A0 od roku 2021 - je to povinné alebo odporúčané?

Ahojte, chcem sa spýtať je A0 od 2021 záväzné alebo "len" odporúčané pri stavbe rodinneho domu? Názor projektanta vs. stavebnej firmy a moje info sa rozchádzaju. Ďakujem
Odpovedať
1
2
Profilova fotka
Co viem ja, všetky budovy, postavené po 31. decembri 2020 (meaning stavebko vydane po 1.1.2021 a kolaudacia prebiehajuca v tomto rezime), budú musieť spĺňať požiadavky pre energetickú triedu A0. Avšak nároky na obvodový plášť vyplývajúce z normy o tepelnotechnických vlastnostiach (STN 73 0540-2 ) zostanú bez sprísnenia, t.j. vplyvu napríklad na ich hrúbku. Čo znamená, že projektanti sa so situáciou budú môcť vysporiadať efektívnejšie a to napríklad s využitím alternatívnych zdrojov energie. Co znamena, ze nemusis mat okna ktore vyhovuju A0, ak to dohrabes zdrojmi/inak. Teda taky mackopes :)
Odpovedať
@mgx no v podstate máš pravdu. Zrejme si ale každý stavebný úrad vyloží zas zákon po svojom a niekde vydajú povolenie aj keď bude stavba povolená po 01.01.2021 (pretože budú brať v úvahu, že žiadosť bola podaná do 31.12.2020)...
Odpovedať
Profilova fotka
@katarinac292 Podľa mňa na tom nieje nič, nejasné, áno je to zävezné. Neviem kde čerpáš informácie ale projektant by mal vedieť aký projekt urobiť aby bol podľa noriem ale prečo sa to pýtaš stavebnej firmy netuším keďže oni majú pracovať podľa projektu aký dostanú.
Odpovedať
@martosko ahoj, no velmi jednoducho, dala som. si vypracovat projekt s tym, ze chcem A0, chcem rekuperaciu a tepelne... podľa prepočtov sa do A0 nezmestil a projektant mi tvrdil, ze A0 je odporúčané, nie záväzné... volala som firme, kedze mi maju vybavit aj stavebko, ci je to naozaj tak, lebo ja som bola v tom, ze A0 je jednoducho povinnost a oni mi tvrdia to iste, na stavebnom urade ma samozrejme poslali opýtať sa projektanta ale ze oni su nastaveni, ze A0 vyzadovat budu, o ziadnej zmene nevedia.
Odpovedať
"Na stavebné povolenie vydané do 31.12.2020 stačí splniť požiadavky energetickej triedy A1 (ultra nízkoenergetické rodinné domy), kde spotreba primárnej energie nesmie prekročiť 108 kWh/m2 za rok. Od 1.1.2021 bude musieť dom povinne spĺňať energetickú triedu A0 (s takmer nulovou spotrebou energie), na ktorú je potrebná primárna energia do 54 kWh/m2 za rok." Zdroj: https://www.pasiv-dom.sk/blog/novy-st...
Odpovedať
Profilova fotka
@katarinac292 Tak toto by som videl na zmenu projektanta, okrem toho že si neviem predstaviť čo by to musel byť za dom aby sa s TC a rekuperáciou nevošiel s primárnou energiou do triedy A0 tak by som od neho žiadal vidieť kde je napísané to čo tvrdí keď o tom nevedia stavebné úrady na ktorých tu najviac záleží keďže oni vydávajú stavebné povolenie aj kolaudujú.
Odpovedať
@peter977 Tak by to aj mali brať. Niektorým stavebným úradom to trvá roky kým vydajú SP a nerozumiem, prečo by kvôli ich neschopnosti mal niekto platiť za úpravu projektu.
Odpovedať
Ak stihneš PODAŤ žiadosť v tomto roku ideš do A1/0. Žiadosti PODANÉ 1.1.2020 a neskôr tak ideš do iba A0. Momentálne to riešim, takže SÚ sa mi vyjadril takto. To už kedy bude vydané je nepodstatné. Kľudne aj v auguste 2021 a ideš do A1. peter977 ma pravdu!!!
Odpovedať
@pufo20 ahoj, dakujem za odpoveď, no stihnut by som mala, len nebudem mat vsetky povinne prilohy, malo by nasledovat prerušenie konania a lehota na doplnenie... tak len dufat, ze to stihnem vybavit
Odpovedať
@katarinac292 presne ako píšeš. Vyzvú ťa na doplnenie. My to s manželkou tiež nestíhame kvôli katastru, 30 dňovým lehotám, karanténe a ďalším blbostiam, ktoré nám to zbrzdili. Priložíme čo máme ku koncu druhého dec týždňa a potom doložíme v jan21 ostatné... Veľa šťastia a pevné nervy prajem.
Odpovedať
Profilova fotka
@pufo20 môžem sa spýtať ako to funguje? Ja som bola v tom, že všetko sa musí dávať naraz. Tiež sme takejto situácii dom mame A1 a dúfala som, že by sme to stihli aspoň do konca tohto mesiaca, ale teraz sme boli v karanténe a s touto koronou je to strašne niečo vybavovať. Čo zatiaľ podate vy? Ďakujem
Odpovedať
@neila19 my sme pred rokom riesili stavebne povolenie. ziadost sme podavali 13.12 a 30.12 doplnili este, co chybalo (vyjadrenie telekomunikacii a kataster). bolo to v tej 30dnovej lehote.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@neila19 dôležitý je dátum podania nakoľko sa tu rieši ktorý dátum platí. Nevadí ak nemáte všetko (prilohy). Treba odovzdať proj.dokumentaciu a v podstate všetko čo ste stihli vybaviť. Ak zhodnotia, že niečo chýba tak vás vyzvú v pripomienkovom konaní, že do napr.30 dnovej lehoty doplnte toto s toto. Ale samozrejme radšej sa spýtajte na príslušnom SÚ, či to budú akceptovať nakoľko v Slovakistane má každá samospráva individuálny prístup a postupy.
Odpovedať
Profilova fotka
@pufo20 ja myslím, že každá pracovníčka v Nitre na stavebnom úrade ma individuálny prístup 🤦‍♀️keď som tam bola prvý krát, tak tam bola taká bosorka a keď som tam bola naposledy, tak pani mi už mávala od dverí, že ma čaká milá a veľmi ochotná
Odpovedať
@katarinac292 Otázne je prečo nechcete stavať v A0 ? Je na to finančný alebo časový dôvod? Alebo ste chceli a projektant zhodnotil že Vám stačí A1? Ak je to tak tak je to od neho nesplnenie objednaného zadania. Ja by som to riešil tak že buď to prerobí alebo nezaplatím a hľadám seriózneho odborníka. Robiť kompromisy už pri tvorbe projektu sa nevypláca.
Odpovedať
Profilova fotka
@katarinac292 @treborztv - presne, ak som raz zadal projektantovi poziadavku na A0 a prijde s tym ze staci A1 lebo do 31.12 je to OK, tak by som mu rychlo vysvetlil, ze si to moze kludne projektovat, ale pre seba a za svoje peniaze. Je to akoby si si objednala tortu a on ti donesie kolac a tvrdi, ze to pre teba staci. Prerobit a este lepsie najst niekoho ineho. Rozdiel A0 a A1 nie je len papierovy, ale ze pri raste energii to bude rozdiel, ci platite za kurenie X alebo X*2 (+ neskor mozna dan). Tiez uz zacinaju na urovni EU diskusie, ze nezateplene domy a vsetko ine ako A0 bude postupne "zdanovane" podobne ako auta s vysokou produkciou CO/CO2. Skratka obratena ekologicka dan.
Odpovedať
@mgx @treborztv dom chceme dotiahnut do A0, len teraz, kedze to nevychadza papierovo pri rekuperacii a tepelnom cerpadle, mame aj obavy, ako by to vyslo reálne. bude to pravdepodobne tvarom domu, je dost zly a ma vela presklenej plochy orientovanej da sa povedat na kazdu svetovu stranu. @mgx a s tou A1 to nebolo podľa neho do 31.12. ale tvrdi, že A0 je od 2021 odporúčaná, takže v pohode môžes stavať A1... tam smerovala moja prvá otázka, že ako to vlastne je, kedže ja už asi 2-3roky, odkedy sme hladali pozemok som bola v tom, ze povinna A0, ktorú chcem, bude od 2021...hold, nie každý projektant je pán, nájde sa aj takýto...
Odpovedať
@katarinac292 My budeme mat len TC a projektant hovoril, ze sa zmestime do A0😄
Odpovedať
@tinussska87 asi to bude tvarom a orientaciou aj dosť :) samozrejme plus zateplenie, okna atd...
Odpovedať
Momentalne sme schvalili dispoziciu a architekt to kresli. Povedal,ze uz od juna robi len A0, mame len ele. pripojku ,tak rovno povedal TČ+rekuperacia, projekt na rekuperaciu je povinny, ze vraj. Nám to vyhovuje, žena furt vetrá a mne je zima 😄 Takto vetrat oknom nemusi ,mozno len zo zvyku. Ako tu už niekto uviedol, ceny energii porastu,mozno teraz to vypada ako nevratna investicia,ale za 10-20 rokov ta investicia oproti cenam energii bude zanedbatelna.
Odpovedať
@budix nie je povinné TC ani rekuperácia , len sa musiš zmestiť do prim energie , zaujímavé že ľudia to už dokázali pred pár. r.pozrite napr. @blacksr alebo @mio23 dokonca v PP
Odpovedať
Profilova fotka
prvy pasivny dom bol v DE postaveny myslim v roku 1991. Teoria je od roku 1988 :)
Odpovedať
Keď tohto roku požiadam o územné konanie, to sa neráta ako splnená podmienka pre A1 ešte, že?
Odpovedať
@katuska2709 každý pracovník stavebného úradu si to vysvetlí po svojom. Ale čo má územné konanie spoločné so stavbou domu? Na stavebnom úrade Ti povedia jednu z týchto vecí : - musíš mať podanú kompletnú žiadosť o stavebné povolenie do konca roka - musíš mať zahájené stavebné konanie - musíš mať vydané stavebné povolenie do konca roka
Odpovedať
@peter977 pretože nemôžem podat žiadosť o stavebné kým nemám územné konanie, zlúčene byť nemôže lebo máme 2 podlažia (a okrem toho naša mč nemá ani územný plán a sused s bungalovom tiež musí ísť do územného). Kým prebehne územné konanie bude to trvať nejaký čas, takže o stavebné nepožiadame tohto roku 🙂 Nie je moja vina, že som sa s elektrinou kvôli úradom naťahovala 3/4 tohto roka, rovnako nie je moja vina že podľa stavebného zákona musím mať aj územné konanie aj stavebné. Ako takýto to už asi na Slovensku chodí, človek má smolu
Odpovedať
Kks sa tu trasiete pred tou A0 ako keby to bol nejaky obrovsky problem sa do nej dostat...
Odpovedať
@katuska2709 chápem tvoju situáciu ale o norme sa vedelo už minimálne 4 roky. Bohužiaľ to nestihneš, takže máš čas riešiť s projektantom ako dostať dom do A0.
Odpovedať
@peter977 áno o tej norme sme vedeli, ale boli dôvody pre ktoré sme kúpili pozemok pred rokom - čo sme stále rátali s tým, že stihneme za rok. Elektrárne na to mali iný názor. Pred rokom keď sme riešili zmluvu so stavebnou firmou nám povedali že stavba sa pri A0 predraží o 15 tisíc keďže sme neplánovali ani rekuperaciu ani tč. Teraz jeden známy ktorý je projektant povedal, že by mal stačiť aj krb, len je potrebné aby sme mali uvedený určitý počet % vykurovania zabezpečený krbom. Tak uvidíme čo z toho bude. Budeme musieť potom šetriť niekde inde 🤔
Odpovedať
@topfield no to by ste sa divili. problém je hlavne jpri malých domoch. doteraz stačil kotlík plynový alebo elektrický. teraz už nie, ak nemáte plyn, tak je to ešte horšie. vraj ani tepelné čerpadlo ani reku nestačí. ja mám z toho hlavu v smútku, lebo to sú riadne kraksne a v malom dome to niet kde dať a nehovoriac o tom, že tieto hračky sú hlučnejšie, tak to nemožno dať hocikde. no a v malom dome kde???
Odpovedať
@topfield niekto proste nema viac penazi a plus nechcu urcitu technologiu
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?