Tepelne cerpadlo k plynovemu kotlu

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte. Mam kondenzacny plynovy kotol (podlahove kurenie + TUV do zasobnika 200L). Zvazujem doinstalovat Tepelne cerpadlo k existujucemu plynovemu kotlu tak, ze by som si mohol vyberat, ktory zdroj kurenia by som preferoval. Mat 2 zdroje vykurovania + TUV. Krb nechcem. Neskor planujem nainstalovat FV s vlastnou bateriou, ktora by mohla byt zdrojom energie pre tepelko. Ma niekto takuto skusenost alebo realizaciu (Plyn+Tepelko)?
Odpovedať
1
2
@zefe oka beriem každý o inom. LOL ja viem ako funguje MAR. A vieš koľko stojí MAR? Nevieš, lebo ti to ani kamarát nechcel povedať. 😉
Odpovedať
@palo18 vela stoji 😄 Ale mozno tie lacne kombinovane zazraky KK+TC to maju included. 😛
Odpovedať
Profilova fotka
@zefe ale on už má plyn zavedený + plynový kond. kotol, načo by si mal dať ešte rozkopať celú záhradu, alebo vrt? Podla mna neuvažuje zle... aj keď ja osobne by som plyn neriešil , lebo je to fossil fuel a to ja nerad... 😄 ale ak už je v nehnuteľnosti tak čo už ... @feds jj chápem, no ako som písal, kombo plyn+TČ môže byť OK na úsporu ... len neviem či by v tvojom prípade nebolo mať zvlášť TČ a plyn. kotol ponechať, a len nejakú spoloč. akumul. nádrž kde by si sám prepínal medzi systémami (teda nie ten hybrid!) takto keby sa ti pokazilo napr. TČ, máš kotol a naopak... pre teba win-win Rovnako uvažujem, so solarom išiel by som do soláru aj zajtra, no tie systémy na "uskladnenie" energie sú ešte dosť drahé a nedokáže to uložiť dosť požadované množstvá energie... Ale to sa mení a do budúcna snáď bude len lepšie a lacnejšie 🙂 Takže neuvažuješ špatne... Ja momentálne sa snažím ísť metódou čo najväčšieho šetrenia energie v dome, pri zachovanom komforte. Odstavil som podlahové el. kúrenie 2. zimu , kúrim jednoduchým, primitívnym tepelným čerpadlom vzduch-vzduch a klimatizáciou 2v1 Daikin Comfora 3,5Kw + tento rok dokupujem ešte 2x1,5 Kw Daikin Perfera... účinnosť SCOP sa udáva 5,1 , čo je celkom good... Týmto som sa spotrebou dostal na 250€/vykur. sezónu pri teplote v int. 23°C nonstop + záloha v podobe krbu (resp. keď klesá účinnosť TČ pri -10°C) tak pritopím tuhým palivom ak sa mi chce, ale moc sa mi nechce... lenže mám ešte kopu dreva tak to vyskúšam tak...
Odpovedať
@dexter89 ved ano. spolocna akumulacna nadrz a chcem si prepinat. nechcem hybrid 2 v 1 skrini, ale 2 skrinky (laicky povedane). Mat 2 nezavisle zdroje vykurovania... Mam pripravu na klimatizaciu v obyvacke s kuchynou, zatial som to nedal, asi by som siel cestou TC a chladenia, cize aj ta investicia do klimatizacie by isla do TC....
Odpovedať
@dexter89 Neviem 😄 Ja uznavam KISS princip, mimo veci ktore mam ako hobby a vrtam sa v tom sam... 😉 Ale ked uz nezalezi na peniazoch a ma si pan dat nieco TOP, tak je to TC zem-voda s vrtom + idealne pasivne chladenie - ale na to chladenie je uz neskoro. Davat si vrciacu kysnu pod okno, ked uz kuri plynom, mi zmysel zatial nedava. Ale kto chce kam... Ja som si tiez na stavbe presadil rozne nestandardne riesenia a aj som si to patricne vyzral. Od financii, cez pracnost, az po nervy 😛
Odpovedať
@zefe vzduch pre TC je všade ,ale voda všade nie je, musíš si dať spraviť geol. prieskum, či budeš mať dostatok vody, tak isto zem je potrebný veľký slnečný pozemok riešite zálohu ak nepôjde výhodne jedno , alebo ak sa niečo pokazí mám ihned druhé , to môžte rovno i druhú chladničku, práčku a pod a rovno na plynový motor náklady na kúrenie znížiť najskôr zateplením, aktívna rekuperácia až následne podľa strát riešiť najvýhodnejší zdroj spolu s investíciou na jeho životnosť ceny plyni i elektriny sú len dočsne dotované len po určité množstvo 4 MWh a všetko nad podľa ceny na burze teraz je plyn , cez 90 Eur, elektrina 232 Eur/MWh
Odpovedať
Profilova fotka
@zefe tak veľa ľudí teraz podľa mňa bude mať mindráky a stresovať kvôli tomu, čo sa deje na geopolitickej scéne s plynom, však si zober jak ľudia vykupovali rúška keď sa objavil Covid, alebo jak vykupovali zásoby múky, či jódové tablety keď Rusi došli do Černobyľu ... Človek je tvor iracionálny... rovnako to bude teraz s plynom , ľudia v panike budú meniť plynové kotly ... myslím si... ale najviac sa oplatí asi to, čo písal @duzu dobre zatepliť dom a potom to máš jedno, lebo potreba energie bude minimálna... avšak aj to stojí isté peniaze na začiatok, no keď to už raz spravíš, tak tú izoláciu ti nikto nevezme + zato ceny energií sa hýbu a väčšinou sa hýbu smerom hore, teda investícia do zateplení sa znásobuje ... Ja som napr. tiež spravil blbosť, že som dal elektrické rohože do podlahy, ktoré ani nepoužívam... takže mám 3 druhy kúrenia ak rátam aj krb... zbytočne som vysolil 4500€ naviac pri stavbe, čo ľutujem , lebo som mal ísť iba do vzducháčov plus krb ako záloha ...
Odpovedať
@duzu na vrt pre TC zem-voda ziadnu vodu netreba. Je to uzavrety okruh a prudi tam rovnaka nemrznuca zmes, ako v zemnom/plosnom kolektore. Mylis si to s TC voda-voda. @dexter89 presne tak. Kto uz ma plyn s KK, tak treba pockat ako sa situacia utrasie a potom riesit.
Odpovedať
Možno poviem blud ale mne príde akumulačná nádoba v určitom prípade ako žrút energie. Konkrétne napríklad ak UK systém (radiátory či podlahovka) potrebuje aktuálne povedzme 37° vodu - podľa ekvitermiky a priestorového čidla - tak v akumulačke z princípu asi musí byť voda s aspoň o trochu vyššou teplotou. Za predpokladu, že za akumulačkou je čerpadlová skupina so zmiešavaním. Čiže zdroj tepla musí ohrievať vodu v systéme na vyššiu teplotu ako systém potrebuje. A to je energia navyše, či? Akože vcelku mi je jasné prečo dávať do systému aku nádobu k TČ - aby sa menej často štartovalo TČ pri systéme UK s malým objemom vody alebo kvôli odmrazovaniu TČ napríklad. Nevyhnutnosťou je aj pre napojenie solárnych vodných kolektorov do systému UK. To je len môj postreh, možno úplne scestný. Ak sa mýlim, tak ma opravte.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku

Odpoveď na príspevok od feds:

Ahojte. Mam kondenzacny plynovy kotol (podlahove …
@feds no a aka je otázka? mala by ti stacit regulácia na TČ na ovládanie vykurovania, TÚV aj kotla.. je to bezné riešeneie.. aký máš vykurovací systém? podlahovka radiatory... kotol sa použiva potom ako bivalentný zdroj vo vacsích mrazoch.. ak uz ches TČ tak by som rovno ten plyn ozelel.. doplnil fotovoltiku do budúcna.. napr..
Odpovedať
Profilova fotka
@imiket toto zapojenie je nespravne. 4cestny vymenik/anuloid je pre vysokoteplotne systemy, co TC nie je. Vyhodis 300e za anuloid a znizis SCOP z 4 na 2, co v reci kmena znamena, ze rocne platis namiesto 300e 600e. Navyse otvaras 2 roky staru temu...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mgx:

@imiket toto zapojenie je nespravne. 4cestny vyme…
@mgx @imiket Myslím si že ak bude takto zapojený plynový kotol, tak nebude ohrievať TÚV.
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od toky1:

@mgx @imiket Myslím si že ak bude takto zapojený …
@toky1 súhlasím, moŽností zapojenia je viac
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mgx:

@imiket toto zapojenie je nespravne. 4cestny vyme…
@mgx TČ sníma teplotu za anuloidom/akumulačnou nádržou a riadi obehové čerpadlo za ním zároveň prisposobuje svoj výkon
Odpovedať
tepelne cerpadlo mam, kupoval som od Wolfu a aj ked maju aj plynove kotly, (priznam sa, ze mi napadla aj tato moznost), kombinovat ho s tym tepelkom mi pride absolutne nepochopitelne a neefektivne. daval som aj podlahove kurenie, takto je to fajn.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od imiket:

@mgx TČ sníma teplotu za anuloidom/akumulačnou n…
@imiket @mgx chcel povedať, že takto štvorcestne zapojená akumulačka(anuloid) bude primiešavať vychladenú vykurovaciu vodu zo spiatočky z podlahového vykurovania priamo späť do podlahovky a to bude nútiť tepelné čerpadlo aby ohrievalo vykurovaciu vodu na trochu vyššiu teplotu. Chápeš, z TČ potečie povedzme 35° voda ale z akumulačky(anuloidu) do podlahovky potečie 32° voda vďaka primiešaniu zo spiatočky podlahovky. To je môj laický názor, ak sa mýlim opravte ma.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od markfani:

tepelne cerpadlo mam, kupoval som od Wolfu a aj k…
@markfani Efektívne to môže byť, prečo nie. Všetko je to o cene za jednotku energie. Pomerne jednoducho si vieš vypočítať od akej teploty vonku vie byť vykurovanie plynom lacnejšie ako TČ, keďže 1kWh plynu stojí 0,05eur a jednotka elektriny 0,17 (ceny ssa rôznia podľa dodávateľa, ja mám nejaké také). Podlahovke je jedno či tú vykurovaciu vodu zohrial kotol alebo TČ. Je na zvážení cena celkovej inštalácie a servisné náklady.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@markfani Efektívne to môže byť, prečo nie. Všetk…
@toky1 okrem ceny za jednotku do toho vstupuje dalšie možnosti ako sú dotácie, ekológia, ďalej lepšie využitie fotovoltaiky a smart sietí alebo vobec zriadovanie plynovej prípojky, komínu a mesačného paušálu..
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@imiket @mgx chcel povedať, že takto štvorcestne …
@toky1 za určitých okolností to tak može byť ale aj nemusí, teplotné čidlo za HVDT dáva informáciu o výstupnej teplote za výhybkou a prisposobuje výkon svojho obehového čerpadla aby dosiahlo nastavebú teplotu.. na TČ sa eŠte nastaví delta T - teplotný rozdiel výstupnej a vstupnej vody, a TČ prisposobuje svoj výkon tepelnej strate..
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od imiket:

@toky1 okrem ceny za jednotku do toho vstupuje da…
@imiket Samozrejme. Len podotknem, že napríklad pri rekonštrukcii domu kde už plynová prípojka, kotol aj komín už to nemusí byť až tak nákladné. Pri novostavbe samozrejme áno. Nemyslím si, že kombinícia dvoch zdrojov tepla - TČ aj plynový kotol - by na fotovoltiku či smart siete mala mať nutne nejaký negatívny vplyv. Predpokladám, že plynový kotol by užívateľ využíval pri nižších exteriérových teplotách kedy FV nevyrába nejako extra veľa a tú momentálnu výrobu dokáže spotrebovať dom na iných odberných miestach. Vec nastavení.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@imiket Samozrejme. Len podotknem, že napríklad p…
@toky1 napríklad ohrev TÚV máš celý rok, a chladenie v lete tu vďaka FV + TČ máš takmer 100% využitie, cize 0€ a v prechodnom období FVE pomože aj pre ÚK..
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@markfani Efektívne to môže byť, prečo nie. Všetk…
@toky1 ved jasne, ze to vsetko zalezi od financnych moznosti, len som dal namet, ako efektivne sa to da vyriesit. mne to funguje takto a myslim, ze nie som jediny. :-)
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?