Pytam rady

Ahojte chceli by sme sa pomali pustit do riesenia domu. Pozemok mame. Mozete mi prosim poradit ako postupovat a na co si dat velky pozor aby sme zbytocne nepreplatili? Ake mate skusenosti, co vas vyslo najvyhodnejsie?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od stadlerstadler:

Ahojte chceli by sme sa pomali pustit do riesenia…
@stadlerstadler .. ak nemáte ešte projekt, tak s projektantom určite navštíviť aj pozemok, nech to vidí. Rátajte vždy s časovou rezervou, čo sa SÚ, pozemkového fondu a pod... týka...Ak budete stavať subdodávatelsky, tak vychádzajte vždy z viacerých cenových ponúk. A úplne top za mňa v dnešnej dobe je nezávislý a naozaj dobrý stavebný dozor. Načasuje vás, skontroluje a až po jeho vyjadrení pokračujte ďalej. Tá najlacnejšia vec v sekundárnom ohľade nemusí byť tou najlacnejšou ...Toto je ale len taká rada.. z helikoptéry... zbierajte si rady ďalej.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od brapene:

@stadlerstadler .. ak nemáte ešte projekt, tak s …
@brapene Pozemkový fond a časová rezerva?.... To si vybral dobrý príklad. 🤣🤣🤣 @stadlerstadler Najvhodnejšie, aby si nepreplatil, je byť zbehlý v téme, naštudovať si konkrétnu problematiku a riešiť to individuálne a nie komplexnou dodávkou od niekoho. Buď budeš šikovný a veľa veci si vyriešíš, vykombinuješ a vychodíš sám, alebo budeš za všetko (aj za to "chodenie" a nekombinovanie) platiť iným.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od petersd:

@brapene Pozemkový fond a časová rezerva?.... To …
@petersd .. ešte aj pamiatkový urad je nadčasová inštitúcia...🤔
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od brapene:

@petersd .. ešte aj pamiatkový urad je nadčasová …
@brapene Hej, ale podstatne rýchlejšia inštitúcia než fond 🙂
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od brapene:

@petersd .. ešte aj pamiatkový urad je nadčasová …
@brapene pamiatkovy urad to hej... mne nariadili na zakl. nejakých ich vnutornych "dojmov" že mam vykonať pred stavbou archeologicky prieskum ... samozrejme na vlastne naklady najsť archeologa z ich zoznamu, mastne ho zaplatiť, aby sa pol dňa šňural v zemi a tam našiel jednu zhnitu protezu po nejakom pradedovi a nejake kusky črepov z prababinho riadu... ozaj nadčasové ... aj keď som mimo pamiatkovych zón aj nejakych ochrannych pásiem ale oni to nariadili aj tak ... vraj kvôli tomu, že vedľa pri stavbe ulice pred 5r. našli nejaké črepy zo stredoveku ... ja sa výskumom nebránim, mám rád historiu aj dedičstvo... ale tento štát a jeho inštitúcie preto nerobí nič a všetko hodí len na plecia developerov a stavebníkov... a oni len prídu v saku po spracovanú dokumentáciu, ktorú ty spracuješ a zaplatíš, ktorú potom založia do šanónu a hnije to v nejakom archíve...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@brapene pamiatkovy urad to hej... mne nariadili…
@dexter89 .. ja keď som staval, tak nejaký "sám majster" v okrese zavolal políciu ku kostiam, čo vykopal pri kopaní základov. Tí zvážili, že to nie je z trestnej činnosti, tak kontaktovali pamiatkarov a tí uvalili na cely kataster dočasnú plombu, že kto chcel stavať, tak musel mat od nich papier k SP. Poslal som im všetky dokumenty a žiadosť a po 30 dňoch mi prišlo poučenie, že ich mám kontaktovať, keď niečo nájdem. Začínal som stavať na jeseň a ten mesiac ma úplne zabrzdil. Inak stále lepšie, ako u toho, čo to nahlásil, tam sa mu na pozemku pekne dlho hrabkali študenti a hľadali nemožné. Pozn: toto info mám len "per huba".. neoverené. PS: poučenie by k SP mohli posielať aj elektronicky. Nejednalo sa o žiadnu kontrolu.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od brapene:

@dexter89 .. ja keď som staval, tak nejaký "sám m…
@brapene ono problém je , že podľa zákona o piamtkach majú právo určiť prieskum , ale zas podľa ústavy SR možno vlastnícke právo obmedziť vo verejnom záujme len za úhradu. V prípade pamiatkového zákona ti obmedzia Právo ale bez úhrady teda ešte si na Tom stratový Tak sa pýtam čo je viac ? Ústava SR alebo pamiatkový zákon ... Správne ak je verejný záujem na ochranu histórie a pamiatok tak stat by mal na Tom finančne participovať ... Ale na Slovensku ti niečo vo verejnom záujme nariadia , ale oni do toho nedajú ani euro
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od stadlerstadler:

Ahojte chceli by sme sa pomali pustit do riesenia…
@stadlerstadler pozemok mate a mate aj vyjadrenie od SU, ze sa tam da stavat? Lebo to ma byt uplne prva vec, este pred kupou pozemku, mat uzemnoplanovaciu informaciu idealne so vsetkymi regulativmi. Dalsiu vec v poradi by som si vo VZN pozrela, ake mate dane za stavebny pozemok a podla toho sa zariadila, nakolko ak si v nejakom vacsom meste, tak ta na daniach za stavebny pozemok zderu z koze, tie sumy su niekde brutalne. A ak mas 1000m2 pozemku a je to jedna parcela a cela bude v SP, tak ta akurat tak riadne nase..u, ked pojdes podat danove.. Takze pekne preratat, kolko ta co bude stat a podla toho bud oddelit parcelu alebo nechat tak.. No a potom uz klasika, projekt a cakanie na SP. My sme si vybrali firmu, ktora nam to SP aj vybavovala, usetrili nam kopu casu a nervov, nakolko presne vedeli, kde ake lajstro treba poslat. Ja som si potom uz len striehla cas a akonahle sa nam to predlzovalo nad zakonnu dobu, tak som tam vyvolavala a aj osobne sla, aby som to posurila. Bez toho by sme cakali dalsie tri, styri mesiace este, lebo oni maju cas..
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?