Huba na jabloni

Ahojte. Poprosím vás o radu ohľadom likvidácie huby,pravdepodobne klanolupeňoka obyčajná. Očistil som postihnuté miesto nožom a dlátom,pod strom dal fóliu aby sa zabránilo kontaminácii pody. Ale zdá sa mi,že je celkom zasiahnutý konár až do vnútra tak neviem či má význam ho zachrániť.
Odpovedať
Je to drevokazna huba, ak tvori plodnice, podhubie je uz hlboko zarastene v dereve. Odstranit plodnice nestaci, ani napadnute drevo. Skor ci neskor to napadne cely strom. Treba ho odstranit
Odpovedať
Profilova fotka
@konro1 ta huba vyrastala z nekrotizujuceho tkaniva, tym dlatovanim si narobil viac skody ako osohu. Stacilo pravidelne striekat antimykotikom a medou, nie osekat celu koru prec. Ak uz si napachal co si napachal, aspon to zatri balzamom, inak je strom do 2 mesiacov hotovy uplne.... transport zivin prebieha pod korou a tym ze si ju osekal si strom viac menej odsudil na smrt. Ked to zacne schnut, zrezat 20cm-30cm nad kmenom a modlit sa, nech vyrasi. Vacsinou to vsak uz takyto starsi strom neda...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mgx:

@konro1 ta huba vyrastala z nekrotizujuceho tkani…
@mgx Treba dôkladne postriekať strom so zelenou skalicou (síran železitý) hlavne teraz pred pucanim listov. A na jeseň s modrou skalicou (síran meďnatý) po opade lístia.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rado1121:

@mgx Treba dôkladne postriekať strom so zelenou s…
@rado1121 Omylom som napísal namiesto modrej skalice v prvom riadku mala byť zelená skalica.)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mgx:

@konro1 ta huba vyrastala z nekrotizujuceho tkani…
@mgx ja si myslim, ze uz nema na co cakat. Tu pomoze len motorova pila, toto ziaden strom nerozchodi. Na druhej strane moze do pna naockovat hlivu, bude mata spon dve sezony hub na rozdavanie a na konci kvalitny kompost
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 nehadzal by som flintu do zita, ak je na druhej strane kora neposkodena kludne to moze strom prezit. Niekedy sa pouzival pripravok Pellacol, neviem ci sa to da este kupit. Natriet tym, potom stromovy balzam/latex, aby rana nevysychala. Zohnat niekoho, kto to premosti vrublami a osetri. https://www.chemontba.sk/pripravok/pe...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mgx:

@zita19 nehadzal by som flintu do zita, ak je na …
@mgx ked lepsie pozries, tam je nekroza do hlbky kmena. Okrem toho kora nie je pre prenos zivin dolezita, dolezite je lyko a to tam uz nie je, to nicim nenahradis. Ak sa nejedna o vzacnu odrodu, tak to sa neoplati zachranvat. Ak je to raritna odroda, tak pre zachranu genofondu zobrat vruble a nastepit na ine jablone alebo vhodne podpniky
Odpovedať
Na predoslych fotkach bol iba konar, nie cely kmen,odrezal som ho nakoniec cely. Dakujem za diskusiu.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?