Vypustené radiátory

Máme cca 15 rokov vypustené radiátory v rodinnom dome, ktorý sa využíva príležitostne. Bol to svojho času ,,skvelý typ" od známeho, keďže v dome nebývame celoročne, ale predávať sme ho nechceli a nevdeli sme v tej dobe, čo s kúrením v zime. Uvažujeme o spustení kúrenia s výmenou kotla, ktorý by sme vedeli ovládať aj na diaľku z domu. Čo však s radiátormi a s ostatným systémom? Je ich potrebné kompletne vymeniť? Má niekto podobné skúsenosti?
Odpovedať
Profilova fotka
@slavomira_slavka zavolate si niekoho, kto urobi preplach a preverenie prietocnosti jednotlivych vetiev a radiatorov strojom, napr. Rems Multipush. Potom nadavkujete prislusnu chemiu a nechate bezat cez filter a cirkulacne cerpadlo (kotol by som nepripajal). Do cisteho systemu pripojite kotol, urcite s filtrami, ktore treba priebezne cistit. Kotol by som zvolil taky, co ma plnoprietokovy vymenik, pripadne kondenzacny stacionar. Ak cistotu zabezpecit neviete, musite pouzit oddelovaci 4cestny vymenik. Ovladanie na dialku z domu preberte rovno s tym, co bude kotol montovat, aby ste neboli prekvapeni cenou "doplatku". Niektore znacky to maju dobre, vacsina priserne na urovni roku 1990.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od slavomira_slavka:

Máme cca 15 rokov vypustené radiátory v rodinnom …
@slavomira_slavka A ešte jedna otázka - radiátory boli liatinové alebo plechové? Lebo v prvom prípade je 15 rokov deštruktívna doba...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od slavomira_slavka:

Máme cca 15 rokov vypustené radiátory v rodinnom …
@slavomira_slavka Riešiš už že "čo s jablkami" a pritom Ti ešte ani stromy nezakvitli" ... 😄 Normálne napúsť systém vodou a uvidíš, že pravdepodobne nebude žiaden problém, a všetko bude fungovať tak, ako vtedy pred 15-timi rokmi. Najlepšie však, aby ste to napúšťali s nejakým človekom, čo sa tomu rozumie, pre prípad, keby bolo treba niekde poklepkať po zaseknutom ventílu, čerpadielku a pod. - on bude vedieť, že kde "klepkať"... Ale vravím ešte raz, všetko bude v poriadku bez nejakých dramatických zásahov. A nezlosť sa na známeho, ktorý Ti dal takú radu - bežne sa to tak robilo, že pri dlhej odstávke stavby sa voda zo systému vypustila.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dedo758:

@slavomira_slavka A ešte jedna otázka - radiátory…
@dedo758 a prečo deštruktívna?....
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od petersd:

@dedo758 a prečo deštruktívna?....
@petersd Medzi článkami liatinových radiátorov je tesnenie, ktoré po prvotnom napustení systému už nesmie vyschnúť. Nie je to pravidlo, ale skúsenosť je tak 90 %, že to po opätovnom napustení potečie. Tak isto je blud, že pri centrálnych kotolniach sa na leto vypúšťa zo systému voda. To by sa teplári za vzniknuté škody nedoplatili... :-)
Odpovedať
Voda sa zo systemu vypušťa len vtedy, ak to ma nejaky konkrétny dôvod. Dokonca aj pri výmene radiátory a pod. sa nevypúšťa z princípu celá voda, ale zatočia sa ventili v pripojení radiatora a tak sa vymení, takže stratíš len pár litrov vody. Vypustiť celý systém nie je ani také jednoduché, aj keď ho otvoríš na najspodnejšom mieste, stále bude v nejakých rúrach voda. Napr. ja som mal do obývačky kúrenie ako odbočku z izby nad tým. Fakt neviem, keré eksper to robil, ale tak to bolo. Čiže aj keď som vypustil vodu z okruhu, tak z tých radiatorov nezmizla ani kvapka.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od slavomira_slavka:

Máme cca 15 rokov vypustené radiátory v rodinnom …
@slavomira_slavka odskúšať a ak sa bude využívať len príležitostne naplniť nemrznúcou kvapalinou alebo olejom, známi robí rušňovodiča na diesli kde menia olej často a napustil celý systém
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mgx:

@slavomira_slavka zavolate si niekoho, kto urobi …
@mgx dakujem velmi pekne za radu!
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dedo758:

@slavomira_slavka A ešte jedna otázka - radiátory…
@dedo758 nie su to tie stare liatinove, cize myslim, ze to musia byt uz plechove
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od slavomira_slavka:

@dedo758 nie su to tie stare liatinove, cize mysl…
@slavomira_slavka Tak potom treba zvoliť postup od @mgx z prvého príspevku...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od duzu:

@slavomira_slavka odskúšať a ak sa bude využívať …
@duzu mame v plane uz potom riadne temperovat celu zimu, aj ked nie vzdy tam niketo bude, preto vymena kotla je nutna, aby sme ho mohli riadit aj na dialku. Len som chcela pocut viacere nazory, lebo zatial nam kazdy tvrditl, ze vymena riadiatorov je potrebna, ak tak dlho neboli v obehu a budu dni aj tyzdne pocas vykurovacej sezony, kedy tam clovek nebude a nebude ich mat pod dozorom.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od petersd:

@slavomira_slavka Riešiš už že "čo s jablkami" a…
@petersd myslim, ze sme sa nepochopili, ale som rada, ze som niekomu zlepsila den a dobre sa zasmial. Nemyslim si ze riesim zber jablk, ktore mi na strome este ani nezakvitli. Vymenu kotla musime previest, pretoze potrebuje modernejsi typ, ktory sa da ovladat aj na dialku a aj ine veci s tym suvisiace. Dopyt som zadala, pretoze, nam radili vymenit radiatory, ak tolke roky nesli, z dovodu, ze pocas vykurovacej sezony, kedy chceme uz temperovat, budu dni, mozno aj tyzdne, kedy tam nikto nebude a ak by niektory z nich zacal slzit, nebodaj tiect, bol by to ozaj problem. Pytala som sa teda preventivne, este kym mi ten strom zakvitne a nebodaj ho je napadnuty skodcami, aby som potom nezbierala pohnite jablka a neankazila som si aj vsetko ostatne v zahrade. Zaujimalo ma viacero nazorov, teda som zadala dopyt. So znamym sme v dobrom vztahu, nehnevame sa na neho, ale na seba, ze nam nenapadlo si zistit viac a opytat sa, aky to bude mat z dlhodobeho hladiska vplyv. Napustenie nikto z nas nebude vykonavat, ani vypustenie nijto z nas nevykonaval, pracujeme uplne v inych odboroch, a teda nie sme vobec vo veci znali.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@slavomira_slavka Ak uz sa niekto dotrepe s Multipushom, moze Vam po vycisteni a odpojeni kotla a expanzky rovno urobit tlakovu skusku vodou na 4 bary (3bar*1.3=3.9). Ak to system vydrzi a radiatory nebudu slzit, mozete byt pokojna, bezny prevadzkovy tlak vykurovania je do 1.5bar. Aj keby Vam neskor zacal nejaky radiator dakde slzit, to nie je havaria ako pri bytovke kde stale automat vodu dopusta. Vytiecie par litrov, ste bez tlaku a kotol sa nepusti. Jediny problem je, ze ani nekuri. Ak budete mat dobry internetovy system (napr. Siemens LMS15) tak v mobile uvidite spravu Strata tlaku a budete vediet, ze radiator alebo daco bude treba vymenit. Prvy tyzden-dva je lepsie byt v nehnutelnosti a pripadne problemy doriesit. Novy radiator mozete kupit hocikedy. Rurky a ventily by mali byt OK, ale treba vsetko preverit a preskusat a pripadne vymenit.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mgx:

@slavomira_slavka Ak uz sa niekto dotrepe s Multi…
@mgx velmi pekne dakujem za ochotu napisat mi a poskytnut tieto cenne rady. Urcite sa budeme nimi riadit a pomozu nam zohnat spravneho cloveka, kedze uz vieme, co cca sa ma urobit a ako. S prianim pekneho tyzdna Slavka.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?