajšia izolácia stien pokiaľ miestnosť nebude využívaná denne, je zbytočná, priestor už samotný zabezpečí izoláciu vnútorných múrov obsahom vzduchu.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od yahooo:

Zdravim, Dali sme si vypracovat projekt na podpi…
@yahooo no takto, ja som takú pivnicu robil. Nebudem písať, ako to máš robiť a ako je to správne, ale ako jednoducho som to robil ja. Vykopal som veľmi hlbokú jamu cca 260 cm na šírku 2m a dlžku 7. Po obvode som urobil plytký základ asi 20cm, kde som urobil drenážny štrkový podklad, položil zaarmované železo a vylial beton. Na tento základ som naukladal DT15cm až do výšky nad úroveň zárubne dverí, vertikálne aj horizontále som vložl do DT roksorové prúty.a zalial steny, robené to bolo na tri etapy. Následne som zadebnil odspodu strop igelitom a doskami podperenými stojkami a po obvode fixovaná podpera trubostrutkami. Previazal sitom zadebnil na obvode a nalial cca 18cm betonu. Položil na vrch izolačnú foliu, Do vonkajšej medzery okoo výkopu a muriva nasypal jemný makadam. Hore som uložil 5cm styrodur, naň nasypal 40cm zeminy, udusal, dal makadam a zámkovú dlažbu. Celé som to prestrešil a vznikla mi veľmi slušná prestrešená terasa, kde parkujem auto. Pivnica je v strede rozdelená na dve menšie. V jedej je vodáreň, sklad zeleniny, zemiakov, v druhej skôr sudy, prepravky a tak. Slúži mi asi 8 rokov bez problémov. Vchod je vybudovaný šikmými prestrešenými schodami dolu zatočenými- vylial som ich betonom do debnenia. Je to taký dlhý tenký slíž rozdelený dverami na dve pivnice. Vútorná šírka je len asi 160cm, viac som si nemohol dovoliť odkopať, aby som nepodkopal základy vedľa stojacej garáže. Polovica terasy je podpivničená a zastrešená, druhá polovica je zarastená longošom a ťahavým klematisom.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od yahooo:

Zdravim, Dali sme si vypracovat projekt na podpi…
@yahooo pre predstavu pridám foto. Podpivničená je ta časť, kde stojí auto. zarastená pergola s vinohradom a klematisom tvorí perfektný tieň
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od yahooo:

Zdravim, Dali sme si vypracovat projekt na podpi…
@yahooo pre predstavu pridám foto. Podpivničená je ta časť, kde stojí auto. zarastená pergola s vinohradom a klematisom tvorí perfektný tieň
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od zicher:

@yahooo pre predstavu pridám foto. Podpivničená …
@zicher
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od yahooo:

Zdravim, Dali sme si vypracovat projekt na podpi…
@yahooo podlaha v pivnici je iba vysypaná makadamom a poukladaná zámková dlažba, nič viac do pivnice netreba. žiadna izolácia, žiadny liaty beton. Veď načo? So spodnou vodou problém nemám, je v hĺbke 16 metrov. Pivnica je prilepená ku studni, aby som mal čo najbližiše k studni vodáreň.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mgx:

@yahooo vynechanim EPS dosiahnes, ze sa ti cez t…
@mgx neelimimuje sa tepelný most keď bude celá terasa (aj jej základy) oddelená od domu (a jeho základov) vrstvou styroduru po celej výške? Základy domu budú izolované tak, akoby tam tá terasa ani nebola... Nechcem vynechať zvislu izoláciu, chcem vypustiť tú vodorovnú lebo zatepľovať strop v pivnici mi nejde do hlavy... Jedine že by to bola jediná možnosť ako vytvoriť spád, čo nie je.
Odpovedať
Profilova fotka
@yahooo ak sa spoliehas na to, ze 10cm styroduru vydrzi naveky v tejto konfiguracii, tak drzim palce. Tepelny most som ti nakreslil modro, ak budes mat vonku -10C tak mas ochladzovanu celu stenu aj strop pivnice=plesen viac-menej zarucena. Premrznute zaklady, po par rokoch nefunkcna izolacia (kondenzacna linia oznacena cerveno). Ale usetrenych par stoviek za XPS/EPS. S profesneho hladiska, ak nerozumies zakladom stavebnej fyziky, preco chces menit projekt? Ak na neho nemas, tak ho zjednodus, ale nie tym ze zacnes z hotoveho projektu vyhadzovat funkcne celky. Nie je ziadna hanba prist za projektantom a povedat ze musis sa prikryvat mensou perinou a na tieto "somariny" skratka nemas :). Spodna voda je v akej hlbke v tomto mieste?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mgx:

@yahooo ak sa spoliehas na to, ze 10cm styroduru…
@mgx rozumiem. Pivnica však mala slúžiť len ako priestor na odkladanie základných vecí, aby sa nemotali po záhrade. Pôvodne som nechcel robiť ani dvere a nechať ju len ako zastrešenu plochy so zamkovou dlažbou, aby mi neprsalo na motyky a fúrik. Preto mi prišlo zbytočné to zhora zatepliť. Ale rozumiem že to asi ovplyvní celú stavbu...
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@yahooo je to na tebe, projektanta mas, hovor s nim. Sposoby ako veci zjednodusit existuju. Vola sa to optimalizacia nakladov. Niekto bude odkladat "2 furiky a 1 hrable" v betonovej kobke za 5-10k, druha moznost postavit/kupit im zahradny domcek 🙂.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?