Rovná strecha s atikou - ako na to?

Zobraz úvodný príspevok
Dobrý deň, chcem sa opýtať tých z vás, čo ste robili rovnú strechu. Chcem dať hore asfaltovú krytinu. Nemáte nejaké obrázky rezov, ako ste riešili napojenie na atiku a vôbec detail atiky a oplechovania na nej? Ďalej sa chcem opýtať, ako sa riešiť "pripevnenie" tých asfaltových pásov k polystyrénu. Kedysi sa dávala škvara, na to cementový poter a na to sa naváral ten bitumen. Dnes sa na polystyrén už vraj žiaden poter nedáva a niektorí to zaťažujú kamienkami. Ale robia sa vraj stále strechy aj bez toho priťaženia štrkom. Lenže asfaltové pásy asi ťažko môžem nalepiť na polystyrén penetrákom a plameňom nie? Ešta mám jednu otázku - máte vo fasáde (na bokoch strechy pod atikou) aj nejaké odvetrania izolácie? Díky moc za vaše postrehy.
Odpovedať
1
2
@purplesticks Spad je cca 2% , inak som nevedel najst foto kde uz je aj bleskozvod a zvysok hotovy 🙂 epdm drzi perfektne , niesu tam ziadne bublinky , cize spokojnost s EPDM . Dalsi dom by som staval tym istym sposobom 🙂
Odpovedať
@purplesticks Najlepšie bude zobrať projekt a isť za strechárom/izolatérom skuseným a nevymýšlať. Taktiež som chcel dať tehlu/porobeton,ale 1/2 strechy mame 1m výšku a niekde aj 1,25m,bolo by to "neodporucane" 😄 A aj na tie 2 rady mi neodporucal dat tehlu len na maltu a 10cm veniec,ale aj nejaku vystuž do venca. Boh vie,kde je pravda,čo statik to iný názor...
Odpovedať
@budix Ako osobne sa prikláňam k môjmu statikovi, ktorý v rámci realizačného projektu RD navrhoval statiku na komplet celý dom a tým pádom ho pozná. Strechárska firma ešte ani nevidela projekt, ale keď som spomenul atiku, hneď argumentovali, že veniec musí byť, stále ho robia a bez neho mi strechu nespravia. Samozrejme detailného vysvetlenia som sa nedočkal - veniec na atike je kvôli statike a hotovo. Vraj mám vymeniť svojho statika 😄 Rozumnejšie mi prišlo zmeniť strechársku firmu.
Odpovedať
Ako ste robili spád 3° na atike ? V projekte mám spádový (klinový) polystyrén. Sú aj nejaké ekonomickejšie - overené ekvivalenty ? @romanc @budix
Odpovedať
@purplesticks ešte k tej atike - pamätám si ako mi na vysokej škole profesor statiky skoro výkres roztrhal, keď videl murovanú atiku. Ale bola to atika na výšku asi 1m, plocha strechy 300m2, výška 20m a fólia zaťažená štrkom. Ale vyvolalo to vo mne takú reakciu, že ak sa ma niekto v noci opýta aká atika, tak vykríknem betónová 😄. Zážitok z minulého roku - na rodinnom dome vo výške 3m nad zemou, kde asi 2m od okraja ešte chýbal rozhrnuť štrk, prišla víchrica a fólia sa zdvíhala niekoľko cm. Neviem ako by sa to chovalo vo väčších výškach a iba keby je atikový plech kotvený cez osb do tehly. Už len kvôli tomu kotveniu som za veniec, ak nie celá atika z betónu. A čo sa týka spádovania, tak mám skúsenosť že skoro každá firma má nejaký svoj spôsob, ktorý preferujú a taktiež nábehy si inak robia. Väčšinou používajú kliny, keďže nezaťažujú viac strechu a zároveň je to izolácia navyše.
Odpovedať
@marsdm Akože už nemám slov 😠 Čo človek, to iný názor na veniec na atiku. Môj statik (asi nemal toho istého profesora ako ty) mi projektoval atiku dva rady pórobetónu a koniec. S tým sa stotožňuje aj @jan45 Jedna strechárska firma mi tvrdí, že bez venca mi polystyrén roztlačí atiku a odtrhne od ŽB stropu, ďalšia firma tvrdí, že veniec na atike je nepotrebný a sú to výhodné peniaze. A teraz sa rozhodni - myslím, že to všetci poznáme 😄
Odpovedať
@purplesticks ja som v takýchto veciach rozhodovania za tú lepšiu variantu, ak to človek robí pre seba. A hlavne, ak pri realizácii nie je taký veľký rozdiel v cene. Myslím že jeden výrobca polystyrénu má dokonca v produktoch aj atikový EPS, ktorý sa len lepí na rovnú betónovú platňu. Ale neboli k tomu bližšie informácie alebo obmedzenia, lebo to bolo len prezentované v rýchlosti na seminári. Ale osobne som za ten betón, keď aj by to bolo svojpomocne robené, tak mi príde ľahšie uložiť 2-3 rady DT a zaliať ako zakladať tehlu na maltu a potom ešte prípadne ten veniec robiť.
Odpovedať
@purplesticks Vidis a ja som mal takeho statika, ze mam atiku z DT este previazanu aj so stropnou doskou 😄 Kazdopadne ytong bez venca by som nedaval a keby som robil veniec, rovno ho dam do spadu. 😉
Odpovedať
@marsdm @zefe OK, vidím to tak, že urobím spádový veniec v hrúbke okolo 7cm - aby sa nepovedalo, že ho nemám 😄
Odpovedať
@purplesticks ja by som povedal, že ide aj o to, že do atyky kotvys osb. Pri dnešných vetroch by som sa nečudoval keby ti to z murovky vytrhlo. A už som to aj videl. Kotvenie do betónu je predsa väčšia istota.
Odpovedať
@purplesticks hlavne tam daj roxory a spravne previaz rohy, inak bude veniec na 2 veci 🙂
Odpovedať
@purplesticks Momentálne nám to robia,strechár povedal,že stačí atiku do roviny a on si to podloží polystyrenom do spádu. Ale budeme robiť venček na tie DT,tak môžu dať jednu stranu šalungu nižšie.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Ak by sa mi teoreticky do konca roka nepodarilo urobiť komplet strechu (kvôli nedostatku polystyrénu na thu), môžem "zazimovať" stavbu s tým, že nechám ŽB a na ňom vymurovanú atiku ?
Odpovedať
@purplesticks ovplyvní ti to práce vo vnútri a tym stratíš možno 5 mesiacov. Záleží aj aká bude zima. Budeš mať zimu v dome, bude ti to vlhnut, kondenzovat.. Ak ti bude kvapkat voda na sdk, potery, omietky tak to bude zle. Samotnej streche by to nemalo ublížiť
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
No ja riešim tiež aktuálne rovnú strechu na dome, ale bude len na malej časti - asi 7m2, zvyšok je klasická sedlová strecha. Je to taký výbežok nad obývačkou. Mám tam obmurovanú atiku priamo na deke 20-ka Ytong, dva rady. Žiadny veniec. Atika bude oplechovaná a zaťažená strecha bude štrkom. Zloženie strechy mám takéto: vymývaný triedený riečny štrk, oblý, fr.16/32 separačná a ochranná vrstva - Geotextília strešná fólia Fatrafol 810 separačná a ochranná vrstva - Geotextília spádová vrtva zo spádových dosiek z EPS tepelná izolácia - ISOVER EPS NEOFLOOR 100 parozábrana betónový strop Premaco EN
Odpovedať
ešte foto
Odpovedať
@erik8989 atiku zatepliť z boku aj z vrchu . Nato predpokladam že pôjde OSB doska vypustit na zateplovák , záveterné poplastované lišty a vytiahnut Fatrafol na atiku . Veniec je istejší , ale používame vruty do pórobetónu ak kotvíme OSB a drží to poriadne (len treba dať pozor aby sa nepretiahla zbytočne vela )
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Ahojte, ozivim trisku temu otazkou: Je mozne riesit zatelpenie strechy, izolaciu a oplechovanie atiky pred samotnym zateplenim fasady? - Ze OSB a oplechovanie bude vytrcat a cakat na EPS?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od blackmoonx:

Ahojte, ozivim trisku temu otazkou: Je mozne ries…
@blackmoonx áno, je to možné, riešil som to takto.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?