Dom z tenkostennej oceľovej konštrukcie

Ahojte, máte niekto takýto dom? Aké sú reálne skúsenosti s ním? Údržba, náklady, aka firma vam to robila. Povodne chceme stavať z tehly (drevodom určite nie) ale prišla informácia o takýchto oceľových. Preto sa zaujímam o reálne skúsenosti Ak niekto máte. Ďakujem za všetky poznámky, skúsenosti.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od alzbetkag:

Ahojte, máte niekto takýto dom? Aké sú reálne skú…
@alzbetkag Tepelný most zle ošetrený na obvodových stenách, dole aj hore. Vlhke a plesnive. Rovnaké problémy v radovke... treba pýtať v rámci projektu 3D výpočet šírenia tepla. Z hľadiska pevnosti je to fajn systém. Ale keďže kovy majú vysokú tepelnú vodivosť, treba to po tejto stránke ošetriť.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od blacksr:

@alzbetkag Tepelný most zle ošetrený na obvodovýc…
Ak na to dajú 30cm EPS, tak žiaden problém. Otázkou zostane, či sa m² aspoň ekonomicky vyrovná klasickej stavbe. V podstate ako kontajnerové projekty, kde však býva problém dostatočne dobre zaizolovat podlahu a strop.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od alzbetkag:

Ahojte, máte niekto takýto dom? Aké sú reálne skú…
@alzbetkag Tento typ konštrukcie má achilové päty. Prvý problém je rozťažnosť materiálu vplyvom tepla. Pokiaľ mám správne informácie, tak žiadny výrobca týchto domov nerealizoval skúšku požiarnej odolnosti stavby. Oceľ má vysokú rozťažnosť v porovnaní s drevom, tehlou alebo ytongom (pórobetónom). Norma diktuje, aby stavba odolala 30 minút požiaru - kvôli evakuácií budovy. Ale keď máš statickú časť budovy z ocele, ktorá sa tak rýchlo roztiahne, že doslova zlomí jednotlivé spoje, tak je tu reálne riziko, že ti spadne doslova strecha na hlavu skôr ako stihneš újsť z budovy... Druhá vec sú vyššie spomínané tepelné mosty, tie sa dajú odstrániť ale treba dbať na detaily. Nestačí len fasádu poriadne izolovať ale prechod medzi platňou a konštrukciou a konštrukciu steny do konštrukcie strechy... Toto sa dá vyriešiť ak firma dbá na detaily a kvalitu. Napríklad zväz spracovateľov dreva postavil drevostavbu, ktorú podpálili aby dokázali požiarnú odolnosť stavby (stavba odolala viac ako 60 minút - dá sa to nájsť na youtube). Výrobcovia týchto typov konštrukcií by mohli urobiť to isté aby dokázali, či dokáže konštrukcia odolať dostatočne dlho
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od peter977:

@alzbetkag Tento typ konštrukcie má achilové päty…
@peter977 Aj to sa dá riešiť, napr. striekanou celulózou. Ale pri splnení všetkého toho, to asi nebude cenovo zaujímavé.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od alzbetkag:

Ahojte, máte niekto takýto dom? Aké sú reálne skú…
@alzbetkag co je za problem s drevodomom? 🤔🤔
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od zipsuliak:

@alzbetkag co je za problem s drevodomom? 🤔🤔
@zipsuliak kvôli skúsenostiam známym ktorým sa nasťahovali tam myši. Tehlu chceme aby sme si to vedeli čo najviac svojpomocne postaviť. Ale táto oceľová bol len nápad ktorý je samozrejme zrealizovateľný zrejme len firmou.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od frantisekca:

@peter977 Aj to sa dá riešiť, napr. striekanou c…
@frantisekca nejde o požiarnú odolnosť opláštenia. Ide o teplotu pri ktorej sa kov začne rozťahovať
Odpovedať
Lineárny koeficient teplotnej roztiažnosti oceľe je 13αL. Drevo má 4.9αL a tehla 5.5αL. Oceľový nosník dlhý 2,5m pri teplote 500C sa natiahne o 18.72mm a to sa nebavíme ešte o strešných nosníkoch čo majú oveľa väčšiu dĺžku.. Keď sa ti natiahne kov o taký kus tak zlomí všetky spoje. Pri veľmi pomahlom horení dosiahnúť túto teplotu skôr ako za 30 minút... Realita bude ešte horšia ak sú v dome koberce a plast, ktoré urýchlia horenie
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od alzbetkag:

@zipsuliak kvôli skúsenostiam známym ktorým sa na…
@alzbetkag to ze sa tam nastahovali mysi, nie je sposobene tym, ze je to drevodom. Vina bude niekde inde.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od sousedekovci89:

@alzbetkag to ze sa tam nastahovali mysi, nie je …
@sousedekovci89 Presne aj v murovaných domoch sa nájde myš, na modrej streche je o tom dosť príspevkov
Odpovedať
Evakuácia rodinného domu 30 minut? To som jediny, ktory by toto v svojom dome naozaj nebral ako nutnost?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kejsix:

Evakuácia rodinného domu 30 minut? To som jediny,…
@kejsix Bez urážky, normu nijako extra Tvoj názor netrápi. Inak v podstate súhlasím.
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od kejsix:

Evakuácia rodinného domu 30 minut? To som jediny,…
@kejsix čo by si nebral ako nutnosť? Že keď v noci budeš spať a začne ti v dome horieť tak ti celú rodinu pochová zaživa spadnutá strecha, kým sa zobudíte a stihnete sa dostať z domu?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od peter977:

@kejsix čo by si nebral ako nutnosť? Že keď v noc…
@peter977 Dobre a teraz späť na zem. Od toho mám alarm s detektorom dymu, oblúkové ochrany v rozvádzači a na každej miestnosti v dome okno... Ako prepáč, či sa odtiaľ dostanem za 25 alebo 32 minút, ak už má byť teplota v objekte medzná pre oceľové spoje, tak to je mi celkom jedno. A neverím, že štandardný dodávateľsky realizovaný drevodom ustojí 30 min horenia. Takých videjok na youtube Ti nastrihám až až.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kejsix:

@peter977 Dobre a teraz späť na zem. Od toho mám …
@kejsix tak si nastrihaj ako ti robia požiarnú skúšku požiarníci a dajú ti na to certifikáciu. Drevostavby bežne vydržia 90 minút otvorený oheň https://www.youtube.com/watch?v=S29yz...
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?