Názor na projekt RD

Dobrý deň, sviatočný čas a oddych sme využili na kreslenie (úpravu) projektu. Pred odoslaním architektovi by sme radi počuli názory iných čo a ako dispozične zmeniť. Orientácia pozemku je južná strana zo strany spálne, kuchyne a obývacej izby.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od maagj:

Dobrý deň, sviatočný čas a oddych sme využili na…
@maagj na moj vkus je vo vstupnej chodbe prilis vela dveri. Satniky su fajn ale chyba mi tam miesto/komoda kde zlozis veci hned po vstupe ako kabelka, ciapky, rukavice, kluce a take drobnosti. Miesto na topanky s kreslom.... A dala by som posuvne dvere. Inak to vyzera fajn aj kde rozmery by boli lepsie pre urcenie priestoru. Snad linku nechcete mat vyskladanu z malych skriniek. Vsetko si uz teraz rozvrhnite.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od maagj:

Dobrý deň, sviatočný čas a oddych sme využili na…
@maagj no ja tam teda nevidím ani vstupné dvere 🫣 bolo by dobré pôdorys aj s mierami, alebo aby bolo vidieť čo sú tie veľké priestory.. garáže balkón, práčovňa, či??
Odpovedať
Pridávam označené miestnosti plus ich výmeru. Keď budem mať viac času, skúsim to nejako rozumne pokótovať aby ste vedeli, aké sú rozmery miestností. -z chodby viem jedine ubrať dvere tak, že technická miestnosť bude prístupná len z garáže ale to asi nie je dobrý nápad (ešte nad tým pouvažujeme). -dvere naľavo je šatník + botník kde odložíme veci a aj sa obujeme, dvere napravo je WCko. Samozrejme bude tam v priestoroch ako je špajza niečo na sedenie a hneď pri vchodových dverách miesto na odkladanie kľúčov. A linka je navrhnutá tak, že rozmery na jednej strane sú 4 250mm a na druhej strane (po dvere) 3 750mm. Na tej kratšej strane (pri dverách) plánujeme vysoké skrinky až po strop a v nich 1. rúra 2. mikrovlnka 3. chladnička (bez mrazničky, tá bude v špajzi) 4. vstavaný kávovar 5. skrytý vchod do špajze Na druhej strane sú to násobky 60ky, čiže sa to dá samozrejme rozvrhnúť aj na širšie skrinky (vždy sú to násobky 300mm) Inak ďakujem za postrehy
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od maagj:

Pridávam označené miestnosti plus ich výmeru. Keď…
@maagj aha.. A ešte ako sa dostanete do tej kúpelne rodičov, dvere isto z toho šatníka, nie od schodov.
Odpovedať
A ešte mi príde divné prečo ste dali nad garáže izby, nebude tam deťom odspodu zima? Radšej by som to dala nad obývanú časť, nad tu kuchyňu.. určite by sa tam lepšie vykurili tie izby.. garáž predpokladám teda že nieje vykurovana..
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od maagj:

Dobrý deň, sviatočný čas a oddych sme využili na…
@maagj K domu, najviac mi vadí vstup do spálne z obývačky, takto sa to robí v dvojizbových bytoch ktoré majú celé rozmer vašej obývačky a kuchyne. Druhá vec čo ma zaskočila prečo niečo kreslíte ak máte architekta, prečo robíte jeho robotu. Tretia vec na ktorú by som sa pozrel je rozpočet, máte nejakú predstavu koľko také niečo bude stáť. Lebo to bude drahé ako by povedal podržtaška, ak to nebudete stavať na štíl Oravcov že všetko si urobíte sami z rodinov a lacnejší materiál navozíte s Poľska.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od martosko:

@maagj K domu, najviac mi vadí vstup do spálne z …
@martosko to nieje vstup až tak z obývačky.. je tam schodisko, taký medzi priestor otvoreny. Načo by tam robili akože chodbu, keď to môže byť presvetlený priestor..
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od maagj:

Pridávam označené miestnosti plus ich výmeru. Keď…
@maagj podla mojej skusenosti, chybaju mi dvere z garaze do domu, u teba tam priestor na to je.. ak nieco potrebujem z garaze, musim vyjst von
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od maagj:

Dobrý deň, sviatočný čas a oddych sme využili na…
@maagj mne sa to pozdáva , akurát neviem prísť na chuť tomu ako je wc nacapené na vchodových dverách. Dobré je, že sa Ti zo západu nebude prehrievať , pouvažoval by som nad rozmiestnením izieb na poschodí . Detská s oknom na sever mi príde ako za trest.
Odpovedať
Ďakujeme všetkým za konštruktívne komentáre. @vladohe - rozmýšlal som nad tým, vymeniť WC a technickú miestnosť ale tým pádom by som nevedel mať na WCku okno. Toto WC bude aj tak používané väčšinou len pre návštevy, respektíve pri našom odchode alebo príchode. Tie izby na sever sa z môjho pohľadu nedajú inak vyriešiť, nedokážem to tam inak upratať. @rados611 - garáž bude čisto garáž, nebudem z nej nič potrebovať. Odkladacieho priestoru na iné veci je tam dosť. Najpraktickejšie by bolo samozrejme mať vchod z garáže rovno do špajze (ako som si kreslil v niektorých proejtktoch) ale tu to jednoducho nejde vykúzliť. @martosko - na tom vchode nevidím nič zlé. Architektúru riešim pretože som dohodnutý s bratrancom, že mi vypracuje projekt pre SP za výhodnejšiu cenu keď mu donesiem "hotový" projekt nad ktorým už nebude musieť on premýšlať. Statiku si robím sám. Rozpočet veríme, že do 400k€ sa zmestíme ale to neviem prečo máš potrebu vyťahovať a riešiť. @tabitka337 - garáž bude temperovaná a od spodu zateplená, na poschodí bude podlahový polystyrén a podlahové kúrenie. Nevidím dôvod aby tam bolo zimšie ako v iných priestoroch domu. Samozrejme, že do rodičovskej kúpeľne sa dostaneme cez šatník, len som tam zabudol nakresliť dvere. Taktiež máme ideu NEurobiť v detských izbách nad garážou tú predeľovaciu priečku pokiaľ budú deti malé, aby mali veľký priestor na hranie. Až potom, keď budú chcieť mať súkromie by sa dodatočne urobila daná priečka.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od maagj:

Ďakujeme všetkým za konštruktívne komentáre. @vla…
@maagj Tie detské izby sú naozaj na sever zle. Taktiež prečo dolu nespravíte čisto denne miestnosti a hore spálne. A hlavne keď máte architekta nechápem prečo to vy potrebujete upratať. Nie je nad to nájsť architekta nech sa vám na to pozrie a taktie on už bude vedieť čo s tým. Prečo izby neuložil nad kuchyňu ? Vsetko sa dá určite vylepšiť
Odpovedať
Profilova fotka
Ahoj, v garazi budes mat aj ine veci ako auta, spravis si tam "opravarsky kutik" s naradim, kos na sklo, a ine veci ktore budu cakat kym ich vyvezies/upraces a teda budes chodit do garaze castejsie ako si si myslel. A ked prides domov, zagarazujes, vydes z garaze, zatvoris garaz, vytiahnes kluce aby si si mohol otvorit vstupne dvere? Deturence za tebou. Pohodlnejsie je vyjst z auta a prejst rovno do vstupneho satnika, resp TM v ktorej budete odkladat prave nosene topanky a kabaty. Alebo nechat topanky a kabaty este v garazi. Na toto je prestup z garaze do domu top. Vlastna skusenost, kluce od domu nenosim, iba bip na garaz. Mysliet na to ze mraznicka v spajzi bude vytvarat teplo. Posuvne dvere do satnika aj dennej miestnosti. Pridat okno na kuchynskej linke vlavo. Nech si deti nezvyknu chodit z obyvacky na vase WC, je to blizsie. V detskych budu uz teraz velke postele? Ak nie, zariad si ich nabytkom. Dvere z izieb do satnikov zrusit a nechat len paralelne skrine. Do rohov sa zle uklada. Dvere na kupelni otocit a posunut k vani, vana hned za nimi. Kupelnu zmensit, aby sa do pracovne za nou zmestili vodorovne pristroje, lebo to miesto je nevyuzitelne, alebo spojit s kupelnou, nemusite potom prechadzat s pradlom.
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od maagj:

Ďakujeme všetkým za konštruktívne komentáre. @vla…
@maagj tiež mi príde lepšie dať tie izby nad kuchyňu než nad garáž. Aj najtichšia garážová brána je trochu počuť a hlavne keď je kotvená do stropu a koľajničky jemne vibrujú. Keby sa dali izby vľavo, mohla by sa hneď aj terasa prestrešiť alebo teda kopírovať tvar domu. A prechod z garáže sa môže dať do technickej miestnosti a je to lepšie aj keď sa nákup nosí alebo sneží. Zbytočne ísť po vonkajšku, keď sa to dá teraz ešte vymyslieť.
Odpovedať
Na jednej strane vám tu prekáža pri projektovaní chlad z garáže cez skladbu stropu a podlahy do izieb ale neprekáža vám chlad z garáže cez interiérové dvere (zamýšlaný prestup do obytných miestností z garáže). Taktiež z hľadiska bezpečnosti domu je to riziko. Ako som spomínal, ušetríme 3000€ ak si dom "vymyslíme" vo vlastnej réžii a bratranec už len prekreslí projekt pre získanie SP a dá pečiatku... preto sú zbytočné otázky, prečo to nerieši architekt... Rozmery miestností sú cca zakótované takto
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od maagj:

Na jednej strane vám tu prekáža pri projektovaní …
@maagj ešte som nevidel dom, kde by bolo viac šatníkov ako izieb... :) chodbu na posch. by som určite zmenšil a vyhodil tie šatníky, nech je chodba menšia a izby väčšie na úkor jednak šatníka aj chodby samotnej... ak nechceš prechod z garáže rovno do domu, načo je súčasťou domu? lepšie je postaviť osobitne ...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od maagj:

Na jednej strane vám tu prekáža pri projektovaní …
@maagj dvere do garáže sa dajú dať rovnaké ako sú vonkajšie dvere (bezpečnostné, aj tepelnoizolačné, aj proripožiarne môžu byť keď človek chce)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od marsdm:

@maagj dvere do garáže sa dajú dať rovnaké ako sú…
@marsdm áno, tiež ma to napadlo.. ale tie sú niekoľkonásobne drahšie ako tie obyčajné interiérové 🫤 S tou garážou mimo domu by ste ešte aj ušetrili, nemusíte vykurovať 😉
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od tabitka337:

@marsdm áno, tiež ma to napadlo.. ale tie sú niek…
@tabitka337 keby je to jediný dôvod prečo tam nedať dvere, tak by sa to stále oplatilo podľa mňa 🙂 ale teda ja tam nevidím problém mať aj obyčajné dvere. Keď chce niekto vykradnúť dom, tak to spraví akokoľvek a asi skôr cez okno (aj keď tipujem že takýto dom bude mať aj zabezpečovací systém). A keď je obava o zimu alebo smrad z auta, tak v technickej miestnosti nie je potrebné veľmi teplo keďže tam bude asi dosť zariadení ktoré nejaké teplo vyprodukujú a dá sa spraviť odťah von alebo rekuperáciou odvetrať. Čiže kľudne aj obyčajné dvere a využiť to, že je súčasťou domu a nie chodiť okolo. Inak každý tu poradí niečo iné, lebo 100 ľudí 100 názorov. Závisí aj aké sú zvyky. Ja mám zažité obe varianty čo sa týka garáže. Keď je možnosť vyhnúť sa prezúvaniu, obliekaniu a otváraniu celej brány len kvôli tomu že si človek niečo zabudne v aute, tak to by sa mi nechcelo.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od maagj:

Na jednej strane vám tu prekáža pri projektovaní …
@maagj tie izby na sever, keď tam plánujete mať takú hernú najskor.. bude tam asi dosť tmavo a pocitovo chladno. My máme teraz na západ a deti tam stále svietia ale je tu teda aj malé okno.. na novom dome máme dve izby na S-Z a v jednej je strešné okno a v druhej sú ešte od východu 2 víkerové okná.. tá je presvetlena dosť. Ale tá so strešným je podstatnejšie tmavšia. A najlepsia je 3.i na J-V, tam je svetlo celý deň. Vy budete mať aspoň strešné okná? Deti sa inak budú asi skôr hrať dole v obývačke keď bude mamina variť aby ich mala na dohľad 😉 Čiže aj wc budú využívať dole, keď nebudú práve spať.. zvážte vymeniť s tou technickou, okno aj v technickej teba.. Odkladacieho priestoru je treba veľa, to máte dobrr
Odpovedať
Na 100% by som nedávala do detskej jediné okno na sever, všetko by som urobila preto, aby bolo inde. Máme kanceláriu s dvomi obrovskými oknami na S, a celoročná absencia slnečného svetla v miestnosti je fakt nepríjemná. V dome máme terasové veľké okná na S, ale zároveň máme okná z východu aj západu. Neviem si predstaviť, že by mi tu nesvietilo nikdy slnko do miestnosti. Resp. viem, to by som nedala 🙈
Odpovedať
Určite by som dole vymenila/pridala kúpeľňu - neviem si predstaviť už len sama, že si po príchode domov a cez deň umyvam ruky na tom mini umyvadle pri zachode alebo idem cez cely dom a spalnu do kupelne.. a už vobec nie s malými deťmi, veď kolkokrát je treba ich umyť, ruky, pusu, zadky :D takže by som dole porozmýšlala nad normálnou funkčnou kúpeľňou ak nie aj so sprchou tak aspoň plnohodnotný záchod a umývadlo + úložný priestor/kôš na prádlo. Verte mi, chodiť so špinavými deťmi cez spálňu alebo do poschodia umývať si ruky bude fakt neprakticke
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od maagj:

Na jednej strane vám tu prekáža pri projektovaní …
@maagj Pri rozpočte 400 tísíc € určite neodporúčam šetriť na projekte - nechaj bratranca bratrancom a nájdite si architekta, ktorý vám navrhne nadčasový dom s modernou dispozíciou...tiež súhlasím s ostatnými, že detské izby na sever sú veľmi zlý nápad - nedostatok slnka a svetla sa nedá ničím vykompenzovať...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od maagj:

Dobrý deň, sviatočný čas a oddych sme využili na…
@maagj z vlastnej skusenosti ti radim, zaplat si architekta. Pred nedavnom som dopytoval architektonicku studiu, ceny boli od 700 euro az do 4400. Ti lepsi si nechaju zaplatit, ale aj priemerny architekt ti navrhne dom podla nejakych standardov. Ja som si takto kreslil dom asi rok az som dospel k tomu ze toto je to prave. Zacal sa robit projekt. Na zaciatku, ked boli len podorysy a plan zakladov som to stopol. Stale mi tam nieco vadilo. Rozhodol som sa zaplatit si architekta, ktory mi dal ponuku na 1350 eur za studiu. Cize nevyberal som ani najlacnejsiu ale ani najdrahsiu. Vybrat architekta nieje lahke, kedze 90% z nich nezdielaju podorysy svojich navrhov, tak som sa rozhodol pre toho s kym sa mi najlepsie komunikovalo. Ako tu uz bolo spomenute, pri rozpocte niekolko tisic za dom, je tych par stovak za architekturu zanedbatelnych.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od maagj:

Na jednej strane vám tu prekáža pri projektovaní …
@maagj Istotne siahni po architektovi. To, ze pises ze "usetris" 3000 eur je somarina. Vsetky veci, ktore budu nedomyslene budes chciet po par mesiacoch byvania prerobit a budes si buchat hlavu, preco si to nedala niekomu navrhnut podla svojich predstav, ked sa stavalo. Architekt pozna standardy, comu sa vyvarovat, vyriesi vsetky nezrovnalosti atd atd a rozmysla aj do buducna (deti, deti vyrastu atd). Tych "par" penazi ked sa pozries na celkovu cenu domu a samotnej stavby je fakt investovanych rozumne. Planujete tam byvat cely zivot, tak ver, ze nechces nedotiahnute veci. Neviem preco chcu ludia vzdy setrit na veciach, ktore su jedny z najdolezitejsich a nesetria na somarinach. Potom tie stavby tak vypadaju, bez praktickosti, logiky atd atd. Kamoske konzultoval ich projekt architekt a nakoniec ho musela upravovat. Nie preto, ze by nechcela, ale preto, lebo zistila, ze rozmiestnenie by sposobovalo slusne problemy pri dennom fungovani, co jej ani nenapadlo, nakolko na papieri vsetko vypadalo pekne. Do dnes nelutuje tych par eur. My spolupracujeme s firmou Nebojsa architekta. Skus im napisat pre nezavaznu ponuku, nic zato nedas. Neverim, ze by studia u nich tolko stala.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od sovietovic:

@maagj Istotne siahni po architektovi. To, ze pis…
@sovietovic "preco si to nedala niekomu navrhnut podla svojich predstav" A toto sa ako dá? Veď ja mám nejakú predstavu a architekt má svoje štandardy (a veľa krát aj predstavy, úplne odlišné od tých mojich)... Tiež som dal nakreslený pôdorys domu projektantovi a ten to len hodil na papier. Ja tam budem bývať nie projektant. Takže chcem mať dom podľa mojich predstáv, nie projektantovych.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od megdesign:

@sovietovic "preco si to nedala niekomu navrhnut …
@megdesign Tak to mas asi skusenosti so zlym architektom. Architekta si platis ty, takze on musi zakomponovat tvoje predstavy do funkcneho projektu, splnajuc normy atd a nie on svoje predstavy. A ak navrhuje architekt akukolvek zmenu v tvojej predstave, musi to konzultovat a vediet vysvetlit preco to navrhuje. Pripadne ta upozornit, ze preco tvoje riesenie nieje najvhodnejsie a ci s tym tvojim "riesenim" napriek tomu chces pokracovat aj napriek varovaniam. Su architekti, ktory maju svoj styl, tak ako pises a budu ti ho pretlacat donekonecna (ulahsit si robotu), ale mas architektov pre ktorych je zakaznikova spokojnost a vysledny projekt podla predstav stale prioritou.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?