Daň z nehnuteľnosti

Prosím viem niekto poradiť k téme dane z nehnuteľnosti? Naša situácia: rodinný dom bol v 8/2023 zapísaný na katastri ako rozostavaná stavba, do konca r. 2023 bol skolaudovaný a pridelené súpisné číslo, následne sme ho kúpili. Zápis dokončenej stavby sme nestihli v r. 2023 podať. Moja otázka: ako uviesť NHN na daňové priznanie? Dosiaľ som sa dopátrala k informáciám, že obec vychádza zo stavu katastra k 1.1.2024, kde však informácia o stave pozemku stavebný/kolaudácia uvedený nie je. Mám za to, že pozemok právoplatnou kolaudáciou už nie je považovaný za stavebný. Mám teda uviesť druh pozemku podľa katastra? V našom prípade: Jedna parcela zastavaný pozemok +druhý pozemok označený ako záhrada. Druh budovy rozostavaný rodinný dom sa ráta ako stavba alebo nie? Ak áno aký druh? Iné stavby? Dakujem za radu.
Odpovedať

Mám za to, že pozemok právoplatnou kolaudáciou už nie je považovaný za stavebný

Z pohladu dane zo stavebneho pozemku - ja tomu rozumiem rovnako - vobec nevychadza z katastra ale z toho na ktore parcely je vydane stavebne povolenie a koncit by malo v roku kolaudacie. Co sa tyka dani zo stavieb - tu by to malo ist vylucne podla udajov z katastra pokial viem.

Odpovedať

Odpoveď na príspevok od cattiett:

Prosím viem niekto poradiť k téme dane z nehnuteľ…
@cattiett my sme nezapisovali rozostavanu stavbu. K danovemu priznaniu sme dolozili kolaudacne rozhodnutie a novy geaometricky plan, ktory este nebol na katastri.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od cattiett:

Prosím viem niekto poradiť k téme dane z nehnuteľ…
@cattiett Aj tu je celá diskusia k tomu: https://www.modrykonik.sk/forum/finan...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od chrobak7:

@cattiett Aj tu je celá diskusia k tomu: https:/…
@chrobak7 Dakujem tento prispevok som videla ale su tam nepresne info a odpoved na moju otazku ci a ako zdanit rozostavanu stavbu neviem.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?