Aký máte názor na ceny za prenájom bytu?

To nie je mozne! Ako mozu prenajimatelia bytov ziadat take neludske ceny za prenajom? Ved oni pytaju dvojnasobok najmu, ktory skutocne platia. Ak chcu, aby im najomnik platil aj hypoteku, tak nech si nekupuju byty, lebo ja nie som ochotna splacat im to. Az nerozumiem, ako ludia na Slovensku, ktori vedia velmi dobre, aka je tu dnes situacia, mozu byt az taki prefikani a pytaju najom, ktory u mnohych predstavuje celkovy mesacny plat, ako si to moze niekto dovolit? Ved mu neostane uz ani na dopravu a stravu. Nieto este, ak ma deti, tie su uz rovno odkazane na hladovanie. Sami uznajte, ze pytat za garzonky a poniektore z nich aj nezariadene, 300 eur aj viac a za jednoizbovy byt od 330 do 500 eur, to je az nehoraznost. Neverila by som, ze je niekto schopny opovazit sa pytat az tolko. Ja osobne by som toho urcite schopna nebola. A pritom, vsetci zijeme v jednom state a predierame sa, no to neznamena, ze teraz maju preto zdierat. Ak niekto nema peniaze, naco odkupuje byt? A ak ich ma, preco pyta za podnajom tak vela? Trebalo by sa nad tym zamysliet. A mali by si to precitat aj samotni prenajimatelia, lebo su iba ako nenazranci. Mozno by sa poniektori nad tym aj zamysleli... Hrozne ma to vytaca kazdy den, ked vidim tie ceny. Nech sa to siri po nete cim viac a vstupia si tito ludia do svedomia, lebo toto uz naozaj prekracuje vsetky hranice! Myslite si o tom nieco ine alebo zdielate moj nazor?
Odpovedať
sice byt neprenajimala a ani neplanujem, ale toto je pekny priklad toho ako funguje zakon dopytu a ponuky. Cena za prenajom sa ustali na takej urovni, kde sa dopyt po prenajmoch vyrovna ponuke prenajmov. Ak by bola cena prilis vysoka, tak by byt neprenajali. Takze asi tak. Myslim, ze apelovat na ludsku dobrotu ak sa jedna o peniaze je uplna hlupost. Nikto nikoho nenuti, aby si byt prenajal. Ak bude na trhu prilis vela volnych bytov na prenajom, tak cena prirodzene klesne.
Odpovedať
Profilova fotka
Možno sú niektoré prenájmy prehnané, ale do takého predsa neleziem. Ľudská dôstojnosť pýtať si toľko? Ak natrafíš na nájomníkov, ktorý ti byt úplne zničia, potom by som chcela vidieť ako by si si sa s nimi naťahovala, aby ti uhradili škody. Predsa nebudem prenajímať niečo čo pre mna nebude mať zisk. Len tak, lebo mám dobré srdce. Ak to s cenou preženiem, nikoho tam mať nebudem. Ja som tiež platila za podnájom velké peniaze, lebo som chcela komfort, ak by som nato nemala stačila by mi aj ubytovňa. Pekný deň :-)
Odpovedať
@rijenka, preco sa nerozculujes aj nad tym, ze ceny energii isli hore? Preco sa nerozculujes nad tym, ze ceny potravin sa zvysili? Odkedy mame eura, tak sa mi z uctu a z penazenky vyplata vytraca ovela rychlejsie... tyzdenny nakup – 80-100E a to sme len dvaja... kavicka v meste? 2,50 len taky fukot... obedove menu v meste? pod 4-4,50 E ztazka najdes kvalitne... a to pred par rokmi tyzdenny nakup sme spravili za 1500, max 2000 korun, bezna cena kavicky bola korun a menucka 80-100. Parkovanie v centre BA? Su parkoviska kde za hodinu pytaju 2E!!! Ja za parkovacie miesto v meste – na parkovisku v podstate na blate platim 120E mesacne... Ako studentka som predavala v centre mesta parkovacie karty a stali 5korun na hodinu... Dnes na niektorych miestach clovek parkuje za 80korun za hod! Ked si to porovnam s aktualnymi cenami parkovania v centre viedne, tak tam na krytom podzemnom parkovisku na mariahilfer strasse zaplatis 0,80E, cize cca 1-3 toho co tu u nas... Takze, vsetko uplne vsetucko islo hore. A 300E za garsonku? Ved to je este dobra cena, tu v BA urcite ano. Zial, si treba uvedomit, ze ponuka vzdy odzrkadluje dopyt. Mame 2i byt v centre BA, prerabame ho, cize investujeme do neho peniaze a po prerabke ho chceme za pekny peniaz prenajat. Urcite do toho nevrazim v prepocte niekolko sto tisíc korun a potom ho prenajmem za sumu o malicko vyssiu ako energie. Nie som predsa charita. Ver mi, ze ked by si byt na prenajom mala ty, a vrazila by si do neho nejake peniaze, tak tiez si za neho pytas tolko kolko su ludia ochotni zaplatit, aby sa ti investicia vratila. Jednoducho je to tak, a kto tvrdi nieco ine, neverim mu... Chapem, ze asi ste v zlej situacii a je mi uprimne luto ludi, ktori sa snazia, pracuju a aj tak to nestaci na to aby mohli byvat vo vlastnom, aby mohli svojim detom dopriat vsetko co by radi dopriali. Alebo tych, ktori pracu najst nevedia... Ale naozaj hnevat sa na ludi, ktori byty prenajimaju – to sa rozculujes na nespravnom mieste. Svoj hnev a rozhorcenie adresuj politike vlad, ktore sme tu mali za posledne roky (vsetky, bez rozdielu politickeho zamerania) ktore absolutne neriesia otazku podpory byvania pre mlade rodiny formou obecnych (statnych?) najomnych bytov. Nuz, ked sa verejnymi zdrojmi mrha vo velkom style, tak potom neostava na tie dolezite veci – platy lekarov, ucitelov, podporu byvania... a lepsie to nebude... Takze svoj hnev neorientuj na ludi, ktori za vzniknutu situaciu skutocne nemozu.
Odpovedať
Profilova fotka
Nuz, tak ja byvam v ZA, volnych bytov je tu ako naondiatych s prepacenim a uplne dobre vyzerajuce novsie 3 izbove byty na prenajom t u ide za 300 euracov aj s energiami-cize zavisi od regionu, pripadne konkretneho mesta.
Odpovedať
Profilova fotka
suhlasim s anairda . Ak chceš lacný byt treba si prenajať obecny alebo štátny byt, ktorý je za relatívne nízke ceny ale na tie sa dlho čaká. Osobne som tiež bývala v prenájme, platila som 330€ za novozrekonštruovaný byt plne zariadený (taka cena je skoro nerealna ale ten pán to potrebovaľ prenajať behom 2 dní) a po istom čase som sa s prenajímateľom dohodla na omnoho nižšej sume nakoľko videl, že som seriózna a byt mu neničím.... Tiež som majiteľ bytu a nájom v mojej lokalite sa pohybuje okolo 600 € + energie, a ak sa raz budem sťahovať tiež budem hľadať nájomníka no už teraz viem, že ho nebudem zháňať cez internet ale cez známich. Skús sa ešte popýtať v okolí, aj v práci, možno budeš prekvapená ako rýchlo a dobre a lacnejšie nájdeš podnájom.
Odpovedať
Profilova fotka
ja som tiez prenajimala byt - komplet prerobeny so vsetkym co sa dalo - nove zariadenie, rozvody,okna, sanita a pod. nehovoriac o tom, ze vsetci 4 nezavisli najomnici, ktorych som za to obdobie prenajimania mala odovzdali byt spinavy, neupratany, steny osuchane, nabytok poskriabany a pod. kebyze dopredu viem, ze ho budem prenajimat a nie v nom byvat dlhsie, nenatlacila by som donho tolko penazi. najomcov zohnat nebol nikdy problem a cenu som mala primeranu kvalite. urcite vsak nie za energie ...za to ani ubytovnu nenajdes a treba si vykompenzovat i skody, nemyslis? nie je vsetko cierno-biele.
Odpovedať
aj tu plati to iste ako pri kupe pozemku : poloha poloha poloha !!! ja s frajerom sme v podnajme v BA- petrzalka - hálova - cize 2 zastavky od auparku, o zastavku dalej a si priamo v centre ... mame jednoizbak-vymalovany, plavacka, velka postel,a platime 400 + 13 za TV ... tak si to porovnaj ... a to ja ani nemam pracu na trvaly abo co ... . je to na houby ]-(
Odpovedať
rijenka darmo sa nad tymto rozculujes...uz tu bolo vysvtlene zakon ponuka a dopyt.... chces mi povedat ze ak by si mala svoj byt a tvoj partner tiez..rozhodnete sa byvat v jednom z nich tak ten druhy budes prenajimat za 100 eur?.....
Odpovedať
No treba si to zobrat aj z opacnej strany barikady. Dajme tomu nejaky normalny bytik (2i.) v hodnote povedzme 70.000€ (zalezi od lokality a kludne si dosad sumu aka ide v mieste najmu) a s nakladmi na energie okolo 250€. Povedzme ze sa rozhodujem ci ho predat alebo si ho nechat a prenajat. Ak by som ho predal za tu spomenutu cenu a dal tie peniaze do banky na terminovany ucet (napr. 3,5%) tak mi tie peniaze "zarobia" mesacne okolo 200€. Uprimne nie je to zrovna ohurujuca suma. Ak by som dal do podnajmu tak 250€ za energie (aj to kazdy najomnik kasle na to, ze viacej prekuri, spotrebuje teplej vody, elektriky) takze radsej nejaku rezervu, povedzme +50€ takze za energie 300€. Samozrejme treba mat aj primerany zisk aby sa to aspon ako tak oplatilo. Ak k tym 300€ za energie dam tych 200€ co by mi rovnaka hodnota penazi zarobila v banke tak sme na sume 500€. To este stale nie je zaratane, ze skoro kazdy najomca (cest vynimkam) znici co sa da, a skor ci neskor to bude treba opravit, vymenit alebo zrekonstruovat... kolko predstavuje tato suma? Povedzme, ze minimum 100€ a uz sme hned na 600€ Takze ak to zhrniem tak pri prenajme toho 2 izboveho bytu som na sume 600€ a vobec sa neda hovorit o nejakom zdierani. Este k tomu stale je riziko, ze natrafis na nevhodneho cloveka, ktory ti robi v byte party, vytopi byt vsetkym susedom pod tebou a podobne.
Odpovedať
Neda mi neprispiet do tejto diskusie... cena 300 eur za garzonku??? to sa niekto s konom zrazil asi... Mesacne pladby za byt sa predsa skladaju z viacerych premennych, jednak zalezi na metroch stvorcovych, na pocte osob a dalej na spotrebe vody, elektriky, plynu, tepla.... Inak bude platit 1 osoba v 1-izbovom byte o rozlohe 40m2. Inak budu platit 3 osoby v garzonke o rozlohe 29m2. Lokalita je dolezita, z hladiska ci je tam dobra perspektiva zamestnania a malo bytov, alebo hladova dolina s prebitkom bytov. Vsetci co prenajimame byty tak ich prenajimame v urcitom standarde. Jednoizbak po kompletnej rekonstrukcii je pre narocnejsich singlov. Dvojizbak v povodnom stave je pre zacinajucu rodinu a moze mat nizsiu hodnotu ako jednoizbak. Netreba sa hned rozculovat nad prvym inzeratom ale hladat a hladat.
Odpovedať
Vies, ty to beries zo svojho pohladu...ked sa ti to zda vela, trebqa si vziat uver a splacat si vlastny byt. Moja segra prenajimala krasny dom za minimalnu cenu, pretoze sa zlutovala nad slobodnou mamickou 3 deti....a za dobrotu prisla na zobrotu, lebo mlada mamicka doslova "srala" na cely dom, znicila vsetko co sa len dalo. Koberce ma nepouzitelne (deti na ne cikali a prezrate su i parkety), truba nefunguje, pracka ma odtrhnute dvere a mohla by som vymenuvat. Tak si to vezmi, ak by nebola taky ludomil, a pytala presne dvojnasobok tak by si mohla pokryt vsetky naklady...takto je v minuse, lebo maminka nema
Odpovedať
Profilova fotka
neviete o nejakom prenajme v ba pre mladu rodinku s 10 mesačným bábom majitelka potrebuje byt pre svojho syna s rodinou a my sa mame do konca januara vystahovat :-| uvitala by som 2izb. v lokalite dubravka, lamač, zahorska bystrica, pripadne DNV
Odpovedať
Článok sa načítava...
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Vlastník bytu si môže vypýtať za prenájom svojho bytu, kolko uzná za vhodné, otázka je, či si niekto potom ten byt prenajme. Prenajímať byt nie je len vecou zisku, ako si asi myslíš. Sú to aj nehorázne starosti. Aj vlastník bytu sa môže dostať do finančných tažkostí a potrebuje byt prenajat, samozrejme nie len za cenu energií, to platíš predsa aj ked byt vlastníš, to sú tvoje minuté energie, ale aj za prenájom bytu. Ved aj ked si prenajmeš auto na mesiac, tak ti ho nepožičajú len za cenu benzínu, ktorý prejazdíš. Prečo sa pozastavuješ nad tým, že ludia chcú peniaze za prenájom? A vieš ty aké starosti to je dať byt do prenájmu? Že tento štát chráni len nájomníkov a vlastníkov bytov znevýhodnuje? Vlastník nemôže len tak podnájomníkov vyhodiť, aj keby mu neplatili, všetko sa riadi občianskym zákonníkom, pričom vlastník možno ten byt spláca a potrebuje tie peniaze, musí platiť hypo a pritom u neho môže bývať banda vychytralcov, ktorí mu aj 6 mesiacov nebudú platiť, byt mu zničia, vytopia, doškriabu nábytok a ešte aj náročky minú tolko vody, že pri vyúčtovaní sa vlastníkovi oči pretočia. A vlastník môže len trpnut, ako sa budú podnájomníci chovať a ak bude chcieť náhradu škody, tak sa musí obrátiť na súd a čakať a čakať, platiť súdne poplatky atd.. Ja sama som bývala v podnájme, cena 1izb. bytu v Ružinove vtedy bola 430 eur. A nebol to žiadny luxus. Sama idem prenajímať byt 2 Izb. a vypýtam si primeranú cenu na pomery a oblasť. Okrem iného, nemýl si nájomný mestský byt s prenájmom. Nájomné byty od mesta sú preto tak lacné, že oni zo zákona pridelujú byty na základe určitých pravidiel, ako sociálne slabším rodinám atd... Pýtajú si len máličko navrh. Niečo iné je, kedy si berieš byt do prenájmu od súkromnej osoby, predsa nemôžeš chcieť, aby ti ho prenajala za energie. Ved ty ten byt užívaš, užívaš nábytok v tom byte a celkovo ho opotrebúvaš. To čo je nad energie je vlastne odmena za prenájom bytu. Majitel z toho musí odvádzať aj dane, takže to nie je jeho čistý zisk.
Odpovedať
Profilova fotka
ahojte,poprosim vas tiez o pomoc,hladam podnajom za dobru cenu,pre mladu rodinu mame 1 dieta,v Bratislave..info vas poprosim do spravy,dakujem za kazdu pomoc.
Odpovedať
asi Ťa nepoteším ... tiež prenajímam byt. Ja som si presne túto otázku kládla, keď sme byt kupovali. V byte máme nájomníkov, ktorí nám v podstate "splácajú byt", tak ako si to napísala. Vieš, aj Ty si môžeš kúpiť byt a nebudeš splácať niekomu, ale sebe. Ako to tu už niekto spomínal, ceny ktoré sú u nás, nie sú primerané našim platom. Veď si zober, že ak niekto kupuje byt, napr. v Košiciach len 1izb. a cena je 45 000Euro a to je v pôvodnom stave... kedy priemerný človek toľko peňazí zarobí? V našom štáte nič nie je primerané naším cenám. Asi som Ti nepomohla, ale stále keďže kupujeme drahé byty, tak budeme za to aj veľa pýtať od nájomníkom.
Odpovedať
Plne súhlasím s Leou, nakoľko to poznám a nájom nie sú len energie. Prispejem mojou skúsenosťou, keď som prenajímala rodinný dom firme. Samozrejme som spĺňala požiadavky podnájomníkov, ako napr. platila som im internet, mali 2 telky, 2 záchody, 2 sprchy - hotové prerábky v dome, ktorých invenstícia sa mi vôbec nevrátila. Každý týždeň som makala a drhla doslova výkalmi upchaté záchody po chlapoch, pretože sme to mali v zmluve. Výsledok? Vykradnutý inventár, žiadne hrnce v kuchyni, žiadne poháre, taniere, príbory, uteráky, dokonca vankúše, či vrecia do košov, zmizli vo veľkom aj dopredu nakúpené toaletné papiere........ polámané postele, rozbitý záchod, zničená plávajúca podlaha, poškrabaný nábytok, veľká rohová vaňa prasknutá a jedna posteľ komplet prešťatá a splesnivená, na ďalšej posteli rozlámali rebriny, zlomené dvere na novej chladničke, musela som premaľovať, lebo tie steny boli katastrofa, dotrhané návlečky. Podotýkam, že postele som kupovala nové. Aj napriek tropickým letným horúčavám mi veselo pálili kúpené drevo v krbe,ktoré vyňuchali v zamknutej pivnici, kde sme sa dohodli, že prístup nebude. Nejak vypáčili dvere :(. A nehovoriac o tom, ako ukradli susedom hrozno zo záhrady. Aj keď tam boli čisto len chlapi, v koši boli navrchu nezabalené použité vložky. No katastrofa. Všade okolo domu boli hory špakov a už som aj z vnútra drhla zvratky. Tiež rozjazdili autom udržiavaný trávnik a bez môjho vedomia tam rozhádzali za vlečku štrku, aby sa im po ňom lepšie chodilo.. Na trávnik môžem teda definitívne zabudnúť. Keď som sa pýtala, čo to znamená, tak urobili zo mňa debila, že v takomto stave to aj bolo, či mám dôkaz. No nemala som, škoda. Aj keď som pýtala raz toľko ako boli energie, bola som riadne v mínuse. Nájomník sa občas nevie správať ako na vlastnom a nešetrí ničím . Podľa mňa je normálne pýtať raz toľko ako sú energie, inak to nemá význam pre prenájomcu. A zvlášť v takomto prípade. Ale jeden známy prenajíma 2 rodinné domy rodinám s deťmi a pýta 200 € plus energie. Aj on, aj tie rodiny sú spokojné. Žiadny problém, je to aj o ľuďoch . Cena je aj o tom, aký je región. Napríklad v BA sú byty drahé, tak je úplne normálne, že je nájom 300. Neviem, prečo by mali klesnúť pod cenu, keď je dopyt aj tak. Ja viem, že je svet občas až moc nespravodlivý, a mali by sa viac kompetentný starať o mladé rodiny trebárs tak, že zabezpečí slušné lacné ubytovanie. Hlavne tie deti nemôžu za to, že je svet takýto.
Odpovedať
Ja tiez prenajimam byt v KE. Kupovala som ho v case, ked byty boli dost drahe. Cely som ho prerobila, investovala do neho. A ked som ho chcela po 3 rokoch predat, zistila som ze sa mi to neoplati, lebo by som ho musela predat este lacnejsie ako som ho kupila, s cim som urcite nebola najstastnejsia. A tak je tu zlata ceta prenajmu, ktory mi plati energie + uver. Cize som na nule. Samozrejme nezabudam na platbu statu, kedze ho prenajimam oficialne ;)
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?